MS vydělá balík, oproti českému drobné. Slováci chtějí společné pořadatelství

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 5. 2019 10:02
Hokejové mistrovství světa v Bratislavě a Košicích by mělo vydělat výrazně více než posledně, ale oproti českému šampionátu v Praze a Ostravě stále půjde o "drobné".
Slovenští fanoušci v zápase Slovensko - Francie na MS 2019
Slovenští fanoušci v zápase Slovensko - Francie na MS 2019 | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Domácí reprezentace nepostoupila do čtvrtfinále, ovšem z ekonomické stránky by MS na Slovensku mělo přinést příznivý výsledek.

"Ještě vám nemůžu říct konkrétní číslo, ale zdá se, že budeme úspěšní," řekl pro Aktuálně.cz šéf slovenského hokeje Martin Kohút, přičemž za hranici úspěchu označil částku minimálně čtyři miliony eur (asi sto milionů korun). 

Předešlý šampionát v Bratislavě a Košicích z roku 2011 vydělal výrazně méně - kolem dvou a půl milionu eur (65 milionů korun).

Hlavní příčinou plánovaného vyššího výdělku je pragmatické rozmístění reprezentací. Češi hrají v Bratislavě, kde mají domácí zázemí, Slováci nastupovali v Košicích, přitom před osmi lety hráli stejně jako český tým v Bratislavě. Košický stadion tak často zel prázdnotou.

"V roce 2011 bylo využití hal 30 procent v Košicích a 90 v Bratislavě," připomněl Kohút. "Věděli jsme, že lidé nebudou chodit do košické haly bez slovenského týmu. Když nechodili tehdy, proč by měli chodit tentokrát?"

Návštěvnost je klíčová, protože příjmy plynou pořadateli hlavně z prodeje lístků a z reklamy. Přispět může rovněž stát. "Nám pomohl především s přípravou infrastruktury. Do stadionů v Bratislavě a Košicích jsme investovali asi půl milionu eur," prozradil Kohút.

I kdyby MS na Slovensku překonalo ohledně příjmů očekávání, určitě nevydělá tolik jako český šampionát 2015, který hokejovému svazu přinesl 450 milionů korun před zdaněním. Ekonomický úspěch zásadně ovlivnila rekordní návštěvnost - na zápasy přišlo 741 690 diváků.

Slovensko tolik lidí nepřitáhne, neboť souhrnná kapacita bratislavské a košické haly jen lehce překračuje možnosti samotné O2 areny v Praze. 

"Máme nižší kapacitu stadionů, ale stejné náklady," podotkl Kohút. Uspořádání hokejového mistrovství stojí zhruba půl miliardy korun, na lokaci až tolik nezáleží.

Aby Slovensko rozšířilo své možnosti, dlouhodobě stojí o společný šampionát s Českem, který by hostila Praha a Bratislava. Myšlenku pár let před MS 2015 podpořili tehdejší premiéři obou zemí Petr Nečas a Robert Fico. Nakonec z ní ale sešlo.

"Pořád bychom do toho šli okamžitě, pokud by přišla nabídka, ale myslím, že na české straně není zájem," řekl Kohút. S výhledem na letošní mistrovství si nechal spočítat, že kdyby Košice nahradila Praha, turnaj by vydělal o sedm milionů eur víc, celkově tedy minimálně 11 milionů (téměř 300 milionů korun).

Kdyby představitelé českého hokeje Slovensku kývli, hostili by šampionát častěji, ale museli by vyřešit finanční stránku věci. Nadále tak razí cestu vlastního pořadatelství.

Na příštím domácím MS v roce 2024 by navíc mohli překonat vlastní divácký rekord (a dosáhnout na ještě větší zisk). Podmínkou, i když ne nutnou, je včasné vybudování nové haly v Brně s předpokládanou kapacitou 12 tisíc míst. To je přibližně o dva tisíce víc, než pro hokejová klání nabízí ostravská aréna.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Platit kartou bude možné ve všech vlacích ČD s průvodčím, píše deník

S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích Českých drah, kde je průvodčí. Dopravce své zaměstnance vybaví více než 1600 mobilními terminály, zároveň totiž ubudou desítky stanic, kde je možné si jízdenku koupit. Napsaly to dnešní Lidové noviny. V pendolinech je platba kartou možná od srpna 2017, služba se postupně rozšiřovala do dalších vlaků. Dráhy na ní spolupracují s ČSOB.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Výbuch ve výrobně zábavní pyrotechniky na Sicílii zabil pět lidí

Pět lidí zemřelo a další dvě osoby utrpěly zranění při explozi v podniku vyrábějícím zábavní pyrotechniku na italské Sicílii. Neštěstí se stalo ve středu odpoledne ve městě Barcellona Pozzo di Gotto v provincii Messina. Informovala o tom agentura ANSA.

Obětí dvou explozí, po nichž následoval požár a jejichž příčina zatím není jasná, se stali čtyři zaměstnanci malé firmy. Při neštěstí zemřela i jednasedmdesátiletá manželka majitele podniku, který vyrábí zábavní pyrotechniku a organizuje i představení s ohňostroji. Sedmatřicetiletý syn majitele firmy byl při neštěstí vážně zraněn a záchranáři ho převezli do nemocnice v Palermu.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

V centru Prahy shořel autobus, nikdo nebyl zraněn

V ulici Na Poříčí shořel ve středu před půlnocí autobus soukromého dopravce, při požáru nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Kvůli požáru autobusu byl v místě krátce omezen provoz tramvají v obou směrech.

Požár vypukl po půl jedenácté večer, v autobuse nebyli cestující. Plameny zcela zničily autobus a kouř poškodil fasádu vedlejšího domu. Hasiči oheň uhasili zhruba za deset minut, poté ještě místo zkontrolovali termokamerou.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Zaměstnankyně amerického rezortu obrany během slyšení zpochybnila republikánský argument na Trumpovu obhajobu

"Co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" ptali se podle Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, ukrajinští diplomaté 25. července. Bylo to ve stejný den, kdy americký prezident Donald Trump telefonoval se svým protějškem v Kyjevě, Volodymyrem Zelenským. 

Trumpovi republikánští spojenci dříve tvrdili, že prezident na Ukrajince nemohl tlačit tím, že by jim přislíbil obnovení dodávek pomoci výměnou za zkompromitování svého konkurenta, demokrata Joea Bidena a jeho syna, protože o pozastavení dodávek tehdy jeho partneři vůbec nevěděli. 

Výpověď Cooperové tento argument republikánů na Trumpovu obhajobu oslabuje. Cooperová vypovídala ve středu při veřejném slyšení před výborem pro tajné služby. Série výpovědí pokračuje dnes, poslanci si předvolali Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Velkoobchody můžou mít ode dneška o svátcích otevřeno, týká se to zejména řetězce Makro

Prodejnám to umožňuje novela zákona o prodejní době, která dnes nabývá účinnosti. První příležitost k využití výjimky budou mít velkoobchodníci letos o Vánocích. Týká se to zejména velkoobchodního řetězce Makro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy