Lize mistrů stále chybí diváci, nejvíc peněz uhrál Litvínov

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 9. 2015 6:30
České hokejové kluby kráčí správným směrem, aby odčinily loňské fiasko v Lize mistrů. Mezi šestnáctku nejlepších tehdy prošla jen Sparta. Tentokrát ji mohou doplnit další čtyři týmy.
Třinec na rozdíl od loňska alespoň postoupil do play off, ale opět měl namále
Třinec na rozdíl od loňska alespoň postoupil do play off, ale opět měl namále | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Extraligové kluby kráčí správným směrem, aby odčinily loňské fiasko v hokejové Lize mistrů. Mezi šestnáctku nejlepších před rokem prošla jen Sparta. Tentokrát ji mohou doplnit další čtyři týmy – Litvínov, Třinec, Vítkovice a Liberec. Zůstává však potíž s diváky, kterých znovu chodí poskrovnu.

Zatímco loni startovalo v play off obnovené mezinárodní soutěže 16 mužstev, letos jich je dvakrát víc – 32. Hned osm zástupců budou mít Švédové, jen o jednoho méně Finové. Češi jsou na tom s pěti týmy stejně jako Němci. Další země vyšlou maximálně dva kluby.

Na rozdíl od základních skupin už neplatí, že na sebe nemohou narazit mužstva ze stejného státu. Platí jen jedno pravidlo – nesmí se potkat týmy ze stejné skupiny. Taková Sparta tedy určitě nenarazí na norský Storhamar, ale může vyzvat Litvínov. "Ale byli bychom rádi za kvalitního zahraničního soupeře," tvrdí Zdeněk Moták, asistent trenéra Sparty. "To vás vždycky posune o kus dál. Vidíte nejen zápasy, ale i tréninky protivníka."

Návštěvnost je pořád slabá

Los proběhne v úterý 8. září. Zatím je jisté pouze to, že Litvínov začne 22. září venku, zatímco zbylé extraligové kluby doma, jelikož ve skupině skončily na druhé příčce. Odvetné duely jsou na programu 6. října.

Brzkým startem play off chtělo vedení soutěže omezit utkání, ve kterých už o nic nejde. A přilákat na duely ve skupinách víc fanoušků. Povedlo se? V Česku příliš ne. Průměr sice stoupl, ale jen v řádech desítek diváků. Sice si polepšily všechny kluby, nejvíc Pardubice (ačkoliv opět získaly jen bod a nepostoupily), ale výrazně se propadl Třinec. Litvínov pak nedokázal přilákat tolik příznivců jako Zlín.

14/15 15/16
Liberec 1 782 2 250
Pardubice 1 337 3 074
Litvínov - 1 999
Třinec 3 468 2 143
Sparta 2 157 2 970
Vítkovice 3 229 3 390
Zlín 3 016 -

Šéf Ligy mistrů Martin Baumann na startu ročníku prohlásil: "Za pět let bude na zápasy průměrně chodit pět až šest tisíc diváků, což znamená, že všichni fanoušci, kteří svůj tým podporují v domácí soutěži, ho budou podporovat i v Lize mistrů."

Extraligové týmy tak s průměrem, který znovu ani zdaleka nedosahuje tří tisíc diváků, mají co vylepšovat. I proto, že prořídlé stadiony rozhodně neprospívají po ekonomické stránce.

"Je pro nás důležité dojít co nejdál. Podstatný je ale sportovní i finanční úspěch, protože za to moc peníze nejsou," naráží sparťanský Zdeněk Moták na nízké odměny v Lize mistrů. "Bylo by tedy dobré, kdybychom dokázali naplnit halu."

Na odměnách nejvíc získal Litvínov

Třeba za postup mezi 32 nejlepších nezískaly české týmy ani korunu. Účast ve skupině každému vynesla v přepočtu 540 tisíc a k tomu dalších 27 tisíc za získaný bod. Na nejvyšší odměnu tak dosáhl Litvínov, který s 11 body vyhrál svou skupinu.

Pokud některý extraligový tým projde do osmifinále, přijde si na dalších 270 tisíc. Poté se odměny stále navyšují. Vítěz může celkově získat necelé čtyři miliony.

osmifinále 270 000 Kč
čtvrtfinále 378 000 Kč
semifinále 432 000 Kč
finalista 810 000 Kč
vítěz 1 890 000 Kč

Se stávající návštěvností však většinou platí, že odměny slouží jen jako částečné krytí nákladů spojených s hraním v Lize mistrů.

Jde tedy především o prestiž, kterou však stále sráží neúčast špičkových klubů z ruské Kontinentální ligy. "Je to stejné, jako kdyby španělské nebo německé kluby nehrály fotbalovou Ligu mistrů,“ uvědomuje si Martin Baumann. Zároveň však tvrdí, že pro získání týmů KHL nešlo udělat víc. Ledy tak musí roztát v Rusku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
Další zprávy