Patnáct let od poslední medaile. Věděli jsme, že Finy porazíme, vzpomíná Vrána

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 10. 2019 15:24
Za 80 dní začne v Ostravě a v Třinci hokejový šampionát juniorů. Poslední medaili v kategorii dvacítek vybojovali Češi v roce 2005 v Grand Forks. Z pozice kapitána u toho byl Petr Vrána, aktuálně útočník třineckých Ocelářů, a proto se přišel podívat, jak vypadají medaile, které si za tři měsíce z Česka odvezou nejlepší mladíci.
Petr Vrána byl před 15 lety u poslední české juniorské medaile.
Petr Vrána byl před 15 lety u poslední české juniorské medaile. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Jaký byl světový šampionát juniorů na přelomu let 2004 a 2005, kde jste s českým týmem jako kapitán získal naposled medaili?

Už je to dávno (úsměv). Měli jsme silný tým, na tu dobu opravdu to nejlepší, co v republice bylo. Hodně kluků odstartovalo skvělou kariéru, byli tam David Krejčí, Michael Frolík, Láďa Šmíd, Červus (Roman Červenka), nechci nikoho opomenout. Byla to trochu jiná doba v tom, že jsme věděli, že Finy, Švédy a Švýcary porazíme, věřili jsme si. A pokud jsme chtěli udělat úspěch, museli jsme porazit Rusy, USA nebo Kanadu. Američany jsme porazili v základní skupině a dalo nám to energii, abychom je v zápase o bronz zdolali znovu.

Měli jste to v tomto ohledu snazší?

To není asi úplně otázka na mě, spíše na někoho, kdo se v tom pohybuje celou tu dobu. Ale konkurentů na medaili je teď daleko více než v té době a pro kluky není vůbec jednoduché hrát s Finy, Švýcary nebo Němci. Je to vyrovnanější a zároveň lepší pro diváky. Není moc zápasů, které by končily 9:2. Ale na druhou stranu my jsme měli šampionát ve výlukové sezoně NHL. Kanada měla Bergerona, Getzlafa a Perryho, Rusové Ovečkina s Malkinem. Američané zase Sutera a v brance Montoyu.

Říká se, že zámořské týmy berou juniorské šampionáty prestižněji než mistrovství světa dospělých. Vnímali jste to tak?

U nás Čechů je to trochu jinak, víme dobře, jak se prožívá dospělé MS nebo olympiáda. Nebrali jsme to tehdy jako Kanaďané, kteří mají juniorský šampionát a pak NHL se Stanley Cupem. MS dospělých vnímají podle mě tak, že si jdou zahrát po sezoně, ale s tím týmem, jaký přivezou, mají stejně možnost hrát o medaile.

Medaile pro MS juniorů 2020 z dílny Oldřicha Sládka.
Medaile pro MS juniorů 2020 z dílny Oldřicha Sládka. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Brali jste tehdy juniorské MS jako vstup do velkého hokeje?

Určitě, i když každý to měl trochu jinak. Záleží na věku. Já jsem byl v té době už draftovaný a mám pocit, že jsem měl podepsanou smlouvu. Někdo tam jede před draftem a bez smlouvy, každý to má nastavené jinak. V našem týmu jsme tehdy víceméně věděli, co nás asi čeká, ale to neznamená, že bychom se nechtěli ukázat. Každý chtěl ukázat, na co má, každý věděl, že ho sleduje vedení klubu. Naopak pro kluky, kteří nebyli draftovaní, to byla velká šance se ukázat.

Dokážete odhadnout, jaký bude pro české hráče šampionát doma?

Myslím, že se na to těší. Kluci, kteří jsou v cizině, mají možnost se na svátky podívat domů. Uvidí je rodina a kamarádi. Naše zápasy na MS dvacítek v Americe se snad všechny ani nepřenášely, možná až semifinále. Rodiče si jen přečetli něco v novinách, nemohli nás sledovat na internetu. Teď budou mít kluci radost, že si zahrají před rodiči. Pro některé to může být i vrchol kariéry, třeba už se dále neposunou. Myslím, že si velký turnaj v domácí atmosféře užijí.

Málokomu se poštěstí zahrát si juniorské MS doma, že?

Přesně tak. Nevyjde to každému, už je to hodně dlouho, co se v Česku hrálo (na přelomu let 2007 a 2008 v Pardubicích a Liberci, pozn. red.). Většinou je to v Kanadě nebo v Americe, případně ve Finsku, Švédsku nebo Rusku. Kluci by se měli opravdu těšit. Momentálně to pro ně bude vrchol kariéry. Někteří se posunou dál, někteří ne. Trochu jim závidím, že mají možnost být tady.

Pamatujete si, jak vypadá medaile, kterou jste tehdy získal?

Ne, vůbec si to nevybavuju. Za tu dobu jsme se stěhovali už tolikrát. O tyhle věci se stará žena, ta to všechno hlídá a dává do krabic. Já už si na to nevzpomenu. Vím, že byla bronzová (smích).

Líbí se vám medaile pro nadcházející šampionát?

Ano, vypadají moc pěkně. Na jednu stranu moderně, ale zároveň tvrdě. Jsou zajímavé a přeju klukům, aby jim to vyšlo. Získat doma medaili by bylo neuvěřitelné, musel by to být skvělý zážitek.

České čekání na juniorskou medaili trvá už 15 let, 13 let se čekalo na postup do semifinále. Docenil jste po letech hodnotu vašeho bronzu?

Když prohrajete semifinále, jste v ten moment zklamaný, že hrajete o třetí místo, ale na druhou stranu jsme byli střízliví a museli jsme uznat, že Rusové a Kanaďané ve finále jsou kvalitativně někde jinde. Pro nás byl bronz už tehdy obrovský úspěch. Porazili jsme silnou Ameriku v jejich domácím prostředí, bohužel Rusové s Kanadou byli trochu odskočení.

Postupem času se ukazuje, že cena bronzu byla ještě vyšší.

Jak říkám, za tu dobu se stalo hodně. Na turnaji se musí sejít více věcí. Musí vám zachytat gólman, sestava musí být v plné síle a kluci, kteří to mají táhnout, musí být zdraví. Je toho hodně. Vyrovnalo se to, silní jsou Finové, Švédové a Švýcaři. Adeptů na medaile je více.

Václava Varaďu znáte velmi dobře. Je typem trenéra, který by to čekání mohl zlomit?

Určitě. Co jsem ho poznal v Třinci, a s ohlédnutím na jeho hráčskou kariéru myslím, že kluky bude schopný nabudit. Uvědomí si, že šanci mají, ať už jsou v jakékoliv sestavě a hrají proti komukoliv. Urvat se to dá vždycky.

Co říkáte na základní skupinu, ve které Češi v Ostravě narazí na Rusko, Německo, USA a Kanadu?

Před pár týdny jsme se o tom bavili v Třinci v šatně. Není to jednoduchá skupina. Postupují čtyři týmy, bude hlavní porazit Němce a pokusit se urvat nějaké body se silnými soupeři. Ta skupina je silná, na druhou stranu ve čtvrtfinále by mohl být slabší soupeř.

Objektivně nebudou Češi patřit mezi favority. Mohlo by jim pomoct vědomí, že mohou jedině překvapit?

Určitě může. Budou se v domácím prostředí cítit dobře. Někteří tady hráli, znají to tu. Věřím, že když urvou třeba jeden zápas proti silnému soupeři, dodá jim to do čtvrtfinále sebevědomí.

S třineckým týmem budete v době turnaje na Spengler Cupu ve Švýcarsku. Mrzí vás, že šampionát neuvidíte na vlastní oči? Ale na druhou stranu budete daleko od humbuku z okolí MS.

Budeme pryč, neměli bychom ani kde trénovat. Bude tady humbuk a spoustu lidí okolo. Trochu mě to mrzí, kdyby bylo volno, asi bych se šel na nějaký hokej podívat. Juniorský hokej je opravdu atraktivní a hráči, kteří se tady představí, můžou v budoucnu patřit mezi ty nejlepší v NHL.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy