Jágr vypěnil a bušil do beka. Dukla pod injekcemi opařila favorizované Kladno

jzp jzp
19. 4. 2021 16:01
Na Kladně houká alarm. Favorizovaní Rytíři musejí v Jihlavě vyhrát alespoň jeden zápas, jinak jim unikne přímý postup do hokejové extraligy. Jaromír Jágr zatím místo bodů sbírá trestné minuty.
Jaromír Jágr v dresu Kladna.
Jaromír Jágr v dresu Kladna. | Foto: ČTK

Bitvu slavných klubů, které v nejvyšší domácí soutěži dohromady získaly 18 titulů, mnohem lépe začala Dukla. Ve finálové sérii první ligy vede 2:0 na zápasy.

Nejdřív zvítězila 4:3 po prodloužení, v neděli už vyhrála jednoznačně 4:1.

"Myslím, že ve druhém zápase jsme předvedli podstatně lepší výkon než v tom prvním. Kluci pochopili, že náš soupeř je z masa a kostí a že je k poražení. Už jsme neměli moc velký respekt," těšilo kouče Jihlavy Viktora Ujčíka.

Rytíři jsou teď opaření. Doma prohráli po dlouhých sedmi měsících a v play off poprvé musejí dotahovat. Jejich elitní útok s Jágrem, Tomášem Plekancem a Ondřejem Machalou zatím skóroval jedinkrát.

Rozohněný Jágr

Nejsledovanější muž série Jágr je ve finále na nule a celkově prožívá těžké období. Na závěr semifinále proti Porubě odehrál jen tři minuty. Když dostal otázku, co ho trápí, odvětil: "Co já vím, asi stáří. Už mě všechno bolí." Víc se prý rozpovídá až po finále.

V něm hraje skoro 20 minut za zápas, ale neprosazuje se. Z prvního klání proti Jihlavě si navíc odnesl krvavý šrám, ve druhém posbíral čtyři trestné minuty za hrubost a faul kolenem.

Nejvíc vypěnil na sklonku druhé třetiny za stavu 1:3. Nelíbil se mu zákrok obránce Jana Strejčka, který legendu u mantinelu atakoval se zdviženým loktem. Jágr reagoval krosčekem, o 22 let mladšího soka povalil na led a začal do něj bušit. Vskutku netypický obrázek. Sudí následně vyloučil oba hráče.

Jágr v 11 zápasech aktuálního play off posbíral 8 bodů (1+7).

V baráži před dvěma roky, kdy dotáhl Rytíře do extraligy, ze stejného počtu duelů vydoloval hned 13 bodů, z toho 10 gólů. V celé letošní sezoně se trefil jen třikrát. Překonávání gólmanů je pro něj ve 49 letech stále obtížnější.

V bráně Jihlavy navíc září mladý Rus Maxim Žukov, kterého před lety draftovalo Vegas. V neděli pochytal neuvěřitelných 57 střel. "Vážně 57? To je docela dobré," divil se.

"Jejich gólman chytí prostě všechno. Chytá jak prase. A my jsme k tomu dřevěný," zamyslel se útočník Tomáš Pitule, proč je Kladno v útoku tak neefektivní. "Chyba je určitě především v nás. Je sice pěkný, že máme tlak a tolik střel, ale když dáme jeden gól, tak je jedno, že hrajeme u nich v pásmu. Musíme mu jít víc do brankoviště, ještě více střílet a být ještě důraznější."

Jihlavští pod injekcemi

Rytíři už zkoušeli Žukova vyvést z rovnováhy. "Měli jsme informace, že za ním o komerční přestávce jezdí, snaží se ho rozhodit. Takže tam s ním vždycky jeden zůstává. Dělají všechno proto, aby nás rozhodili. Ale nepovede se jim to, určitě ne," prohlásil bek Vlastimil Bilčík, který s Duklou slavil postup do extraligy před čtyřmi roky.

Teď by mohl slavit znovu. Jihlavští fanoušci vítali mužstvo po dvou venkovních výhrách jako hrdiny.

Přitom ve čtvrtfinále byla Dukla blízko vyřazení. S Litoměřicemi prohrávala už 1:3 na zápasy a v pátém klání koukala po dvou třetinách na nepříznivé skóre 1:2. Nakonec však sérii otočila a teď drží šňůru devíti výher.

Důležitou součástí vítězného tažení je obětavost. Jihlava v play off padá do střel víc než kdokoliv jiný. Rytířům už zblokovala 24 pokusů (oproti osmi kladenským blokům).

"Taky jsme z toho pěkně dom..aní," smál se Bilčík. "To je prostě play off. Možná bych to neměl říkat, ale jsou hráči, kteří jsou zranění a hrají nebo hráli pod injekcemi. Je to boj, válka. A my ji chceme vyhrát."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy