Lotyši pomohli Slovákům. Rusové poslali Rakousko do divize

13. 5. 2013 23:15
Hokejisté Lotyšska uděli velký krok k záchraně v elitní skupině na mistrovství světa.
I když Rusové s Rakouskem prohrávali 2:3, nakonec je porazili 8:4 a poslali jej zpět do divize. | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Lotyšska udělali velký krok k záchraně v elitní skupině na mistrovství světa.

V pondělním úvodním zápase helsinské skupiny porazili Francii 3:1, díky čemuž postoupili z poslední příčky tabulky na sedmé místo a předali černého Petra Rakušanům.

Rakušané tak před sebou měli těžký úkol. Pokud si chtěli udržet šanci na udržení v elitní skupině a po roce nespadnout o soutěž níž, museli ve večením zápase bodovat s Rusy.

Držet krok se jim ale dařilo jen polovinu zápasu, od stavu 4:4 Rusové zapnuli na vyšší obrátky a Rakušany porazili 8:4.

Rusové se tak dostali na první místo tabulky o skóre před USA, z něho jej však mohou Američané, popřípadě Finové sesadit po úterních zápasech.

Rakušané, kterým ve vyrovnané skupině nestačily na záchranu ani dvě výhry, se tak stejně jako Slovinci příliš v elitní skupině neohřáli a stejně jako oni míří po roce zpět do první divize. Po pátém postupu v řadě tak popáté hned sestoupili o patro níže.

Slovákům "stačí" porazit USA

Prohra Francouzů nahrála do karet Němcům a především Slovákům v boji o postup do čtvrtfinále.

Slováci mají totiž postup mezi nejlepší osmičku opět ve svých rukou, v úterním zápase jim k němu "stačí" porazit Američany v základní hrací době.

O šanci na postup stále nepřišli ani Francouzi, ti však v úterý musí porazit Němce a čekat na to, že Američané porazí Slováky. Němcům pak stačí k postupu neprohrát s Francouzi a zároveň čekat na to, že Slováci uhrají o jeden bod méně než oni.

Minimální šanci na postup si vybojovali i Lotyši, ti by však v úterním zápase museli porazit domácí Finy a čekat na zaváhání Slováků a Němců.

Kovalčuk je v čele produktivity

I když šlo Rakušanům o všechno, padlo v zápase s Ruskem vůbec nejvíce branek na celém turnaji. Tři body za gól a dvě asistence ruský kanonýr Ilja Kovalčuk a dostal se s 13 body do čela produktivity.

Rusku se povedl vstup do utkání a po 85 vteřinách překonal gólmana Swetteho Pěrežogin. V deváté minutě po kombinaci elitního útoku úřadujících mistrů světa zvýšil Kovalčuk a upevnil si osmým přesným zásahem pozici v čele tabulky střelců.

Jenže Rakušané se nevzdali a během chvilky skóre otočili. Hned za 38 sekund se prosadil z dorážky Matthias Iberer a za dalších 15 vteřin bylo vyrovnáno, když se v přesilovce trefil Vanek. V 16. minutě pak v dlší přesilovce usměrnil za Varlamovova záda Vanekovu přihrávku Raffl.

Ještě na konci první třetiny však vyrovnal v přesilovce pěti proti třem Nikulin a ve 25. minutě se trefil při další početní výhodě Radulov. Za tři minuty se radovali ještě jednou Rakušané, když si přihrávku Floriana Iberera nešťastně srazil bruslí do vlastní sítě Nikulin.

Rakušané: Vyhráli jsme špatné zápasy

Nerozhodný stav ale trval jen do 32. minuty, kdy po Nikulinově ráně od modré čáry dorážel Mozjakin. Sborná udeřila i ve vlastním oslabení díky Soinově trefě.

Po 86 vteřinách závěrečné části se zapsal mezi střelce i obránce Zajcev, jenž dostal od trenéra Biljaletdinova důvěru na turnaji poprvé. Rusové si ještě vylepšili skóre po Kuzněcovově gólu.

"Myslím, že máme dobrý los. Máme teď dva dny volna na to, abychom se připravili na čtvrtfinále. Je jedno, jestli budeme první, nebo třetí, stejně už na turnaji nesmíme prohrát," řekl po zápase Kovalčuk.

"Vyhráli jsem špatné zápasy. Hráli jsme dobře s Lotyšskem a Slovenskem, ale podlehli jsme Německu a Francii," litoval rakouský útočník Raphael Herburger, že zisk pěti bodů na záchranu nestačil.

Všechny góly Lotyšů zařídil Sprukts

Největší zásluhu na vítězství Lotyšů měl Janis Sprukts, jenž jeden gól vstřelil a na zbylé dva přihrál.

Lotyši vstoupili do zápasu lépe a v 15. minutě potvrdil v přesilovce jejich převahu útočník pražského Lva Martins Cipulis, který poslal puk do odkryté brány po parádní přihrávce Spruktse.

Ten ve 26. minutě zvýšil skóre, když ve středním pásmu zachytil chybnou rozehrávku Francouzů a v samostatném nájezdu prostřelil brankáře Hueta.

Francouzi však ve 44. minutě zápas zdramatizovali, když Desrosiers v přesilovce snížil. Rozhodčí sice gól nejdříve po poradě s videorozhodčím neuznal, po protestech Francouzů však odjel do boxu časoměřičů znova a po prozkoumání dalších záznamů jej tentokrát uznal.

Sacha Treille: Postup ještě nevzdáváme

Francouze gól nakopl a v další přesilovce trefil Bellemare horní tyč. Po velkém tlaku však vyrovnat nedokázali, naopak po další jejich hrubce vybojoval v útočném pásmu puk Sprukts a Darzinš prostřelil tři minuty před koncem bezmocného Hueta.

"Je to skvělé, potřebovali jsme nutně získat nějaké body," řekl oficiálním stránkám MS Sprukts.

"Měli jsme docela velkou šanci na tomto turnaji uspět, ale dneska jsme si to pokazili. Mohli jsme vyhrát, pokud bychom do zápasu dobře vstoupili. Kdybychom dali první gól, vypadalo by to jinak," prohlásil útočník Sacha Treille, který působil naposledy v pražské Spartě.

"Ale postup rozhodne nevzdáváme," dodal.

Lotyšsko - Francie 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Cipulis (Sprukts, Freibergs), 26. Sprukts (Cipulis), 57. Darzinš (Sprukts) - 44. Desrosiers (Y. Treille, Hecquefeuille). Rozhodčí: Baluška (SR), Brüggenmann (Něm.) - Käck (Švéd.), Morrison (USA). Vyloučení: 5:3, navíc Sotnieks (Lot.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2204.
Lotyšsko: Gudlevskis - K. Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Andersons, Saviels, M. Jass - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Girgensons, Indrašis - Džerinš, Meija, Jekimovs - Pavlovs, Štals, Berzinš - Širokovs. Trenér: Ted Nolan.
Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Raux, Guttig, Bertrand - Ritz. Trenér: Dave Henderson.

Rakousko - Rusko 4:8 (3:3, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 9. M. Iberer (Lukas), 10. Vanek (Pöck, Raffl), 16. Raffl (Vanek, Hundertpfund), 28. F. Iberer (Baumgartner, Altmann) - 2. Pěrežogin (Mozjakin, Popov), 9. Kovalčuk (A. Radulov), 19. Nikulin (Medveděv, Kovalčuk), 25. A. Radulov (Kovalčuk), 32. Mozjakin (Nikulin, Popov), 38. Soin (Kokarev), 42. Zajcev (Petrov), 50. Kuzněcov (Petrov, Bělov). Rozhodčí: Croft (USA), Rantala (Fin.) - Kilian (Nor.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 4:6, navíc Pöck (Rak.) 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4455.
Rakousko: Swette (21. Starkbaum) - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Altmann, F. Iberer, Reichel, Klimbacher - Raffl, Hundertpfund, Vanek - Oberkofler, Peintner, Baumgartner - Latusa, Kristler, Herburger - M. Iberer, Schuller. Trenér: Manny Viveiros.
Rusko: Varlamov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Zajcev - A. Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Mozjakin, Popov, Pěrežogin - Anisimov, Kuzněcov, Petrov - Kokarev, Soin, Loktionov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

1. Rusko 7 5 0 0 2 29:14 15
2. USA 6 5 0 0 1 23:12 15
3. Finsko 6 4 1 0 1 20:12 14
4. Slovensko 6 2 0 1 3 14:16 7
5. Německo 6 2 0 1 3 10:14 7
6. Francie 6 2 0 0 4 11:18 6