12. 5. 2013 22:22
Českému týmu díky výhře Švýcarska stačí k postupu v úterý porazit norský národní tým.
Švýcaři nezklamali. Porazili Norsko a udělali radost českým fanouškům.
Švýcaři nezklamali. Porazili Norsko a udělali radost českým fanouškům. | Foto: Reuters

Stockholm - Česká naděje žije! Díky Švýcarům, kteří v zápase stockholmské skupiny porazili Norsko 3:1!

Výběr trenéra Hadamczika tak ztrácí na čtvrté Nory jediný bod a stačí mu, když v úterním vzájemném zápase zvítězí.

Švýcaři začali výborně

Napnutým českým fanouškům se začalo ulevovat už po v úvodních minutách. Švýcaři na Nory vlétli a jejich aktivita se jim vyplatila v 7. minutě. Nahození Plüsse brankář Haugen neudržel a důrazný Moser dorazil kotouč za jeho záda.

Druhou ránu si do postupových ambicí Noři zasadili sami. Při vlastní přesilovce chybovali na modré a následné přečíslení zakončil další úspěšnou dorážkou Josi.

Norsko na úspěch nemělo

Ve 25. minutě byl blízko třetí brance Suri, ale proti jeho z první střele se Haugen skvěle přesunul. Seveřané vzápětí dostali třikrát po sobě výhodu přesilovky, jenže v těchto momentech se nejlépe ukázala jejich nemohoucnost. Snad jen Holos z kruhu mohl pomýšlet na snížení, ale Gerber zasáhl skvěle.

Převaha Švýcarů byla markantní a v závěru druhé třetiny přidali třetí gól. V přesilovce se trefil von Gunten.

Ve 45. minutě sice vykřesal v početní výhodě jiskru naděje Tollefsen, ale to bylo z norské strany všechno. Naopak ve svém představení pokračovali sudí, kteří vylučovali i za náznaky tvrdší hry a zbytečně utkání kouskovali.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina A (Stockholm):

Norsko - Švýcarsko 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 45. Tollefsen (Trygg) - 7. Moser (M. Plüss, Seger), 16. Josi (Ambühl, Suri), 40. Von Gunten (Ambühl, Josi). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Zalaski (Kan.) - Dahmen (Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 11:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3226.

Norsko: Haugen - Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Ödegaard, Bastiansen, Sörvik - Skröder, Hansen, Röymark - Holtet, K. A. Olimb, Thoresen - M. Olimb, Forsberg, Roest - Martinsen, Dahlström, Ask - Spets. Trenér: Roy Johansen.
Švýcarsko: Gerber - Seger, Vauclair, Blindenbacher, Furrer, Josi, Von Gunten, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Gardner, Suri, Ambühl - Walker, Bieber, Traschler. Trenér: Sean Simpson.

Kanada - ČR 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

1. Švýcarsko 6 5 1 0 0 25:9 17
2. Kanada 6 5 0 1 0 21:7 16
3. Švédsko 6 4 0 0 2 13:9 12
4. Norsko 6 3 0 0 3 12:19 9
5. Česká republika 6 2 1 0 3 12:12 8