Praha – Když v roce 2010 nikdo nenahradil finančně zdecimovanou Ladu Togliatti, počet klubů Kontinentální ligy poprvé klesl. Od té doby jenom roste. Dnes hraje nejlepší evropskou soutěž 29 týmů, tedy o pět víc než na začátku. Kvůli nedostatku peněz však hrozí výrazný sešup.
Naposledy do převážně ruské party přibyl čínský Kunlun, který ale ligovým funkcionářům přináší spíš starosti. Sezonu s velkou slávou (a slušnou návštěvou kolem osmi tisíc lidí) odstartoval v Pekingu, jenže nyní musí nastupovat v Šanghaji, kde zajímá málokoho. Na duel proti Nižněkamsku přišlo ostudných 550 lidí, přestože čínské město má zhruba 25 milionů obyvatel.
"(Kunlun) udělal logistické a marketingové chyby," přiznal šéf KHL Dmitrij Černyšenko ve velkém rozhovoru pro sportovní tiskovou agenturu R-Sport. "Je to nový klub, takže se učí, dělá chyby a sbírá zkušenosti. Určitě ale najde správnou cestu. My samozřejmě chceme, aby hrál domácí zápasy na jednom místě a vytvořil si stabilní fanouškovskou základnu."
Tápání exotického nováčka ale není kritické. Mnohem horší situaci hlásí bratislavský Slovan, který sice má plno fanoušků, ovšem chybí mu peníze na hráče. Svěřenci českého kouče Miloše Říhy viděli poslední výplatu v červenci a čekají, co bude dál. Vedení jim podle deníku Plus jeden den slíbilo, že dluh uhradí do Vánoc.
Zbídačený Novokuzněck
V Kontinentální lize jsou patrné obrovské rozdíly mezi jednotlivými kluby. Zatímco Petrohrad ztratil ve 32 zápasech všechny body jen dvakrát a hýčká si Pavla Dacjuka či Ilju Kovalčuka, mnohé týmy strádají finančně i sportovně.
Nejhůř je na tom beznadějně poslední Novokuzněck, který údajně dluží přibližně 50 milionů rublů (necelých 20 milionů korun). V Rusku tak probíhají spekulace, zda vůbec dokončí sezonu.
Podle Černyšenka sibiřský klub letos předčasně neodpadne, ale když ligový boss dostal otázku, co bude dál, přiznal, že proběhne diskuse o optimalizaci, respektive snížení počtu klubů.
Společnosti v problémech snižují výdaje
Výsledek této debaty může koncem v soutěži pocítit Slovan, Novokuzněck, ale třeba také lotyšská Riga nebo chorvatský Záhřeb. Také není vyloučené, že vzniknou nové kluby, zájem prý má Milán, Paříž a hlavně Londýn. "To jsou jen drby," prohlásil Černyšenko s tím, že nikdo nepodal oficiální přihlášku.
Ačkoliv KHL na rozdíl od zámořské NHL nevydělává, Černyšenko jí chce poskytnout co nejstabilnější zázemí, což mu komplikuje řada faktorů. Státem vlastněné společnosti, jež prestižní soutěž dotují, mají problémy kvůli nízké ceně ropy a obecně recesi v Rusku. Sport proto jde tak trochu stranou.
Udrží Kontinentální liga 29 klubů, nebo některé potká osud pražského Lva, který de facto zanikl před dvěma roky?