Jágr nasměroval Kladno k výhře, získalo ji pak v prodloužení. Série je srovnaná

22. 4. 2021 20:26
Hokejisté Kladna vyhráli ve čtvrtém zápase finále play off první ligy v Jihlavě 2:1 v prodloužení a srovnali stav série na 2:2.

O druhé výhře Rytířů na ledě Dukly rozhodl v 63. minutě Adam Kubík, první gól hostů dal hrající majitel klubu Jaromír Jágr. Jihlava se vyrovnání dočkala při power play 16 vteřin před koncem.

"Mysleli jsme, že to už v závěru dotáhneme do vítězného konce, bohužel jsme chvilku před koncem šli do čtyř a 16 vteřin před koncem jsme dostali gól, což byla velká rána," řekl trenér hostů Jiří Burger.

"V prodloužení jsme to ale překlopili na naši stranu, takže obrovská spokojenost. Série je srovnaná a začíná se od nuly, jen na dva vítězné zápasy," doplnil.

Do první šance utkání se dostal ve 2. minutě Kubík, Žukova v brance Dukly ale nepřekonal. Ruský gólman ve službách jihlavského klubu měl výrazně více práce než jeho protějšek Košarišťan, stejně jako v předešlých finálových zápasech ale chytal pozorně. Poradil si s brejkem Kubíka, Rytířům k vedoucí brance nepomohly ani dvě přesilové hry.

Domácí se v útočném pásmu výrazněji ukázali až na konci první početní výhody. Nejprve musel Žukov vyjetím z branky "hasit" rodící se šanci Machaly, na konci přesilovky byl blízko vedoucí brance Pekr, Košarišťan ale stihl jeho střelu betonem vyrazit. Z dobré pozice poté přestřelil Čermák.

Na začátku druhé třetiny připravil v oslabení šanci pro Machalu kapitán Rytířů Plekanec, Žukov však jeho střelu po přečíslení vyrazil. Středočeši byli nebezpečnější, skóre však nedokázal v polovině utkání otevřít ani ze slibné příležitosti Frey.

Ruského gólmana poté prověřili Plekanec s Jágrem, ale branku vstřelit nedokázali. Před koncem druhé části se do dalšího brejku dostali Machač s Kubíkem, jenž nezakončil ideálně.

Dukla nevyužila další početní výhodu a ve 45. minutě v oslabení sama inkasovala. Strejčkovo vyloučení využil Jágr, jenž střelou zápěstím překvapil Žukova a připsal si první finálový gól a druhý v play off. "Předvedl svoje kvality, trénuje to pořád. Má neskutečnou střelu," ocenil Kubík Jágra.

Jihlava se vrhla do útoku, Čachotského střela se ale jen otřela o tyč. V polovině třetí části měli hosté 70 sekund dlouhou výhodu pět na tři, Košarišťana však nepřekonali.

Hosté nakonec těsný náskok neudrželi, při závěrečné power play domácích dostal Frey dvouminutový trest za zdržování hry a Fronk 16 sekund před koncem základní hrací doby při hře šest na čtyři vyrovnal.

"Podařilo se nám vyrovnat, ale do prodloužení jsme bohužel nastoupili, nechci říct jako lajdáci, ale čekali jsme od toho něco více, když jsme na konci vyrovnali. Mysleli jsme si, že na ně vlítneme, ale udělali jsme chybu při střídání, oni hned z brejku rozhodli," smutnil trenér domácích Karel Nekvasil.

O výhře hostů rozhodl v čase 62:48 po rychlém protiútoku Kubík, který prostřelil Žukova. "Skočil jsem na led, bek výborně vyhodil puk z pásma a jeli jsme dva na jednoho. Řekl jsem si, že nebudu nic vymýšlet a nakonec to tam padlo," radoval se Kubík.

Série na čtyři výhry pokračuje v neděli na ledě Kladna.

Finále play off první hokejové Chance ligy - 4. zápas:

HC Dukla Jihlava - Rytíři Kladno 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 60. Fronk (Čachotský - 45. Jágr (Snuggerud, Plekanec), 63. Kubík (Mikliš). Rozhodčí: Petružálek, Pražák - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 5:7, navíc Račuk (Kladno) 10 min. 1:1. Využití: Bez diváků. Stav série: 2:2.

Jihlava: Žukov - Bukač, Dundáček, Mareš, T. Černý, Strejček, Bilčík, Eliáš - Illéš, Fronk, Harkabus - T. Havránek, Lichanec, Čachotský - Pekr, Zadražil, Jiránek - V. Brož, P. Čermák, Chlubna. Trenér: Ujčík.

Kladno: Košarišťan - Frye, Mikliš, Sorokin, Snuggerud, Zacharčuk, J. Suchánek - Jágr, Plekanec, Machala - Kubík, Marosz, Hlava - Račuk, Pitule, Melka - Bílek, P. Machač, Š. Jelínek. Trenér: D. Čermák.

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.