12. 5. 2013 18:30
Čeští hokejisté jsou po prohře ve složité situaci, musejí fandit Švýcarům, aby porazili Norsko.
Smutní Češi po utkání s Kanadou.
Smutní Češi po utkání s Kanadou. | Foto: Reuters

Stockholm - Šokující konec je nepříjemně blízko! Čeští hokejisté na světovém šampionátu prohráli s Kanadou těsně 1:2 a kýžený bod nezískali. Večer tak musejí fandit Švýcarům, aby porazili Norsko. Pokud totiž zvítězí seveřané, Češi nepostoupí do čtvrtfinále.

Hadamczikův výběr se proti favorizované Kanadě prezentoval slušným výkonem. Na vedoucí branku Wayna Simmondse odpověděl Petr Koukal, ve třetí třetině ale z protiútoku zápas rozhodl Jeff Skinner.

Češi skvěle začali...

Kdo jen slyšel o trápení českých hokejistů na letošním šampionátu a usedl dnes k tradičnímu šlágru s Kanadou, musel být hodně překvapený. Pohyb, agresivita, rychlost, to vše tentokrát nechybělo v repertoáru zbraní českého výběru.

Po polovině úvodního dějství sice převzali vládu nad ledem Kanaďané, kteří svou převahu proměnili i ve vedoucí gól Simmonse v přesilovce, jenže Češi na rozdíl od Švédů našli na "červenou" mašinu recept.

Aktivním napadáním rozehrávky soupeře se dostávali do šanci, navíc tím i zastavovali smrtící rozjezdy kanadské ofenzivy. A Kanaďané - respektive hodně s holí pracující gólman Smith - chybovali. Bohužel, námaz na hůl nedokázal Vrbata ve 14. minutě proměnit v gól.

...Za aktivitu byli Češi odměněni vyrovnáním

"Tahle situace mne skutečně mrzí. Myslel jsem, že kluci už odjeli střídat, proto jsem pálil z první. Kdybych se podíval, mohl to Martin Hanzal dávat do prázdné branky," zpytoval po zápase svědomí český střelec, který ale jinak odehrál stejně jako většina týmu nejlepší zápas na turnaji.

Za aktivitu byli hokejisté v bílých dresech také odměněni - dalších chybu v rozehrávce totiž přesnou dorážkou Hanzalovy střely ztrestal Koukal. Byl to první gól podle dlouho omýlané formulky - střelba a důraz před brankou.

Češi měli ve zbytku třetiny více ze hry, bohužel velmi dobře hrajícímu benjamínkovi Hertlovi není gól na šampionátu prostě přán. V závěru dějství jel sám na Smitha, blafákem jej ale nepřekonal, stejně jako v dalším průběhu zápasu třemi střelami gólfákem z mezikruží.

Aktivitu českého týmu ve třetí části uťal Skinner

Ve druhé třetině se oba týmy soustředily především na obranu, běh dějin navíc ve druhé polovině části ovlivnila série vyloučení, které odstartovalo vražení zezadu a pětiminutový trest pro obránce Schenna. "Obět" Irgl z něj vyšla jen s jedním štichem na nosu.

Do třetího dějství vstoupili Češi hodně aktivně, byli lepší, tlačili se do zakončení i střel, jenže ve chvíli největšího náporu si vzal ve vlastním pásmu kotouč Skinner, protáhl se kolem unaveného Čáslavy, objel branku a trochu "červenajícího se" Pavelce překonal podruhé.

Z tohoto direktu se již Hadamczikovi svěřenci nevzpamatovali. Dílem skvělé hry soupeře, dílem i náhle zpřísněného metru švédských rozhodčích, kdy především vyloučení Šmída v 57. minutě více než sporné.

Češi musí fandit Švýcarům

Tak či onak, Češi padli a pokud ve večerním duelu Norsko-Švýcarsko, které vám nabídneme v podrobné on-line reportáži ZDE, vyhrají prvně jmenovaný po 60ti minutách, obhájci bronzu z posledních dvou světových šampionátu poprvé v historii nepostoupí ani do čtvrtfinále turnaje.

"Večer budeme pochopitelně fandit Švýcarům, už to nemáme ve svých rukou, i když je to škoda, dneska jsme podali myslím výborný výkon," shodli se v pozápasových komentářích pro Českou televizi Vrbata s kapitánem Novotným.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina A (Stockholm):

Kanada - ČR 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Simmonds (E. Staal, Robidas), 47. Skinner (Smith) - 18. Koukal (Hanzal, Hejda). Rozhodčí: Morg. Johansson, Vinnerborg (oba Švéd.) - Schrader (Něm.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 2:7, navíc Scheen (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6117.

Kanada: Smith - Schenn, Campbell, Robidas, Hamhuis, Schultz, Harrison, Brodie, Dillon - Simmonds, E. Staal, Read - Ladd, Giroux, Stamkos - Eberle, Duchene, Hall - O'Reilly, Skinner, J. Staal. Trenér: Lindy Ruff.

ČR: Pavelec - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hertl, Hudler - Irgl, Novotný, Hubáček - Fleischmann, Jan Kovář, Tlustý - Vrbata, Hanzal, Koukal. Trenér: Alois Hadamczik.

20:15 Norsko - Švýcarsko.

1. Kanada 6 5 0 1 0 21:7 16
2. Švýcarsko 5 4 1 0 0 22:8 14
3. Švédsko 6 4 0 0 2 13:9 12
4. Norsko 5 3 0 0 2 11:16 9
5. Česká republika 6 2 1 0 3 12:12 8