MS 2019 • O 3. místo • 15:45

Česko - Rusko

Česko
2:3 SN
2:1, 0:1, 0:0, 0:0
Rusko
13:41 Řepík (Sklenička, Rutta)
18:34 Kubalík (Kovář, Gulaš)
13:00 Grigorenko (Sergačjov)
20:39 Anisimov (Gusev)
Vítězný nájezd Kovalčuk

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u online přenosu utkání o 3. místo na hokejovém mistrovství světa na Slovensku mezi Českem a Ruskem. Zápas začíná v 15:45.

Hokejové mistrovství světa se dostává do absolutního finiše. Je tady poslední den a s ním také dva zápasy, které rozhodnou o medailistech. Za pár desítek minut nás čeká duel zklamaných o třetí místo, kde obvykle rozhodne to, kdo se lépe popasuje se zklamáním a bude mít větší motivaci. Večer se pak rozhodne o novém mistrovi světa. Ten vzejde z duelu Kanady a Finska. Zámořský celek si suverénně poradil s českým výběrem a Finové senzačně porazili největšího favorita z Ruska. Finálový zápas začíná ve 20:15 a taky ho budete moct sledovat v našem online přenosu. Nyní se však zaměříme na český boj o bronzovou medaili. V cestě stojí ruský obr. Češi hrají o první medaili od roku 2012.

Čeští hokejisté nastoupí v duelu o 3. místo na mistrovství světa v Bratislavě proti Rusku v brance se Šimonem Hrubcem. Na lavičce bude připravený Patrik Bartošák, který odchytal většinu turnaje. K dispozici není opět zdravotně indisponovaný Pavel Francouz, který dochytal sobotní semifinále s Kanadou (1:5).

 

"Chytat bude Šimon Hrubec a záda mu bude krýt Patrik Bartošák, protože Pavel Francouz se ještě potýká s následky virózy," řekl českým novinářům tiskový mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund.

 

Sedmadvacetiletý Hrubec, který na velké mezinárodní akci debutuje, chytal pouze druhý duel českého týmu na turnaji proti Norsku a přispěl 22 úspěšnými zákroky k vítězství 7:2. Francouz byl kvůli viróze mimo hru při čtvrtečním čtvrtfinále proti Německu (5:1) a chytal na konci minulého týdne v duelech proti Itálii (8:0) a Rakousku (8:0). V sobotním souboji s Kanadou vystřídal ve 26. minutě za stavu 0:3 Bartošáka.

Šimon Hrubec inkasuje v zápase Česko - Norsko na MS 2019
Šimon Hrubec inkasuje v zápase Česko - Norsko na MS 2019 | Foto: Reuters

Sborná byla už před turnajem pasována na největšího favorita turnaje. Na soupisce totiž měli ty absolutně největší hvězdy NHL, k nim si můžeme přičíst zřejmě nejlepšího útočníka hrajícího v Evropě Guseva nebo talentovaného Kaprizova. Svou pziic hlavního kandidáta na zlato potvrdili Rusové v základní skupině, kterou vyhráli bez ztráty jediného bodu. Ve čtvrtfinále navíc přehráli silné Američany. Zdálo se, že cestu za zlatem jim někdo nemůže pokazit. Jenže podceňovaní Finové to dokázali a díky týmovému pojetí a skvělému brankáři Lankinenovi porazili rudou mašinu 1:0. Rusové s vidinou jedině zlatých medailí, budou muset přepnout a zabojovat alespoň o cenný kov útěchy. Bude zajímavé sledovat, jak hvězdy NHL zvyklé vyhrávat, najdou motivaci.

Takto vypadá ruská sestava graficky. Samozřejmě přidáváme i sestavu v písemné podobě. V bráně opět bude Vasilejvskij, mimo sestavu jsou dnes Nestěrov a Tělegin. Jinak zůstává vše ve sborné při starém.

 

Vasilevskij (Georgijev) - Orlov, N. Zajcev, Sergačjov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov, Zub - Grigorenko, Malkin (A), Dadonov - Ovečkin (A), Kuzněcov, Kaprizov - N. Gusev, Anisimov, Kučerov - Kovalčuk (C), Andronov, S. Plotnikov - Barabanov.

 

O rozdílné motivaci ruského a českého týmu mluvil také trenér českého týmu Miloš Říha. Ten má díky působení v KHL totiž i velké zkušenosti s ruskou mentalitou. Podle něj na tom bude český soupeř ještě hůř jak jeho tým. Rozpovídal se však tak také o nepovedeném semifinále, které český tým nezvládl a podlehl v něm Kanadě 1:5. V úvodu druhé třetiny prohrávali hokejisté už o tři branky a bylo vymalováno. Navíc se jim nedařilo v koncovce. O problémech českého hokeje však český kouč hovořit nechtěl.

Právě koncovka je jedním z problémů českého hokeje. Je to sice jen jedna část velmi rozsáhlého a komplikovaného problému, přesto je v klíčových zápasech nejvíc na očích. Do včerejška totiž čeští hráči naposledy v utkáních poslední čtyřky skórovali v roce 2012. V letech 2014 a 2015 vyšli jak v semifinále, tak v zápase o bronz střelecky naprázdno. Včera se sice povedlo Tomáši Zohornovi vstřelit branku, jenže v závěru a už za stavu 0:5. Gól nepřišel v první třetině, nepřišel ani v závěru druhé části, kdy už sice stav byl nelichotivý, ale přesto tady malá naděje byla. V závěru druhého dějství přišly asi největší šance ke skórování, jenže zůstaly nevyužity. Kanaďané krom toho měli zápas plně pod kontrolou, pouze na skvělý výkon gólmana Murrayho se vymlouvat nelze.

Takto se čeští hokejisté dostávali před utkáním do provozní teploty.

No a takto vypadá česká sestava v boji o bronzovou medaili. V bráně už zmíněný Šimon Hrubec,. Kromě Pavla Francouze chybí v sestavě kvůli zranění také Michal Moravčík. Mimo sestavu zůstal také Filip Chytil. Hodně diskutovaný Jakub Vrána by měl plnit roli 13. útočníka.

Čeští hokejisté sehráli s Ruskem bitvu o bronz v Bratislavě i před sedmi lety. Tenkrát to byla velká přestřelka, ve které zářil Roman Červenka. Čeští hráči však nyní vědí, že otevřený hokej by jim úspěch nepřinesl. Samozřejmě ale ví, že musí předévst daleko lepší výkon než v základní skupině, kde sborné podlehli 0:3.

Takto to vypadalo, když čeští hokejisté přicházeli ke Stadionu Ondreje Nepely.

Připraveni jsou na zápas i hokejisté Ruska. Ti budou hrát tradičně v červených dresech, český tým opět oblékne bílé dresy.

V Bratislavě je rozehráno, boj o bronz právě začal o pár vteřin později kvůli finálním úpravám ledové plochy. 

1:10

Skoro půl minuty kroužili v českém pásmu Gusev s Kučerovem s pukem na holi, k ohrožení české branky se ale nedostali. 

1:25

Ovečkin se prodíral až před Hrubce, ale na poslední chvíli ho rozhodil Hronek. 

2:40

Hrubec musel poprvé výrazně do akce, když se do šance dostal mezi kruhy Orlov, jeho pokus i dorážku Grigorenka ale český brankář zvládl vyrazil. 

3:48

Kučerov ránou z pravého kruhu rozvlnil síť, ale jen z boční strany. 

4:03

První ruská přesilovka, když Tomáš Zohorna trefil hokejkou do obličeje Guseva. 

5:10

Víc než minutu prvního oslabení český tým zvládl dobře. Rány Ovečkina a Kuzněcova k Hrubcovi totiž nedošly. 

5:47

Malkin poslal křížem přihrávku na Kučerova, ten pálil z první, ale Hrubec se přesunul velmi rychle a puk chytil. 

7:54

Gulaš jako první otestoval Vasilevského, tomu puk vypadl, ale zamířil mimo jeho bránu. 

8:37

Hokejka Anisimova zablokovala ránu Řepíka. Puk vyletěl až do ochranné sítě. 

10:20

Z dálky poslal puk na Vasilevského Kovář, ruský brankář ale v pohodě jeho střelu odvrátil. 

13:00

Ruský tým se ujímá vedení. Jaškin při pokusu o vyhození selhal, nahrál jen na modrou čáru na Sergačjova, jehož nahození tečoval Michajl Grigorenk a puk zapadl mezi Hrubcovy betony. 

13:41

Český tým za 41 vteřin dokázal srovnat. Sklenička krásným pasem našel na modré čáře Řepíka a ten po úniku našel mezírku mezi betony Vasilevského.

16:09

Grigorenko je dnes při chuti, ujížděl z pravé strany na Hrubce, ale svou střelou minul bránu. 

17:03

Simon se dostal před bránou k puku po nahození Hynka Zohorny, ani on, ani kapitán Voráček ale puk do brány Rusů nedostali. Český tým ale po srovnání zlepšil svou hru. 

18:24

Gudas pálil od modré čáry a po teči měl Vasilevskij co dělat, aby puk skryl. 

18:34

Český tým dokázal otočit stav utkání. Dominik Kubalík se dostal ke své obvyklé střele, když zůstal na kruhu sám. Toho využil Kovář, který mu předložil puk přesně na hokejku. A útočník s číslem 81 krásně propálil ruského gólmana. 

První třetina je za námi, český tým po ní vede s Ruskem 2:1. 

Čeští hokejisté nevstoupili do boje o třetí místo dobře, Rusové byl aktivnější, navíc měli jednu přesilovku. Jenže prosadit se dokázali až po třinácti minutách, když Grigorenko tečoval pokus Sergačjova. Za 41 vteřin pak dokázal odpovědět Řepík, který využil brejkové situace po přihrávce Skleničky. Český tým poté ožil a dokázal si vypracovat několik dobrých příležitostí. Před pauzou byli Češi odměněni druhou brankou, když se prosadila plzeňská řada, konkrétně Dominik Kubalík parádní ranou. 

Druhá třetina utkání o třetí místo právě odstartovala. 

20:39

Rusové se na úvod druhé části dočkali srovnání. Gusev přenechal puk Anisimovovi, jeho ránu ale tečoval nešťastně Gudas mezi betony Hrubce. 

21:16

Ovečkin se cpal před bránu, ale Hrubec proti nejlepšími střelci NHL zakročil výborně. 

23:47

Kovář zkoušel pálit z těžkého úhlu, poté ještě dorážel, Vasilevskij puk za sebe nepustil. 

24:12

Kuzněcov tečoval ráno Zajceva, a poté zkoušel dorážet Kaprizov. Rána ruského útočníka ale minula Hrubcovu bránu. 

27:01

Gusev se dostal k ráně z levého kruhu, ale trefil jen horní tyčku za Hrubcem. 

28:40

Řepík pálil dobře po vyhraném buly, Vasilevskij ale pravým betonem puk vyrazil. 

29:50

Faksa obral puk Gavrikova a naservíroval puk Ruttovi mezi kruhy. Český obránce ale trefil jen Vasilevského. 

31:38

Sergačjov nahazoval puk na bránu, Hrubec si ale puk našel a ukryl jej v lapačce. 

32:11

Rutta pálil od modré čáry, Vasilevskij ale puk vyrazil do rohu. 

33:51

Hynek Zohorna protáhl Vasilevského, puk nakonec ale minul jeho bránu. 

36:00

Gavrikov nabízel bekhendem na teč před bránu, kde byli Malkin i Dadonov, Hrubce však nepřekonali. 

37:09

Řepík pálil z ostrého úhlu, střelecky je dnes při chuti, bránu však minul. 

38:38

Ovečkin střílel z úhlu, Hrubec ale byl připraven. 

39:37

Dadonov nejprve pronikal z levé strany, poté ještě dorážel Gavrikova, Hrubec ale výborně drží český tým ve hře. Konec druhé třetiny patří Rusům. 

Druhá třetina právě skončila, stav utkání je 2:2. 

Druhá třetina pro české hokejisty nezačala dobře, už po 39 vteřinách si Gudas srazil do bránu střelu Anisimova, Rusové tak srovnali. Český tým byl poté střelecky aktivnější, ale v závěru zase byli lepší Rusové. Největší šanci měl Gusev, který trefil horní tyč. Před poslední částí je stav nerozhodný. 

Začala třetí třetina. 

41:58

Hronek se dostal k ráně, jenže puk mířící do protipohybu Vasilevského skončil těsně mimo. 

42:52

Malkin se hbitě otočil a pálil z vrcholku kruhů bekhendem, Hrubec ale kotouč vyrazil do bezpečí. 

43:29

Kolář nešťastně podrazil Dadonova a oslabil tak český tým. Rusové si zahrají druhou přesilovou hru v zápase. 

43:57

Český tým zahrozil v oslabení, Frolík si počkal na Faksu, jenže útočník Dallasu z výborné pozice neprostřelil Vasilevského. 

45:49

Češi se snaží udeřit i po ubránění ruské přesilovky. Voráček ještě přistrčil na Simona, jeho tvrdou ránu ale Vasilevskij vyrazil. 

47:32

Kučerov se natahoval po dorážce před Hrubcem, naštěstí pro český tým se nejproduktivnější hráč NHL ke střele nedostal a český tým vyhodil puk. 

51:15

Gusev si pomohl drobným háčkem proti Voráčkovi, rozhodčí ale ruskému útočníkovi faul nepískli 

52:02

Český tým se konečně dočkal a zahraje si přesilovou hru. Po faulu Grigorenka bude mít jedinečnou šanci rozhodnout duel o bronz. 

53:01

Gulaš i Kovář byli na brankovišti, ale nedokázali dostat puk za Vasilevského, ten je velkou oporou Ruska. 

54:02

Rusové jsou kompletní, oslabení zvládli velmi dobře. 

54:32

Hrubec fantasticky zasáhl betonem proti ráně Kučerova z bezprostřední blízkosti. Velká šance Rusů přišla vniveč. 

56:15

Simon si najel do pásma a zkoušel pálit, bránu ruského celku však přestřelil. 

57:02

Faksa i Hronek pálili, ruský brankář opět ve střehu. 

57:20

Gusev si krásně v brejku stáhl kotouč, ten doputoval ke Kučerovovi, který však bekhendem minul odkrytou bránu. 

58:47

Další české přečíslení dvou proti jednomu, Faksa správně zvolil střelu, jenže fantom v ruské bráně Vasilevskij opět lapil puk do lapačky. 

58:56

Vasilevskij opět zasahoval, tentokrát v leže v brankovišti, i to se mu ale povedlo. 

Je konec, základní hrací doba skončila, stav je stále nerozhodný 2:2. Rozhodnout se oba týmy pokusí v prodloužení. 

Začíná desetiminutové prodloužení třech proti třem, poté případně přijdou na řadu nájezdy.

60:44

Na každé straně jedna střela od obránce, Hronek ani Orlov ale brankáře neprostřelili. 

61:37

Opět v akci Hronek, tentokrát v lepší pozici, ale ani tentokrát Vasilevského neprostřelil. 

64:50

Teď pasáž, kdy ruský tým sice držel kotouč, ale do vyložené šance se nedostal. 

65:21

Kovář pálil z větší vzdálenosti, Vasilevskij asi působí neprůstřelně. 

56:33

Hronek se krásně položil do kličky Kaprizova, který by pak už byl sám před Hrubcem. 

68:29

Gusev odmítl bronzovou medaili pro svůj tým. Po individuální akci Kučerova zívala na Guseva odkrytá brána, ruský útočník ale minul. 

69:35

Kučerov mezi kruhy, jenže přestřelil Hrubcovu bránu. 

69:57

V závěru ještě Hronek zůstal volný u tyčky, Vasilevskij ale nepustil puk za svá záda. 

69:57

V závěru ještě Hronek zůstal volný u tyčky, Vasilevskij ale nepustil puk za svá záda. 

Prodloužení nerozhodlo, o bronzových medailích tak rozhodnou samostatné nájezdy. 

Každý tým pojede po pěti nájezdech, pokud nebude rozhodnuto dříve. 

Nájezdy začne český tým. 

1

Jako první jel Jakub Vrána, ale ranou zápěstím minul bránu. 

1

Ilja Kovalčuk bekhendovou kličkou uspěl. 

2

Také Dominik Kubalík nepropálil Vasilevského, ten sklapnul betony včas. 

2

Šimon Hrubec dokázal vychytat střelecký pokus Nikity Kučerova. 

3

Ani Jan Kovář nedokázal zasunout puk do mezírky mezi betony. 

3

Nikita Gusev prostřelil Hrubce pod beton a přiblížil Rusy bronzu. 

4

Je konec, Filip Hronek nedokázal zakončit a Rusové tak po nájezdech vítězí a získají bronzové medaile. 

Český tým byl hodně blízko, přesto nedokázal z Bratislavy přivézt žádnou z medailí. V utkání o třetí místo byl český tým zřejmě i lepší než hvězdný soupeř z Ruska, vyslal i s prodloužením na bránu 50 střel. Jenže v bráně stál fenomenální Andrej Vasilevskij, který podržel ruský tým a dotáhl jej k bronzu. Vychytal i čtyři české nájezdy, přičemž Kovalčuk a Gusev nájezd proměnili. Český tým tak skončil čtvrtý a na medaili se bude čekat minimálně o rok déle. Rusové sice chtěli zlato, ale mají alespoň bronz. 

 

O titul si to od 20:15 rozdají Finové s Kanadou, i tento duel budete moct sledovat v našem online přenosu. Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Golden State přestřílelo Minnesotu, Lakers podlehli Philadelphii

Basketbalisté Golden State v NBA přestříleli 124:115 Minnesotu, kterou zdolali i díky 21 trojkám. Dařilo se obávanému duu přezdívanému Splash Brothers - Stephen Curry trefil šest trojek a nasbíral 29 bodů, osm doskoků a šest asistencí a Klay Thompson odehrál zatím nejlepší zápas od návratu po vážném zranění. Nastřílel 23 bodů včetně pěti trojek. Los Angeles Lakers bez LeBrona Jamese podlehli Philadelphii 87:105.

Výsledky NBA:

Golden State - Minnesota 124:115, Philadelphia - LA Lakers 105:87.

Tabulka:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. Brooklyn 48 29 19 60,4
Philadelphia 48 29 19 60,4
3. Boston 49 25 24 51,0
4. Toronto 46 23 23 50,0
5. New York 49 23 26 46,9

Centrální divize:

1. Chicago 47 30 17 63,8
2. Cleveland 49 30 19 61,2
3. Milwaukee 50 30 20 60,0
4. Indiana 49 17 32 34,7
5. Detroit 47 11 36 23,4

Jihovýchodní divize:

1. Miami 48 31 17 64,6
2. Charlotte 49 27 22 55,1
3. Washington 48 23 25 47,9
4. Atlanta 47 22 25 46,8
5. Orlando 49 9 40 18,4

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Memphis 50 33 17 66,0
2. Dallas 49 28 21 57,1
3. New Orleans 47 18 29 38,3
4. San Antonio 49 18 31 36,7
5. Houston 48 14 34 29,2

Severozápadní divize:

1. Utah 49 30 19 61,2
2. Denver 47 26 21 55,3
3. Minnesota 48 24 24 50,0
4. Portland 48 20 28 41,7
5. Oklahoma City 47 14 33 29,8

Pacifická divize:

1. Phoenix 47 38 9 80,9
2. Golden State 49 36 13 73,5
3. LA Clippers 50 25 25 50,0
4. LA Lakers 49 24 25 49,0
5. Sacramento 50 18 32 36,0
Další zprávy