Zapomenout a nechat na ledě všechno. Ale otevřený hokej bronz nepřinese, ví Češi

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 5. 2019 12:15
Znovu po osmi letech se o bratislavský bronz utkají dva tradiční rivalové, Česko a Rusko. Sborná přijela na šampionát pro zlatou medaili, Češi by před turnajem brali i třetí místo. Aby se po sedmi letech vrátili na stupně vítězů, musí ubránit ruské superhvězdy.
Ve skupině nedali Češi ruskému brankáři Andreji Vasilevskému ani jeden gól.
Ve skupině nedali Češi ruskému brankáři Andreji Vasilevskému ani jeden gól. | Foto: Milan Kammermayer

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Proti Finům si Alexandr Ovečkin, Nikita Kučerov nebo Nikita Gusev neškrtli. Takticky disciplinovaný soupeř ruským bohatýrům dokonale otrávil hokej, z jedné akce udeřil a po výhře 1:0 překvapivě odstavil největšího favorita ze hry o zlato.

Češi pohořeli v semifinále slovenského MS s Kanadou na obou stranách hřiště a soupeři podlehli jednoznačně 1:5. Před bitvou o bronz velí zlepšit především defenzivní složku a doufají, že se prosadí z protiútoků.

"Pouštět se s Rusy do otevřeného hokeje, to by asi nešlo. Viděl jsem, že Finové postoupili do finále zaslouženě. Proti jednomu z nejofenzivnějších týmů na světě udrželi nulu, to chce umění a vůli," říká uznale kapitán českých hokejistů Jakub Voráček.

Podceňovaná reprezentace Suomi si v sobotu plnila úkoly v obraně do puntíku, a to po celých 60 minut. "Uspějeme proti nim jedině stejně jako Finové. Musíme výborně bránit a vycházet do protiútoků. Rusové jsou šikovní a nepříjemní," podotýká další člen elitní řady Michael Frolík.

Zápas ve skupině Češi nezvládli, Rusové je v poklidu přehráli 3:0. "Ten zápas se nám příliš nepovedl, snad se z toho poučíme. Všechno se bude odvíjet od defenzivy," opakuje Frolík, který z MS 2011 a 2012 pamatuje poslední české úspěšné bitvy o bronzovou medaili.

Před osmi lety v Bratislavě přestříleli Češi sbornou 7:4 a o rok později v Helsinkách si vyšlápli na Finy (3:2). Další zápasy o třetí místo už ovšem české reprezentaci nevyšly tak dobře. Na MS 2014 podlehli Švédům 0:3, na MS 2015 stejným poměrem USA a vloni na olympiádě Kanadě 4:6.

Rusové byli v posledních bitvách o bronz úspěšní 

Problém s nedostatkem motivace přitom u Čechů čekajících na medaili nehrozí. "Bronzová medaile je cenná. Rozhodně musíme zapomenout na semifinále a jít do toho," burcuje Dominik Simon. Na pocit prázdnoty po čtvrtém místu na domácím MS v roce 2015 si dobře vzpomíná.

"Je nepříjemné se zkoncentrovat, když nezvládnete semifinále, ale to je nepříjemné pro každého," říká Simon. "Rusové jsou na tom ještě hůře, zajímá je pouze zlato. Bude to pro ně těžké," myslí trenér Miloš Říha.

Jenže poslední výsledky Rusů ze zápasů o třetí místo jdou proti němu. Rusové uspěli na domácím šampionátu 2016 proti USA (7:2) i za rok v Kolíně nad Rýnem proti Finsku (5:3). Také tehdy měli hvězdné týmy a jejich hráči se dokázali do boje o bronz motivovat.

V semifinále s Kanadou přerušili Češi po 334 minutách a 52 sekundách střeleckou nemohoucnost v zápasech o medaile na MS, která trvala od roku 2012. Ale prohráli 1:5. Stará bolest se znovu objevila. Pokud mají Češi získat bronz, bude potřeba, aby bolest rychle odezněla.

Utkání o třetí místo startuje v Bratislavě v 15:45. Česko-ruský souboj můžete sledovat prostřednictvím online přenosu Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy