Zemřel legendární hokejista. Díky příkazu Stalinova syna se vyhnul letecké katastrofě

Rudolf Černík Rudolf Černík
21. 4. 2021 13:10
Ve věku 97 let zemřel legendární útočník Viktor Šuvalov, poslední pamětník první zlaté éry sovětského hokeje a muž s pohnutým příběhem.

Šuvalov pomohl týmu Sovětského svazu k senzační zlaté medaili hned při debutu mužstva na mistrovství světa v roce 1954, o dva roky později s ním slavil i premiérové vítězství na olympijských hrách.

Ještě v roce 1947 hrál přitom jen bandy hokej, až po založení sovětské ligy ledního hokeje přešel na hru s pukem. Záhy také přestoupil do VVS Moskva, předchůdce pozdějšího CSKA, klubu, který patřil pod sovětské letectvo a řídil ho Vasilij Fjodorovič Stalin, syn sovětského diktátora.

Právě jemu také Šuvalov vděčil za to, že přežil leteckou katastrofu u Sverdlovsku, dnešního Jekatěrinburgu. V lednu 1950 totiž hokejistovi zakázal, aby letěl s týmem do Čeljabinsku.

"Předchozí zápas jsme slavili velké vítězství nad Dynamem Leningrad. Stalin přišel do kabiny, samá gratulace. Trenér Boris Bočarnikov povídá: Příští utkání hrajeme v Čeljabinsku. Říkají, že je tam taková zima, že i lednímu medvědovi mrznou prsty. Musíme tam letět s předstihem a aklimatizovat se. Stalin odpověděl: Vemte si letadlo. Ale Šuvalova nechte doma," vzpomínal legendární hokejista.

Jen krátce předtím totiž přestoupil do Moskvy právě z Čeljabinsku a Stalin junior se obával reakcí fanoušků, kteří Šuvalova považovali za zrádce. "Řekl jsem mu: Vasiliji Josifoviči, nebudu v Čeljabinsku hrát, ale dovolte mi letět s týmem, už jsem půl roku neviděl rodiče. Jen odpověděl: Nět. A konverzace skončila."

Šuvalov tak jen dal spoluhráčům kufřík s dárky, aby je předali jeho rodičům, a zůstal v Moskvě. Nejspíš mu to zachránilo život. Kvůli špatnému počasí v Čeljabinsku byl let přesměrován do Sverdlovsku, kde musel kroužit nad městem, než se uklidí dráha. Stroj Lisunov Li-2 se čtyřikrát pokusil o přistání, při pátém se zřítil. Neštěstí nepřežil nikdo z devatenácti lidí na palubě včetně jedenácti hráčů.

Zlatá olympiáda v roce 1956 byla pro Šuvalova posledním turnajem v reprezentaci. Strávil pak ještě jednu sezonu v CSKA, další v Kalininu (nyní Tver), kde pak působil pět let jako kouč. Coby trenér vedl i rumunský národní tým, pracoval u mládeže Voskresensku a Spartaku Moskva.

Po rozpadu Sovětského svazu se dostal do finančních problémů. Když obdržel nabídku, aby za tisíc dolarů prodal zlatou olympijskou medaili, kývl na ni. "Moje manželka byla proti té myšlence. Ale já ji prodal," uvedl Šuvalov.

Svého rozhodnutí později litoval, ale tenhle příběh skončil happy-endem. Medaili se podařilo vysledovat a vykoupit. Slavnému hokejistovi ji při slavnostním ceremoniálu po triumfu Ruska na mistrovství světa 2014 předal prezident země Vladimir Putin za ovací vítězného týmu vedeného Alexanderem Ovečkinem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 4 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy