MS 2019 • O 3. místo • 15:45

Česko - Rusko

Česko
2:3 SN
2:1, 0:1, 0:0, 0:0
Rusko
13:41 Řepík (Sklenička, Rutta)
18:34 Kubalík (Kovář, Gulaš)
13:00 Grigorenko (Sergačjov)
20:39 Anisimov (Gusev)
Vítězný nájezd Kovalčuk

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u online přenosu utkání o 3. místo na hokejovém mistrovství světa na Slovensku mezi Českem a Ruskem. Zápas začíná v 15:45.

Hokejové mistrovství světa se dostává do absolutního finiše. Je tady poslední den a s ním také dva zápasy, které rozhodnou o medailistech. Za pár desítek minut nás čeká duel zklamaných o třetí místo, kde obvykle rozhodne to, kdo se lépe popasuje se zklamáním a bude mít větší motivaci. Večer se pak rozhodne o novém mistrovi světa. Ten vzejde z duelu Kanady a Finska. Zámořský celek si suverénně poradil s českým výběrem a Finové senzačně porazili největšího favorita z Ruska. Finálový zápas začíná ve 20:15 a taky ho budete moct sledovat v našem online přenosu. Nyní se však zaměříme na český boj o bronzovou medaili. V cestě stojí ruský obr. Češi hrají o první medaili od roku 2012.

Čeští hokejisté nastoupí v duelu o 3. místo na mistrovství světa v Bratislavě proti Rusku v brance se Šimonem Hrubcem. Na lavičce bude připravený Patrik Bartošák, který odchytal většinu turnaje. K dispozici není opět zdravotně indisponovaný Pavel Francouz, který dochytal sobotní semifinále s Kanadou (1:5).

 

"Chytat bude Šimon Hrubec a záda mu bude krýt Patrik Bartošák, protože Pavel Francouz se ještě potýká s následky virózy," řekl českým novinářům tiskový mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund.

 

Sedmadvacetiletý Hrubec, který na velké mezinárodní akci debutuje, chytal pouze druhý duel českého týmu na turnaji proti Norsku a přispěl 22 úspěšnými zákroky k vítězství 7:2. Francouz byl kvůli viróze mimo hru při čtvrtečním čtvrtfinále proti Německu (5:1) a chytal na konci minulého týdne v duelech proti Itálii (8:0) a Rakousku (8:0). V sobotním souboji s Kanadou vystřídal ve 26. minutě za stavu 0:3 Bartošáka.

Šimon Hrubec inkasuje v zápase Česko - Norsko na MS 2019
Šimon Hrubec inkasuje v zápase Česko - Norsko na MS 2019 | Foto: Reuters

Sborná byla už před turnajem pasována na největšího favorita turnaje. Na soupisce totiž měli ty absolutně největší hvězdy NHL, k nim si můžeme přičíst zřejmě nejlepšího útočníka hrajícího v Evropě Guseva nebo talentovaného Kaprizova. Svou pziic hlavního kandidáta na zlato potvrdili Rusové v základní skupině, kterou vyhráli bez ztráty jediného bodu. Ve čtvrtfinále navíc přehráli silné Američany. Zdálo se, že cestu za zlatem jim někdo nemůže pokazit. Jenže podceňovaní Finové to dokázali a díky týmovému pojetí a skvělému brankáři Lankinenovi porazili rudou mašinu 1:0. Rusové s vidinou jedině zlatých medailí, budou muset přepnout a zabojovat alespoň o cenný kov útěchy. Bude zajímavé sledovat, jak hvězdy NHL zvyklé vyhrávat, najdou motivaci.

Takto vypadá ruská sestava graficky. Samozřejmě přidáváme i sestavu v písemné podobě. V bráně opět bude Vasilejvskij, mimo sestavu jsou dnes Nestěrov a Tělegin. Jinak zůstává vše ve sborné při starém.

 

Vasilevskij (Georgijev) - Orlov, N. Zajcev, Sergačjov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov, Zub - Grigorenko, Malkin (A), Dadonov - Ovečkin (A), Kuzněcov, Kaprizov - N. Gusev, Anisimov, Kučerov - Kovalčuk (C), Andronov, S. Plotnikov - Barabanov.

 

O rozdílné motivaci ruského a českého týmu mluvil také trenér českého týmu Miloš Říha. Ten má díky působení v KHL totiž i velké zkušenosti s ruskou mentalitou. Podle něj na tom bude český soupeř ještě hůř jak jeho tým. Rozpovídal se však tak také o nepovedeném semifinále, které český tým nezvládl a podlehl v něm Kanadě 1:5. V úvodu druhé třetiny prohrávali hokejisté už o tři branky a bylo vymalováno. Navíc se jim nedařilo v koncovce. O problémech českého hokeje však český kouč hovořit nechtěl.

Právě koncovka je jedním z problémů českého hokeje. Je to sice jen jedna část velmi rozsáhlého a komplikovaného problému, přesto je v klíčových zápasech nejvíc na očích. Do včerejška totiž čeští hráči naposledy v utkáních poslední čtyřky skórovali v roce 2012. V letech 2014 a 2015 vyšli jak v semifinále, tak v zápase o bronz střelecky naprázdno. Včera se sice povedlo Tomáši Zohornovi vstřelit branku, jenže v závěru a už za stavu 0:5. Gól nepřišel v první třetině, nepřišel ani v závěru druhé části, kdy už sice stav byl nelichotivý, ale přesto tady malá naděje byla. V závěru druhého dějství přišly asi největší šance ke skórování, jenže zůstaly nevyužity. Kanaďané krom toho měli zápas plně pod kontrolou, pouze na skvělý výkon gólmana Murrayho se vymlouvat nelze.

Takto se čeští hokejisté dostávali před utkáním do provozní teploty.

No a takto vypadá česká sestava v boji o bronzovou medaili. V bráně už zmíněný Šimon Hrubec,. Kromě Pavla Francouze chybí v sestavě kvůli zranění také Michal Moravčík. Mimo sestavu zůstal také Filip Chytil. Hodně diskutovaný Jakub Vrána by měl plnit roli 13. útočníka.

Čeští hokejisté sehráli s Ruskem bitvu o bronz v Bratislavě i před sedmi lety. Tenkrát to byla velká přestřelka, ve které zářil Roman Červenka. Čeští hráči však nyní vědí, že otevřený hokej by jim úspěch nepřinesl. Samozřejmě ale ví, že musí předévst daleko lepší výkon než v základní skupině, kde sborné podlehli 0:3.

Takto to vypadalo, když čeští hokejisté přicházeli ke Stadionu Ondreje Nepely.

Připraveni jsou na zápas i hokejisté Ruska. Ti budou hrát tradičně v červených dresech, český tým opět oblékne bílé dresy.

V Bratislavě je rozehráno, boj o bronz právě začal o pár vteřin později kvůli finálním úpravám ledové plochy. 

1:10

Skoro půl minuty kroužili v českém pásmu Gusev s Kučerovem s pukem na holi, k ohrožení české branky se ale nedostali. 

1:25

Ovečkin se prodíral až před Hrubce, ale na poslední chvíli ho rozhodil Hronek. 

2:40

Hrubec musel poprvé výrazně do akce, když se do šance dostal mezi kruhy Orlov, jeho pokus i dorážku Grigorenka ale český brankář zvládl vyrazil. 

3:48

Kučerov ránou z pravého kruhu rozvlnil síť, ale jen z boční strany. 

4:03

První ruská přesilovka, když Tomáš Zohorna trefil hokejkou do obličeje Guseva. 

5:10

Víc než minutu prvního oslabení český tým zvládl dobře. Rány Ovečkina a Kuzněcova k Hrubcovi totiž nedošly. 

5:47

Malkin poslal křížem přihrávku na Kučerova, ten pálil z první, ale Hrubec se přesunul velmi rychle a puk chytil. 

7:54

Gulaš jako první otestoval Vasilevského, tomu puk vypadl, ale zamířil mimo jeho bránu. 

8:37

Hokejka Anisimova zablokovala ránu Řepíka. Puk vyletěl až do ochranné sítě. 

10:20

Z dálky poslal puk na Vasilevského Kovář, ruský brankář ale v pohodě jeho střelu odvrátil. 

13:00

Ruský tým se ujímá vedení. Jaškin při pokusu o vyhození selhal, nahrál jen na modrou čáru na Sergačjova, jehož nahození tečoval Michajl Grigorenk a puk zapadl mezi Hrubcovy betony. 

13:41

Český tým za 41 vteřin dokázal srovnat. Sklenička krásným pasem našel na modré čáře Řepíka a ten po úniku našel mezírku mezi betony Vasilevského.

16:09

Grigorenko je dnes při chuti, ujížděl z pravé strany na Hrubce, ale svou střelou minul bránu. 

17:03

Simon se dostal před bránou k puku po nahození Hynka Zohorny, ani on, ani kapitán Voráček ale puk do brány Rusů nedostali. Český tým ale po srovnání zlepšil svou hru. 

18:24

Gudas pálil od modré čáry a po teči měl Vasilevskij co dělat, aby puk skryl. 

18:34

Český tým dokázal otočit stav utkání. Dominik Kubalík se dostal ke své obvyklé střele, když zůstal na kruhu sám. Toho využil Kovář, který mu předložil puk přesně na hokejku. A útočník s číslem 81 krásně propálil ruského gólmana. 

První třetina je za námi, český tým po ní vede s Ruskem 2:1. 

Čeští hokejisté nevstoupili do boje o třetí místo dobře, Rusové byl aktivnější, navíc měli jednu přesilovku. Jenže prosadit se dokázali až po třinácti minutách, když Grigorenko tečoval pokus Sergačjova. Za 41 vteřin pak dokázal odpovědět Řepík, který využil brejkové situace po přihrávce Skleničky. Český tým poté ožil a dokázal si vypracovat několik dobrých příležitostí. Před pauzou byli Češi odměněni druhou brankou, když se prosadila plzeňská řada, konkrétně Dominik Kubalík parádní ranou. 

Druhá třetina utkání o třetí místo právě odstartovala. 

20:39

Rusové se na úvod druhé části dočkali srovnání. Gusev přenechal puk Anisimovovi, jeho ránu ale tečoval nešťastně Gudas mezi betony Hrubce. 

21:16

Ovečkin se cpal před bránu, ale Hrubec proti nejlepšími střelci NHL zakročil výborně. 

23:47

Kovář zkoušel pálit z těžkého úhlu, poté ještě dorážel, Vasilevskij puk za sebe nepustil. 

24:12

Kuzněcov tečoval ráno Zajceva, a poté zkoušel dorážet Kaprizov. Rána ruského útočníka ale minula Hrubcovu bránu. 

27:01

Gusev se dostal k ráně z levého kruhu, ale trefil jen horní tyčku za Hrubcem. 

28:40

Řepík pálil dobře po vyhraném buly, Vasilevskij ale pravým betonem puk vyrazil. 

29:50

Faksa obral puk Gavrikova a naservíroval puk Ruttovi mezi kruhy. Český obránce ale trefil jen Vasilevského. 

31:38

Sergačjov nahazoval puk na bránu, Hrubec si ale puk našel a ukryl jej v lapačce. 

32:11

Rutta pálil od modré čáry, Vasilevskij ale puk vyrazil do rohu. 

33:51

Hynek Zohorna protáhl Vasilevského, puk nakonec ale minul jeho bránu. 

36:00

Gavrikov nabízel bekhendem na teč před bránu, kde byli Malkin i Dadonov, Hrubce však nepřekonali. 

37:09

Řepík pálil z ostrého úhlu, střelecky je dnes při chuti, bránu však minul. 

38:38

Ovečkin střílel z úhlu, Hrubec ale byl připraven. 

39:37

Dadonov nejprve pronikal z levé strany, poté ještě dorážel Gavrikova, Hrubec ale výborně drží český tým ve hře. Konec druhé třetiny patří Rusům. 

Druhá třetina právě skončila, stav utkání je 2:2. 

Druhá třetina pro české hokejisty nezačala dobře, už po 39 vteřinách si Gudas srazil do bránu střelu Anisimova, Rusové tak srovnali. Český tým byl poté střelecky aktivnější, ale v závěru zase byli lepší Rusové. Největší šanci měl Gusev, který trefil horní tyč. Před poslední částí je stav nerozhodný. 

Začala třetí třetina. 

41:58

Hronek se dostal k ráně, jenže puk mířící do protipohybu Vasilevského skončil těsně mimo. 

42:52

Malkin se hbitě otočil a pálil z vrcholku kruhů bekhendem, Hrubec ale kotouč vyrazil do bezpečí. 

43:29

Kolář nešťastně podrazil Dadonova a oslabil tak český tým. Rusové si zahrají druhou přesilovou hru v zápase. 

43:57

Český tým zahrozil v oslabení, Frolík si počkal na Faksu, jenže útočník Dallasu z výborné pozice neprostřelil Vasilevského. 

45:49

Češi se snaží udeřit i po ubránění ruské přesilovky. Voráček ještě přistrčil na Simona, jeho tvrdou ránu ale Vasilevskij vyrazil. 

47:32

Kučerov se natahoval po dorážce před Hrubcem, naštěstí pro český tým se nejproduktivnější hráč NHL ke střele nedostal a český tým vyhodil puk. 

51:15

Gusev si pomohl drobným háčkem proti Voráčkovi, rozhodčí ale ruskému útočníkovi faul nepískli 

52:02

Český tým se konečně dočkal a zahraje si přesilovou hru. Po faulu Grigorenka bude mít jedinečnou šanci rozhodnout duel o bronz. 

53:01

Gulaš i Kovář byli na brankovišti, ale nedokázali dostat puk za Vasilevského, ten je velkou oporou Ruska. 

54:02

Rusové jsou kompletní, oslabení zvládli velmi dobře. 

54:32

Hrubec fantasticky zasáhl betonem proti ráně Kučerova z bezprostřední blízkosti. Velká šance Rusů přišla vniveč. 

56:15

Simon si najel do pásma a zkoušel pálit, bránu ruského celku však přestřelil. 

57:02

Faksa i Hronek pálili, ruský brankář opět ve střehu. 

57:20

Gusev si krásně v brejku stáhl kotouč, ten doputoval ke Kučerovovi, který však bekhendem minul odkrytou bránu. 

58:47

Další české přečíslení dvou proti jednomu, Faksa správně zvolil střelu, jenže fantom v ruské bráně Vasilevskij opět lapil puk do lapačky. 

58:56

Vasilevskij opět zasahoval, tentokrát v leže v brankovišti, i to se mu ale povedlo. 

Je konec, základní hrací doba skončila, stav je stále nerozhodný 2:2. Rozhodnout se oba týmy pokusí v prodloužení. 

Začíná desetiminutové prodloužení třech proti třem, poté případně přijdou na řadu nájezdy.

60:44

Na každé straně jedna střela od obránce, Hronek ani Orlov ale brankáře neprostřelili. 

61:37

Opět v akci Hronek, tentokrát v lepší pozici, ale ani tentokrát Vasilevského neprostřelil. 

64:50

Teď pasáž, kdy ruský tým sice držel kotouč, ale do vyložené šance se nedostal. 

65:21

Kovář pálil z větší vzdálenosti, Vasilevskij asi působí neprůstřelně. 

56:33

Hronek se krásně položil do kličky Kaprizova, který by pak už byl sám před Hrubcem. 

68:29

Gusev odmítl bronzovou medaili pro svůj tým. Po individuální akci Kučerova zívala na Guseva odkrytá brána, ruský útočník ale minul. 

69:35

Kučerov mezi kruhy, jenže přestřelil Hrubcovu bránu. 

69:57

V závěru ještě Hronek zůstal volný u tyčky, Vasilevskij ale nepustil puk za svá záda. 

69:57

V závěru ještě Hronek zůstal volný u tyčky, Vasilevskij ale nepustil puk za svá záda. 

Prodloužení nerozhodlo, o bronzových medailích tak rozhodnou samostatné nájezdy. 

Každý tým pojede po pěti nájezdech, pokud nebude rozhodnuto dříve. 

Nájezdy začne český tým. 

1

Jako první jel Jakub Vrána, ale ranou zápěstím minul bránu. 

1

Ilja Kovalčuk bekhendovou kličkou uspěl. 

2

Také Dominik Kubalík nepropálil Vasilevského, ten sklapnul betony včas. 

2

Šimon Hrubec dokázal vychytat střelecký pokus Nikity Kučerova. 

3

Ani Jan Kovář nedokázal zasunout puk do mezírky mezi betony. 

3

Nikita Gusev prostřelil Hrubce pod beton a přiblížil Rusy bronzu. 

4

Je konec, Filip Hronek nedokázal zakončit a Rusové tak po nájezdech vítězí a získají bronzové medaile. 

Český tým byl hodně blízko, přesto nedokázal z Bratislavy přivézt žádnou z medailí. V utkání o třetí místo byl český tým zřejmě i lepší než hvězdný soupeř z Ruska, vyslal i s prodloužením na bránu 50 střel. Jenže v bráně stál fenomenální Andrej Vasilevskij, který podržel ruský tým a dotáhl jej k bronzu. Vychytal i čtyři české nájezdy, přičemž Kovalčuk a Gusev nájezd proměnili. Český tým tak skončil čtvrtý a na medaili se bude čekat minimálně o rok déle. Rusové sice chtěli zlato, ale mají alespoň bronz. 

 

O titul si to od 20:15 rozdají Finové s Kanadou, i tento duel budete moct sledovat v našem online přenosu. Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne. 

Právě se děje

před 1 minutou

Radil rozhodl prvním hattrickem v KHL o výhře Spartaku

Útočník Lukáš Radil rozhodl v KHL hattrickem o vítězství hokejistů Spartaku Moskva nad Soči 4:1. Tři góly v jednom utkání vstřelil poprvé po letošním návratu do moskevského klubu z NHL i vůbec za celou dobu působení v soutěži. Prosadil se při hře pět na pět, v přesilovce a také při power play do prázdné branky. U gólu na 3:1 mu asistoval Robin Hanzl.

V říjnu už to bylo druhé Radilovo tříbodové utkání, před týdnem se podílel na výhře 3:0 nad Dynamem Minsk dvěma góly a asistencí. Nyní má na kontě deset branek a na jedinou se přiblížil k nejlepšímu českému střelci v soutěži Dmitriji Jaškinovi.

Brankář Roman Will zneškodnil 32 střel a pomohl Čeljabinsku k výhře 2:1 na ledě Chabarovsku. Domácí hráč Michal Jordán si připsal asistenci, stejně jako Lukáš Sedlák ve vítězném mužstvu.

Zápas začal jako souboj českých brankářů Willa a Marka Langhamera, ten ale vynechal druhou třetinu poté, co dostal trest na 2+10 minut za nepovolenou výstroj. Dvacet minut v domácí brance strávil Jevgenij Alikin, pak se Langhamer na led vrátil.

Willa překonal pouze Vladimir Butuzov v 47. minutě. Rychlý protiútok založil obránce Jordán, který obral soupeře o puk a přihrál Alexandru Poluninovi. Po snížení na 1:2 už v Chabarovsku před dvěma tisícovkami diváků další branka nepadla.

před 37 minutami

Tourmalet musela Vuelta oželet, nově vede Carapaz

Šestou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Španěl Ion Izagirre ze stáje Astana. Obhájce prvenství Primož Roglič ze Slovinska přišel o červený trikot lídra, v němž byl po celý dosavadní průběh závodu. Nově vede Ekvádorec Richard Carapaz z týmu Ineos Grenadiers. Zdeněk Štybar dojel 110., Jan Hirt 128., oba s mankem více než 17 minut.

Poté co museli organizátoři zaimprovizovat, když bylo Vueltě kvůli opatřením spojeným s koronavirovou krizí zapovězeno vstoupit na území Francie, končila šestá, přes 146 kilometrů dlouhá horská etapa v pyrenejském lyžařském středisku Aramón Formigal. Přestože nebylo k vidění obávané stoupání na Tourmalet, nabídl závěr dramatický dojezd.

Patnáctikilometrové stoupání do cíle znepříjemňovaly závodníkům nevlídné klimatické podmínky. Vedle dešťových kapek se musel navíc dosavadní lídr Roglič vypořádat s technickými problémy, a jak se následně ukázalo, dotáhnout se zpátky do skupinky s favority ho stálo až příliš mnoho sil. Celkově je nyní až čtvrtý s půlminutovým mankem na Carapaze.

Jednatřicetiletý Izagirre se ve vedoucí skupině zhruba tři kilometry před cílem zvedl ze sedla a ujel všem soupeřům. Nakonec slavil s náskokem 25 sekund před Kanaďanem Michaelem Woodsem a Portugalcem Ruiem Costou. Podařilo se mu tím zkompletovat etapové vavříny na všech třech Grand Tours. V roce 2012 vyhrál na Giru d'Italia, před čtyřmi lety dosáhl dílčího úspěchu i na Tour de France.

"Je skvělé dosáhnout výhry na všech třech třítýdenních etapových závodech. Myslel jsem na to během závodu. Nechal jsem tam všechno i s vědomím toho, že zítra nás čeká volný den," prohlásil Izagirre.

Cyklistický závod Vuelta - 6. etapa (Biescas - Aramón Formigal, 146,4 km):

1. I. Izagirre (Šp./Astana) 3:41:00, 2. Woods (Kan./EF Pro Cycling), 3. Costa (Portug./SAE Team Emirates) oba -25, 4. Power (Austr./Sunweb), 5. Valgren (Dán./NTT), 6. Martin (Fr./Cofidis) všichni -27, 7. Cattaneo (It./Deceuninck-Quick Step) -38, 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling) -48, 9. G. Izagirre (Šp./Astana) -53, 10. Henao (Kol./SAE Team Emirates) -55, …110. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step), 128. Hirt (ČR/CCC) oba -17:11.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) 24:34:39, 2. Carthy -18, 3. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) -20, 4. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -30, 5. Mas (Šp./Movistar) -1:07, 6. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe) -1:30, 7. Soler (Šp./Movistar) -1:42, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -2:02, 9. De La Cruz (Šp./SAE Team Emirates) -2:46, 10. Valverde (Šp./Movistar) -3:00, …59. Hirt -42:27, 116. Štybar -1:08:47.

před 43 minutami

Britská policie řeší tanker v Lamanšském průlivu. Mohl být unesený

Britská policie a pobřežní stráž zasahují kvůli incidentu na ropném tankeru, který se nachází v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Příčina policejní akce zatím není jasná, informují tiskové agentury. Podle nepotvrzených zpráv britských médií se někdo pokusil tanker unést.

"Víme o incidentu na palubě plavidla, které se nachází jižně od ostrova Wight, a zabýváme se jím," uvedla policie hrabství Hampshire. Stanice Sky News s odvoláním na zástupce místní správy na ostrově Wight uvedla, že se zásahu bude nejspíš účastnit i protiteroristická jednotka britského námořnictva.

K lodi, která se plaví pod libyjskou vlajkou, vyrazila plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Agentura DPA uvedla, že bezpečnostní složky uzavřely pro námořní plavbu rozsáhlou oblast kolem plavidla.

Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle agentury AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne. Během dne se ale přestal hlásit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy