MS v hokeji • Finále • 19:20

Kanada - Německo

Kanada
5:2
1:1, 1:1, 3:0
Konec utkání
Německo
10:47 Blais (Krebs, Neighbours)
37:28 Crouse (Krebs, Weegar)
44:51 Blais (Glass)
51:51 Toffoli
58:06 Laughton (Quinn, Crouse)
7:44 Peterka (Seider, Mor. Müller)
33:47 Fischbuch (Kastner, Seider)

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z finále mistrovství světa v ledním hokeji 2023 mezi Kanadou a Německem. Úvodní buly je naplánováno na neděli 28. května od 19:20.

Přeji příjemný nedělní večer. Přibližně za půlhodinu se rozhodne o letošním vítězi mistrovství světa v ledním hokeji, jehož nejdůležitější momenty jsme vám přenášeli prostřednictvím našich on-line přenosů. Máme tedy před sebou poslední utkání, ve kterém bude Kanada útočit už na své osmadvacáté zlato. Naopak Německo dnes zapíše teprve třetí účast ve finále, přičemž v letech 1930 a 1953 vybojovalo stříbro.

Odpoledne se rozhodlo o zisku bronzových medailí, které vybojovali hokejisté domácího Lotyšska. Pro ně to je první takový úspěch, neboť dosud se do bojů o medaile vůbec neprobojovali.

Kanada

V sestavě Kanady nedošlo k žádnému překvapení. V bráně bude znovu připraven Samuel Montembeault.

Kanada měla poměrně pozvolný vstup do šampionátu. V základní skupině totiž prohrála se Švýcarskem a překvapivě i s Norskem. Nicméně v důležitých bojích hrají Kanaďané výborně. V boji o druhé místo ve skupině nejprve přehráli Česko (3:1), ve čtvrtfinále si jednoznačně poradili s Finskem (4:1) a díky povedené třetí třetině zvládli také semifinálový souboj s Lotyšskem (4:2). Dá se tak říci, že když Kanada potřebuje zabrat, prostě a jednoduše přidá pod kotel a uhraje výsledek, který ji zajistí úspěch.

Německo

Také Německo nastupuje v očekávané sestavě. V bráně nastoupí Mathias Niederberger, kterému bude krýt záda Dustin Strahlmeier.

Defenzivní řady budou následující: Seider - Mor. Müller, Wissmann - J. Müller, Gawanke - SzuberWagner.

V útoku budou řádit tyto trojice: Tiffels - Kahun - Peterka, Ehl - Sturm - Soramies, Fischbuch - Kastner - Noebels, Schütz - Stachowiak - Tuomie, Varejcka

Německo mělo velmi těžký začátek mistrovství světa. Ve třech prvních zápasech nedokázalo bodovat, neboť prohrálo se Švédskem, Finskem i USA. Následně si už Němci nemohli dovolit zaváhání a to se jim povedlo na výbornou. Od oněch třech proher totiž Německo šestkrát v řadě zvítězilo a ve vyřazovacích bojích si poradilo i se dvěma vítězi skupin. Ve čtvrtfinále dokázalo vyřadit Švýcarsko (3:1) a včera si v semifinále poradilo s USA (4:3 po prodloužení).

0:01

Začala první třetina.

0:45

Němci se už dvakrát dostali do útočného pásma, nicméně Montembeault v bráně Kanady mohl zůstat v naprostém klidu.

1:39

Niederberge si na druhé straně musel pohlídat tečované nahození od modré čáry. Rána se zastavila na brankovišti, ale tam kralovali němečtí obránci.

1:53

Rychlý přesun do útočného pásma Německa. Tentokrát už musel dvakrát zasahovat také kanadský gólman, jenž likvidoval střely obránců.

2:28

Moritz Seider puk vyvezl blíže ke svému brankáři. Oba celky mezitím střídají.

2:43

Aktivní nástup Němců potvrdil také Nico Sturm, který neváhal a zakončil hned po přechodu modré čáry. Puk vylétl do ochranné sítě.

2:46

Znovu to němečtí hokejisté zkusili nahozením z větší vzdálenosti. Montembeault však kotouč dobře viděl.

3:19

Napadající Němci komplikují rozehrávku favorizované Kanady. Ta se nyní nemůže dostat z blízkosti vlastního gólmana.

3:44

Do zajímavé pozice si nyní najel Scott Laughton, jenž si nachystal střelu z pravého kruhu. Niederberge r)byl připravený.

4:28

Velmi dobré střídání další německé formace, která se dokázala udržet v útočném pásmu. K většímu ohrožení kanadského brankáře však nedošlo.

4:55

Na levém křídle našlápl Tuomie, nicméně jeho svižný pokus prolétl jen kolem Montembeaultovy brány.

5:07

A další střelecký pokus německého mužstva. Tentokrát to byl Stachowiak, kdo z mezikruží prověřil pozornost Samuela Montembeaulta.

5:43

Kanada se nechce nechat zahanbit a zkusila štěstí dvěma pokusy od modré. Weegar trefil dvakrát jen vyrážečku Mathiase Niederbergera.

6:50

Puk do útočného pásma dostal Peterka, nicméně u mantinelu byl nakonec odzbrojen.

7:03

Jack Quinn se dostal k pravému kruhu, kde byl tísněn několika soupeři. Sražená střela doputovala jen na beton německého strážce brány.

7:32

Zakázané uvolnění Kanady. Hra se přesune zpět k Montembeaultovi.

7:44

Německo jde do vedení! Po buly v útočném pásmu šel sice kotouč do neutrální zóny, ale Kanaďané odjeli střídat a trochu prostoru měl kolem sebe JOHN-JASON PETERKA. Mladý německý útočník vlétl před Montembeaulta a rychlou střelou zápěstím poslal puk nad beton kanadského brankáře. Asistence: Moritz Seider, Moritz Müller.

7:44

Kanada je potrestána za neúspěšnou trenérskou výzvu, neboť reklamovala ofsajd Peterky. Na trestnou lavici tak usedá Sammy Blais.

8:16

Chvíli to trvalo, ale nyní už se Němci usazují v útočném pásmu.

8:27

Kanaďané však brání skvěle a vystrčili kotouč přes Seidera do středního pásma.

8:46

Na sebe to vzal v oslabení Neighbours, který mohl kombinovat se spoluhráčem, ale místo toho zkusil zakončení přes obránce. Niederberger nemusel zasahovat.

9:31

Ne a ne se Němci znovu usadit v blízkosti Samuela Montembeaulta. Kanada potvrzuje pověst týmu, který oslabení zvládá na jedničku.

9:44

Kanada hraje v plném počtu.

10:47

Kanada rychle odpovídá na úvodní branku Německa. Akci zámořského mužstva táhl po pravé straně Neighbours, který puk s trochou štěstí prostrčil na Krebse. Rázem z toho bylo přečíslení dvou na jednoho, načež Krebsova přihrávka našla SAMMYHO BLAISE. Útočník St. Louis Blues zamířil z prvního doteku přesně mimo dosah německého gólmana. Asistence: Peyton Krebs, Jake Neighbours.

11:08

Německá defenzíva měla opět práci, avšak tentokrát si poradila lépe. Vhazovat se však bude u Mathiase Niederbergera.

11:21

V zajímavé pozici se po přihrávce od zadního mantinelu zjevil Moritz Müller. Pohotové zakončení se mu však svezlo po čepeli hokejky.

11:55

Weegar v dobrém prostoru zakončoval bekhendem, nicméně cestu kotouče zastavila natažená hokejka německého obránce.

12:37

Nepřesnost v kombinaci Kanady. Kotouč končí na hokejkách německých defenzivních hráčů.

13:03

Od modré čáry to zkusil nahození Jonas Müller. Německý bek ovšem netrefil prostor vymezený třemi tyčemi.

13:28

Rychlý výpad kanadských útočníků. Lucic dostal puk až do brankoviště, ale Niederberger ve výsledku nemusel zasahovat.

13:53

Kanada trochu přitvrdila, což pocítil jeden z německých forvardů. Právě Němci však patří k tvrdším hochům a určitě se tím nenechají rozhodit.

14:28

Hra se nyní přelévá ze strany na stranu. Ani jeden z celků se nemůže dostat k trvalejšímu pobytu u brankáře soupeře.

15:03

Middleton sice na jistotu obehrál dva napadající Němce, ale následně nepřihrál přesně.

15:51

Dlouhý souboj u mantinelu v obranném pásmu Kanady. Defenzíva zámořského týmu je ale dostatečně důrazná.

16:22

Osvobodit se však Kanada stále nemůže. Wissmann díky tomu mohl ohrozit Samuela Montembeaulta a kanadský gólman musel zasáhnout betony.

17:01

Přechod do útočného pásma v podání Kanady skončil pouze ofsajdem.

17:20

Moritz Seider se po odpískání ofsajdu postavil Jacobu Middletonovi, jenž se poroučel na led. Vzbudilo to sice vlnu nevole, nicméně k žádnému velkému konfliktu nedošlo.

17:33

Nadějnou přihrávku před bránu nasměřoval Tiffels, jenž hledal Dominika Kahuna. Těsně před druhým zmíněným však zasáhl Weegar.

18:10

Mathias Niederberger v pohodě lapil tvrdou střelu od modré čáry, kterou viděl a opravdu bez problémů schoval v rukavici.

18:48

Díky rychlému přístupu k obráncům Kanady se Němci na chvíli usadili v útočném pásmu. Nic světoborného ale nevymysleli.

19:23

Rychlou akci kanadských forvardů doplnil dojíždějící Middleton, avšak ten svou střelu neposlal mezi tři tyče.

19:52

Nejprve Krebs z mezikruží a posléze Blais těsně před bránou měli dobré příležitosti. V obou případech však dobře zapracovala defenzíva Německa.

20:00

Konec první třetiny.

První dvacetiminutovka finále mistrovství světa je tedy minulostí a týmy jdou do kabin za vyrovnaného stavu. Ten neplatil od osmé minuty po střele Johna-Jasona Peterky, avšak Kanada se velmi rychle otřepala a po ubráněném oslabení dokázala vyrovnat. Podařilo se to po kombinaci Neighbourse s Krebsem, kterou zakončil Sammy Blais. V dalších minutách se hra spíše uklidnila a první třetina tak skončila stavem 1:1.

 

Střely na bránu: 12:7

20:01

Začala druhá třetina.

20:27

Mathias Niederberger zastavil kotouč za svou bránou a pomohl obráncům zneškodnit ofenzivní snahu Kanaďanů. Ti se stahují do středního pásma.

20:58

Ani první německá akce druhé třetiny nebyla úspěšná. Peterka u mantinelu neměl šanci.

21:47

Nahozený puk se od hrazení odrazil do německého brankoviště, nicméně Niederberger byl pozorný.

21:59

Ani střela jednoho z kanadských beků si nenašla cestu k pořádnému ohrožení německého brankáře. Puk byl sražen mimo tři tyče.

22:37

Kanaďané zintenzivnili napadání rozehrávajících Němců. Rychlejší přístup soupeře činí hráčům v bílých dresech potíže.

23:08

Nyní už jsou ovšem němečtí hokejisté usazeni v útočném pásmu a snaží se vymyslet cosi kloudného.

23:16

Německo si podruhé zahraje přesilovku. Podražením proti Stachowiakovi se provinil Justin Barron.

23:46

Němci se sice dostali za Montembeaultovu bránu, ale tam se kotouče ujal jeden z kanadských beků a poslal jej přes všechny čáry.

24:14

Wissmann se pokusil nachytat kanadského gólmana. Střelu od modré čáry namířil do betonů Samuela Montembeaulta.

24:37

Na kanadskou bránu letěly ještě dvě další střely od modré čáry, avšak pro Kanadu bylo důležité, že nedopustila žádnou dorážku.

25:00

Parádní průnik s kličkou před brankoviště a zakončením obstaral Frederik Tiffels. Kanadský gólman byl se svými betony opět připraven.

25:16

Kanada hraje v plném počtu.

25:56

Tuomie obdržel dlouhou přihrávku na modrou čáru. Díky tomu se Němci znovu usazují v blízkosti kanadského gólmana.

26:29

Výborná pasáž v podání německé reprezentace vyústila v zakončení Parkera Tuomieho. Ten si však kotouč musel ještě zpracovávat a proto měl Montembeault dostatek času na přesun k druhé tyči.

26:55

Po komerční přestávce se Kanada snaží získat útočné pásmo. Zatím bez úspěchu.

27:28

Nyní už se to sice podařilo, ale Middletonova rána refila jen McBaina a ten z otočky nezakončil přesně.

27:59

Odehráno je osm minut druhé třetiny a Kanada vyslala na Niederbergera jen jednu přesnou střelu. Naopak Němci zaměstnali soupeři sedmi pokusy.

28:51

Hra je teď hodně rozkouskovaná. Během minuty registrujeme snad třetí čtvrté přerušení. Vhazovat se bude ve středovém kruhu.

29:39

Oba týmy dobře pracují ve středním pásmu a nedávají soupeři sebevíce prostoru.

29:59

Až nyní se Kanadě podařilo dobýt útočné pásmo. Uvidíme, zda to zámořský celek doplní i ohrožením Niederbergera.

30:08

Nakonec se tak opravdu stalo. Poněkud neurovnaný střelecký pokus však doputoval jen do lapačky německého brankáře.

30:54

Díky důrazu Moritze Seidera se Němci dostali z vlastního pásma. Sturm puk navíc vyvezl ještě dál a umožnil tak střídání unavených spoluhráčů.

31:28

V posledních desítkách vteřin jsou však Kanaďané častěji v útoku. Pomáhá jim k tomu i střídačka, která je blízko útočného pásma.

31:58

Po zajímavé příležitosti Německa si to dopředu na pravém křídle namířil Jake Neighbours, nicméně Niederberger jej skvěle vychytal a dorážku Krebse znemožnil obránce.

32:33

Hned po buly se Kanada usadila u Niederbergera, avšak dva střelecké pokusy byly zablokovány.

32:59

Myersovo nahození už prošlo až na Niederbergera, ale ten kotouč v klidu vyrazil do strany.

33:30

Podél mantinelu se chtěl prosmýknout Fantilli, avšak u červené čáry mu byla vystavena stopka.

33:47

Německo jde podruhé v utkání do vedení. Nahození Moritze Seidera se zastavilo na těle Kastnera, který puk rychle posunul k DANIELU FISCHBUCHOVI. Ten neměl moc času ani prostoru, ale rychlou ranou touš propasíroval mezi rukou a tělem gólmana do brány. Asistence: Maxmilian Kastner, Moritz Seider.

34:59

Němci jsou pochopitelně zdravě nabuzeni a snaží se využít aktuálního rozložení psychických sil.

35:19

Jenže pozor na Toffoliho, jenž chce jako správný kapitán vyrovnat nepříznivé skóre. Dvěma pokusy však minul.

35:53

Na Toffoliho chtěl navázat také Crouse. Jeho střela byla pro změnu sražena bránícím hráčem.

36:01

Maksymilian Szuber si pomohl hákováním. To znamená první kanadskou přesilovku.

36:17

Poněkud neurovnanou kombinací se Kanada dostala do slibné pozice. Weegar přihrávkou z mezikruží oslovil Laughtona, avšak proti jeho střele se Niederberger dokázal přesunout.

36:31

Toffoli napálil zleva jen Gawankeho, ale puk se zjevil u Carconeho, který pohotově dorážel. Zblízka však netrefil bránu.

36:54

Pohledný zákrok lapačkou od Niederbergera, jenž si počíhal na Weegarovo zakončení.

37:28

Kanada nakonec využívá svou první přesilovku v utkání a opět máme vyrovnáno. Vypadalo to na Krebsovu střelu přes Wissmanna, ale místo toho přišla šikovná přihrávka na hokejku LAWSONA CROUSE. Tomu stačilo natáhnout hokejku, od které se kotouč odrazil nad beton natahujícího se gólmana. Asistence: Peyton Krebs, MacKenzie Weegar.

38:19

Tentokrát je to Kanada, která by ráda zužitkovala dobré naladění po vyrovnávací brance. Hraje se u německého brankáře Niederbergera.

38:43

Nevýrazné zakončení od modré čáry si však gólman brankář Mnichova pohlídal a obránci hru uklidňují pobytem za bránou.

39:01

Z levé strany si ke kruhu postoupil Glass, avšak zakončení zápěstím putovalo mimo tři tyče.

39:49

Zdá se, že Kanaďané už nikam nespěchají. Tyler Myers drží puk za vlastním gólmanem.

40:00

Konec druhé třetiny.

Také druhá část finálového zápasu je odehrána a stále sledujeme naprosto vyrovnané utkání. I v této periodě jsme viděli po gólu na obou stranách, přičemž do vedení šli znovu Němci. Stalo se tak po trefě Daniela Fischbucha ze 34. minuty, na kterou však Kanada díky využité přesilovce rychle odpověděla. První přesilovková formace se sice neprosadila, ale v té druhé zaúřadoval šikovnou tečí Lawson Crouse. Do třetí třetiny se tak půjde za stavu 2:2.

 

Střely na bránu: 19:16 (12:7, 7:9)

40:01

Začala třetí třetina.

40:26

Carcone poslal puk šikovně zadovkou do brankoviště, kde situaci musel vyřešit Niederberger. Tomu ještě pomohl důrazný Seider a Němci tak ustáli první akci třetí třetiny.

40:52

Na druhé straně si Montembeault pohlídal nahození ze středního pásma, ale kvůli rychlému přístupu německých hráčů musel hru přerušit.

41:17

Velmi ambiciózně si to mezi dva obránce namířil Peterka. Akce skončila podle očekávání dobrou defenzivní činností Kanaďanů.

41:36

Aktivní Sammy Blais se nerozpakoval a poslal další střelu na Niederbergera. Ten se tentokrát jen ohlédl, neboť byl puk sražen do ochranné sítě.

42:35

Nebezpečně tečované nahození Myerse se odrazilo až k betonům německého brankáře. Následně zahráli Němci na icing.

42:52

Moritz Müller vystavil důraznou stopku McBainovi, který letěl divoce na led a odjíždí střídat.

43:16

Kanaďané jsou však od začátku třetí třetiny aktivnější a Niederberger teď musel vyřešit Crouseovu střelu i dorážku Tylera Toffoliho.

43:49

S odpovědí na kanadské akce přispěchal Peterka. Toho ještě po střele dohrál Myers, ale menší rozmíška se rychle uklidnila.

44:51

Velká chyba v německé defenzívě přináší vedoucí branku Kanady. Szuber puk posunul jen za bránou, kde se kotouče ujal Cody Glass. Ten na Niederbergera po objetí brány nevyzrál, ale dorážka SAMMYHO BLAISE už byla úspěšná. Asistence: Cody Glass.

45:18

A pro Německo mohlo být ještě hůře, neboť Lucicovu střelu zastavila až tyč.

45:58

Německo potřebuje uklidnit hru a snaží se o to Jonas Müller, který puk dostává z obranného pásma.

46:27

Třetí zákrok v rámci této části utkání si připisuje Montembeault, jehož švihem prověřil Ehl. Střela však letěla přesně na hruď kanadského gólmana.

46:59

Pokus o rychlý přechod středního pásma v podání Německa končí ofsajdem.

47:28

Na německých hokejistech je patrná nervozita. Nejenže teď Müller špatně rozehrál, po chvíli se srazil s Peterkou.

47:54

Hodně nepovedená rozehrávka Tylera Myerse, který puk odpálil na zakázané uvolnění.

48:25

Z otočky to po divoké kombinaci zkusil Fischbuch. Střelu od modré čáry si pohlídal Montembeault.

48:56

Další zaváhání v rozehrávce Německa mohl potrestat Scott Laughton, ale jeho střela vylétla nad bránu.

49:36

Stachowiak kombinoval s Tuomiem. Jenže jeho přechod přes útočnou modrou čáru byl zbrzděn.

50:19

Kanaďané nedávají soupeři ani kousek prostoru a brání s naprostým přehledem.

50:58

Ani teď Němci v útočném pásmu nevymysleli nic zajímavého. Hraje se pouze podél hrazení.

51:51

Kanada se výrazně přibližuje k vítězství. Vypadalo to na obrovskou německou šanci, ale Noebelsovi sjel kotouč při klíčové přihrávce a rázem z toho bylo přečíslení tří na jednoho. To táhl TYLER TOFFOLI, který nevymýšlel nic složitého a prudkou střelu poslal mezi betony zkoprnělého gólmana. Bez asistence.

52:51

Němci pochopitelně zvýšili pohybovou i střeleckou aktivitu. Jejich další akci ovšem zastavuje ofsajd.

53:24

Samuel Montembeault v klidu pokryl nahození Tuomieho. Kanaďané hru rychle dostávají z obranného pásma.

53:57

Němcům nemůžeme upřít snahu, ale Kanada hraje nadále velmi precizně.

54:13

Moritz Seider puk odkopl až mezi diváky. Vhazovat se bude u kanadské lavičky.

54:49

Čas na vyrovnání se německým hokejistům povážlivě krátí a Kanaďané jim nenabízí žádné větší šance.

55:22

Ani Noebels nedokázal udržet útočné pásmo. Puk se okamžitě dostává zpět mezi modré čáry.

56:20

Zámořský celek sice nenabízí žádnou ofenzivní aktivitu, ale za současného stavu mu to naprosto vyhovuje.

56:30

Německo odvolává gólmana a zkouší to v šesti.

56:53

Sammy Blais byl blízko k hattricku, když pálil přes celé hřiště na prázdnou bránu. Netrefil, ale chvíli předtím si Kanaďané museli oddechnout po tečované střele Moritze Seidera.

57:47

Gawanke dostal prostor na levém kruhu. Neprostřelil ale blokujícího soupeře.

58:06

Je rozhodnuto! Moritz Seider nemohl hrát, neboť by se jednalo o ofsajd a Kanaďané toho dokonale využili. Ve středním pásmu totiž Quinn v pádu přistrčil kotouč před rozjetého SCOTTA LAUGHTONA, jenž se naprosto bez problémů trefil do odkryté brány. Asistence: Jack Quinn, Lawson Crouse.

58:33

Utkání už se především jen dohraje, neboť Německo už nemá síly ani čas na velký zvrat. Kanaďané navíc drží puk daleko od svého brankáře.

59:14

Gawanke je s pukem až za Niederbergerem. Němci se ještě pokouší vybojovat aspoň nějakou tu další příležitost.

59:49

MacKenzie Weegar se nerozpakoval a poslal puk podél mantinelu na zakázané uvolnění.

60:00

Konec utkání.

Finále mistrovství světa 2023 je u konce a Kanaďané slaví zlaté medaile. Cesta k nim nebyla jednoduchá, neboť Němci dvakrát vedli, ale rozhodující třetí třetinu zvládla Kanada na výbornou. Za vyrovnaného stavu 2:2 předvedli hráči javorových listů skvělý nástup do třetí části a v 52. minutě už vedli o dvě branky. V samotném závěru se do prázdné brány trefil ještě Scott Laughton, který pečetil historický osmadvacátý titul Kanady.

 

Střely na bránu: 28:23 (12:7, 7:9, 9:7)

 

Nejlepší hráči zápasu: Sammy Blais (2+0) - Moritz Müller (0+1)

NEJLEPŠÍ HRÁČI TURNAJE

 

Brankář: Arturs Šilovs (Lotyšsko)

Obránce: MacKenzie Weegar (Kanada)

Útočník: John-Jason Peterka (Německo

ALL-STAR TÝM TURNAJE

 

Šilovs (Lotyšsko) - Weegar (Kanada), Seider (Německo) - Kubalík, Peterka (Německo), Grimaldi (USA)

NEJUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ TURNAJE

 

Arturs Šilovs - 10 zápasů, 2,20 gólů/zápas, úspěšnost 92,14 %

Zatímco si hráči přebírají medaile, já se s vámi pro dnešek loučím. U dalších on-line přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy