Tampa Bay začala obhajobu výhrou, jedenáct Gudasových srážek Floridě nestačilo

Aktualizováno 17. 5. 2021 8:59
Hokejisté Tampy Bay vykročili v play-off NHL za obhajobou Stanleyova poháru výhrou 5:4 na ledě Floridy. První bod v sérii získali i Minnesota, která zdolala Vegas 1:0 v prodloužení, a Islanders za vítězství 4:3 v prodloužení v Pittsburghu. Žádný z českých hráčů se v nedělním programu bodově neprosadil.
Brayden Point z Tampy překonává Sergeje Bobrovského v brance Floridy v úvodním utkání 1. kola Stanley Cupu | Foto: Reuters

Ze strany na stranu se přelévalo vedení na Floridě, která sice při vlastní přesilové hře inkasovala v osmé minutě jako první, ale ještě v úvodní třetině otočila na 2:1. V prostřední části překlopil skóre dvěma góly v početní převaze Nikita Kučerov, který vynechal po operaci kyčle celou základní část.

"Byl jsem nadšený, že zase můžu hrát. Čekal jsem dlouho, než nastane tahle chvíle," uvedl Kučerov, který hrál zápas poprvé od 28. září. Operaci podstoupil v prosinci. "Nevěděl jsem, co můžu očekávat. Dával jsem si dílčí cíle jako mít dobré první střídání, možná se s někým srazit. Od toho jsem se chtěl odpíchnout. Ale nová kyčel je nová kyčel. Je to jiné, ale cítil jsem se dobře," dodal.

Domácí Florida kontrovala na začátku třetí části dvěma trefami. Závěr ale patřil Braydenu Pointovi, který v 53. minutě vyrovnal a prodloužení odvrátil v čase 58:46 z úniku. Vítězné akci předcházel blok Ryana McDonagha. "A ještě měl sílu poté vstát a vyslat mě do sóla. Obdivuhodné," ocenil Point spoluhráče. "Věděl jsem, že jejich obránce střílel a že mám proto čas i prostor na zakončení. Šel jsem do (bekhendové) kličky a klaplo to," těšilo ho.

Trenér Floridy Joel Quenneville označil za rozdílový faktor zápasu přesilové hry, ve kterých Tampa dala tři branky a udeřila i v oslabení. "Hra pět na pět byla O. K., ale speciální formace utkání rozhodly a ještě vstřelily po pěkné akci vítězný gól. Byli jsme v útočném pásmu, ale puk skončil během chvilky v naší síti. Každé střídání je proti nim klíčové, protože jsou schopni dát branku z ničeho. To jsou věci, ze kterých se chceme poučit a zlepšit," řekl kouč.

Ondřej Palát, který loni pomohl Tampě Bay k triumfu jedenácti góly a osmnácti body, vyšel naprázdno. Jeho spoluhráč Jan Rutta odehrál v obraně deset minut. Floridský Radko Gudas měl jedenáct hitů, což bylo jednoznačně nejvíc ze všech.

V hale Vegas padl jediný gól v 64. minutě. Domácí sice v obranném pásmu vyhráli vhazování, ale puk ztratili a z mezikruží se prosadil Joel Eriksson Ek i s pomocí teče blokujícího Aleca Martineze. Gólman Minnesoty Cam Talbot kryl 42 střel a zaznamenal pátou nulu v play-off. Na druhé straně si připsal Marc-Andre Fleury 29 zásahů.

"Hrálo nám do karet, že skóre zůstávalo dlouho bezbrankové. V první třetině jsme se sice dostali pod tlak, ale věděli jsme, že do nás půjdou od úvodní minuty. Postupně jsme se osmělovali a měli své šance, ale Fleury byl neuvěřitelný. Oba týmy odehrály skvělý zápas a my byli šťastnější," uvedl Talbot, jehož domácí zasypali v úvodní třetině 19 střelami. "Hráli jsme od začátku velmi dobře, zejména prvních 25, 30 minut. Chyběl nám jen gól," litoval kapitán Vegas Mark Stone.

Vegas nastoupili bez svého nejlepšího střelce v základní části Maxe Paciorettyho. Do sestavy se naopak vrátil Tomáš Nosek, který kvůli zranění nehrál od 24. dubna.

Pittsburgh od osmé minuty prohrával, ale už na začátku druhé třetiny jeho kapitán Sidney Crosby dostal tým do vedení 2:1. Kanadský útočník si tím připsal 190. bod v play-off a v historii produktivity vyřazovací části se vyrovnal sedmému Brettu Hullovi.

"Měli jsme pak skvělé šance zvýšit, ale nepovedlo se," mrzelo Crosbyho. I kouč Islanders Barry Trotz uznal, že šlo o klíčovou pasáž. "Ustáli jsme to a byl jsem rád, že jsme po dvou třetinách prohrávali jen 1:2. Vyrovnávací gól na začátku třetí části nás poté nakopl," řekl.

Jeho svěřenci se ujali v 56. minutě vedení 3:2, ale radovali se z něj jen 31 sekund. Další gól padl až v 77. minutě, svým druhým gólem v utkání rozhodl Kyle Palmieri o výhře Islanders. Zdatně mu sekundoval Jean-Gabriel Pageau, jenž vstřelil gól a další dva připravil. O první bod v sérii se zasloužil také brankář Ilja Sorokin, zastoupil zraněnou jedničku Semjona Varlamova a kryl 39 střel.

Hokejisté Vancouveru smazali v dohrávaném utkání základní části ve třetí třetině manko 1:5, ale nakonec Calgary podlehli 5:6 v prodloužení. O výhře hostů, za něž nastoupil poprvé od 1. března Dominik Simon, rozhodl v 64. Elias Lindholm.

Výsledky NHL, 1. kolo play-off:

Východní divize - 1. zápas:

Pittsburgh - NY Islanders 3:4 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)

Branky: 12. F. Gaudreau, 24. Crosby, 57. Kapanen - 8. a 77. Palmieri, 44. Pageau, 56. B. Nelson. Střely na branku: 42:41. Diváci: 4672 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Pageau (oba NY Islanders), 3. Crosby (Pittsburgh).

Centrální divize - 1. zápas:

Florida - Tampa Bay 4:5 (2:1, 0:2, 2:2)

Branky: 10. Barkov, 17. Verhaeghe, 42. Huberdeau, 45. Tippett - 25. a 35. Kučerov, 53. a 59. B. Point, 8. Coleman. Střely na branku: 39:40. Diváci: 9646 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. B. Point (Tampa Bay), 2. Huberdeau (Florida), 3. Kučerov (Tampa Bay).

Západní divize - 1. zápas:

Vegas - Minnesota 0:1 v prodl.

Branka: 64. Eriksson Ek. Střely na branku: 42:30. Diváci: 8683 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Eriksson Ek (Minnesota), 2. M.-A. Fleury (Vegas), 3. Talbot (Minnesota).

Základní část:

Vancouver - Calgary 5:6 v prodl. (0:1, 1:4, 4:0 - 0:1)

Branky: 48. a 58. Boeser, 34. Hamonic, 43. Graovac, 52. J.T. Miller - 29. a 35. Mangiapane, 10. Leivo, 26. Lucic, 28. M. Tkachuk, 64. E. Lindholm. Střely na branku: 35:36. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Boeser (Vancouver), 2. Mangiapane (Calgary), 3. Q. Hughes (Vancouver).

Aktualizováno před 3 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

před 3 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Aktualizováno před 4 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.