Vítězná šňůra pokračuje. Češi udolali Němce i v odvetě, po obratu vyhráli 5:4

1. 5. 2021 16:27
Čeští hokejisté v přípravě na mistrovství světa v Lotyšsku i počtvrté vyhráli. V odvetném utkání Euro Hockey Challenge zdolali svěřenci kouče Filipa Pešána i přes dvoubrankové manko v Norimberku domácí Německo 5:4. Češi prohrávali 0:2, 1:3 a poté ve třetí třetině ještě 3:4.
Mela v brankovišti před českým gólmanem Romanem Willem při odvetě s Německem
Mela v brankovišti před českým gólmanem Romanem Willem při odvetě s Německem | Foto: Jan Beneš / Český hokej

Dvakrát skóroval obránce Jakub Galvas, po třech bodech za gól a dvě nahrávky si připsali útočníci David Tomášek s Matějem Blümelem. První reprezentační gól zaznamenal obránce Radim Šalda, jenž navíc přidal i asistenci. Dvě branky domácích dal John-Jason Peterka.

Národní tým nastoupil s Willem v brankovišti, ale jinak znovu s omlazeným týmem, jak tomu bylo i v předchozím dvojutkání s Rakušany. Kapitánem byl při neúčasti Tomáše Zohorny Flek.

Po úvodní zahřívací desetiminutovce se museli Češi bránit v oslabení, s udržením čistého konta však neměli větší potíže. Naopak při vlastní přesilovce zakončoval nebezpečně Flek, domácí brankář Jenike ho však vychytal. V 16. minutě Němci získali puk ve středním pásmu, využili soupeřova střídání a Peterka otevřel skóre.

Vzápětí se vyznamenal Will proti Braunově dobře mířenému zakončení po dalším zaváhání českého výběru. V poslední minutě třetiny chyboval při vyvezení puku Stránský a Tiffels si při zakončení skvěle pohrál s Willem. Uběhlo ale jen 13 sekund a Blümel snížil.

Už po 56 sekundách ze druhé části si faulem pomohl Pour a Peterka při přesilovce vrátil zblízka Německu dvoubrankový náskok. Dobré pozice pak sice nevyužil Blümel, jenže pak udělali Němci velkou chybu ve vlastním obranném pásmu, kdy dostal puk přímo na hůl Šalda, srovnal si ho na střelu a mohl slavit první reprezentační branku. Po chvilce se vyznamenal Will proti Tobiasi Ederovi.

Do třetí třetiny český tým vlétl s obrovskou chutí odvrátit první porážku v přípravě na vrchol sezony a Galvas po pouhých 11 sekundách vyrovnal, když dostal ideálně nabito těsně za kruhy. Krátce poté se hrálo čtyři na čtyři. Na jedné straně se Willovi podařilo vychytat Fischbucha, na druhé zakončoval do takřka odkryté branky Červený, napálil však pouze levou tyčku.

Branková konstrukce pak v začínající 48. minutě zazvonila i za Willovými zády po Brandtově bombě. O chvilku později už se však Němci dočkali a Ehl jim pohotovou dorážkou ze vzduchu vrátil sekundu před koncem zkrácené přesilovky vedení. Záhy měli početní výhodu i Češi, Tomášek během ní oslovil Galvase a ten se nechytatelně trefil z podobné pozice jako při svém prvním dnešním gólu.

Brzy nato se provinil proti pravidlům Schütz a i jeho trest hosté zkrátili, když byl na konci parádní přesilovkové kombinace Tomášek. Nakonec to byl nejen první vedoucí gól Čechů v utkání, ale zároveň i gól vítězný. Německým hokejistům nepomohla ke zvratu ani závěrečná hra bez brankáře.

Z kádru reprezentace vypadli po zápasech s Německem brankář Milan Klouček, obránci Radim Šalda, Daniel Gazda, David Němeček a útočníci Petr Kodýtek, Jakub Pour, Filip Suchý, Jiří Černoch a Ondřej Beránek.

K týmu se naopak v pondělí na srazu před dalším týdnem přípravy, během nějž odehraje český tým dvě domácí utkání se Slovenskem, připojí sedm zástupců z řad finalistů extraligy: obránce David Musil s útočníky Michaelem Špačkem a Matějem Stránským z Třince a brankář Petr Kváča, bek Ondřej Vitásek a útočníci Radan Lenc a Adam Musil z Liberce.

V příštím týdnu se rovněž očekává příjezd gólmana Šimona Hrubce, který se výraznou měrou zasloužil o vítězství Omsku v KHL, a útočníka Jiřího Sekáče. Ten mohl jakožto Hrubcův spoluhráč v týmu Avangardu slavit rovněž zisk Gagarinova poháru, play off však kvůli zdravotním potížím nedokončil a hrál naposledy 18. března.

Euro Hockey Challenge v Norimberku:

Německo - Česko 4:5 (2:1, 1:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 16. Peterka (A. Eder, Schmölz), 20. Tiffels (Schütz), 22. Peterka (Braun, Brandt), 49. Ehl (Rogl, Mebus) - 20. Blümel (Šalda), 29. Šalda (Tomášek), 41. Galvas (Flek, Kodýtek), 50. Galvas (Tomášek, Blümel), 54. Tomášek (Blümel, Š. Stránský). Rozhodčí: Hinterdobler, Steingross - Heffner, Schwenk (všichni Něm.). Vyloučení: 8:7. Využití: 2:2. Bez diváků.

Německo: Jenike - Sezemsky, Müller, Holzer, Brandt, Nowak, Ugbekile, Mebus, Rogl - Peterka, A. Eder, Schmölz - Fischbuch, Schütz, Tiffels - Dumont, Braun, Uvira - Pfaffengut, T. Eder, Ehl. Trenéři: Toni Söderholm, Ville Peltonen a Alexander Dück.

Česko: Will - Galvas, Ščotka, Mašín, Gazda, Němeček, Šalda, D. Sklenička - Pour, Kodýtek, Flek - Červený, Š. Stránský, Tomášek - O. Beránek, O. Najman, P. Kousal - F. Suchý, Černoch, Blümel. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.