Zapomenout a nechat na ledě všechno. Ale otevřený hokej bronz nepřinese, ví Češi

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 5. 2019 12:15
Znovu po osmi letech se o bratislavský bronz utkají dva tradiční rivalové, Česko a Rusko. Sborná přijela na šampionát pro zlatou medaili, Češi by před turnajem brali i třetí místo. Aby se po sedmi letech vrátili na stupně vítězů, musí ubránit ruské superhvězdy.
Ve skupině nedali Češi ruskému brankáři Andreji Vasilevskému ani jeden gól.
Ve skupině nedali Češi ruskému brankáři Andreji Vasilevskému ani jeden gól. | Foto: Milan Kammermayer

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Proti Finům si Alexandr Ovečkin, Nikita Kučerov nebo Nikita Gusev neškrtli. Takticky disciplinovaný soupeř ruským bohatýrům dokonale otrávil hokej, z jedné akce udeřil a po výhře 1:0 překvapivě odstavil největšího favorita ze hry o zlato.

Češi pohořeli v semifinále slovenského MS s Kanadou na obou stranách hřiště a soupeři podlehli jednoznačně 1:5. Před bitvou o bronz velí zlepšit především defenzivní složku a doufají, že se prosadí z protiútoků.

"Pouštět se s Rusy do otevřeného hokeje, to by asi nešlo. Viděl jsem, že Finové postoupili do finále zaslouženě. Proti jednomu z nejofenzivnějších týmů na světě udrželi nulu, to chce umění a vůli," říká uznale kapitán českých hokejistů Jakub Voráček.

Podceňovaná reprezentace Suomi si v sobotu plnila úkoly v obraně do puntíku, a to po celých 60 minut. "Uspějeme proti nim jedině stejně jako Finové. Musíme výborně bránit a vycházet do protiútoků. Rusové jsou šikovní a nepříjemní," podotýká další člen elitní řady Michael Frolík.

Zápas ve skupině Češi nezvládli, Rusové je v poklidu přehráli 3:0. "Ten zápas se nám příliš nepovedl, snad se z toho poučíme. Všechno se bude odvíjet od defenzivy," opakuje Frolík, který z MS 2011 a 2012 pamatuje poslední české úspěšné bitvy o bronzovou medaili.

Před osmi lety v Bratislavě přestříleli Češi sbornou 7:4 a o rok později v Helsinkách si vyšlápli na Finy (3:2). Další zápasy o třetí místo už ovšem české reprezentaci nevyšly tak dobře. Na MS 2014 podlehli Švédům 0:3, na MS 2015 stejným poměrem USA a vloni na olympiádě Kanadě 4:6.

Rusové byli v posledních bitvách o bronz úspěšní 

Problém s nedostatkem motivace přitom u Čechů čekajících na medaili nehrozí. "Bronzová medaile je cenná. Rozhodně musíme zapomenout na semifinále a jít do toho," burcuje Dominik Simon. Na pocit prázdnoty po čtvrtém místu na domácím MS v roce 2015 si dobře vzpomíná.

"Je nepříjemné se zkoncentrovat, když nezvládnete semifinále, ale to je nepříjemné pro každého," říká Simon. "Rusové jsou na tom ještě hůře, zajímá je pouze zlato. Bude to pro ně těžké," myslí trenér Miloš Říha.

Jenže poslední výsledky Rusů ze zápasů o třetí místo jdou proti němu. Rusové uspěli na domácím šampionátu 2016 proti USA (7:2) i za rok v Kolíně nad Rýnem proti Finsku (5:3). Také tehdy měli hvězdné týmy a jejich hráči se dokázali do boje o bronz motivovat.

V semifinále s Kanadou přerušili Češi po 334 minutách a 52 sekundách střeleckou nemohoucnost v zápasech o medaile na MS, která trvala od roku 2012. Ale prohráli 1:5. Stará bolest se znovu objevila. Pokud mají Češi získat bronz, bude potřeba, aby bolest rychle odezněla.

Utkání o třetí místo startuje v Bratislavě v 15:45. Česko-ruský souboj můžete sledovat prostřednictvím online přenosu Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po druhém kole úterní tajné volby neobsazené

Křeslo šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po další tajné volbě neobsazené. Havlíček (ANO) a Okamura (SPD) neuspěli ani ve druhém kole.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, které dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy