"Právě jsem zabil pět lidí." Rakousko se sbírá z šoku, motivem střelby je žárlivost

Sport Sport
8. 10. 2019 10:01
Skvělý chlap, který na tréninky chodil věčně rozesmátý. Tak vzpomínají blízcí na čtyřiadvacetiletého Floriana Jannyho, hokejového brankáře rakouského Kitzbüheleru. Ten se v neděli ráno stal jednou z pěti obětí žárlivého střelce.
Dům v Kitzbühelu, kde došlo k vraždě pěti lidí, včetně brankáře místního hokejového klubu
Dům v Kitzbühelu, kde došlo k vraždě pěti lidí, včetně brankáře místního hokejového klubu | Foto: Reuters

Celé Rakousko stále rozdýchává nedělní tragédii v tradičním lyžařském středisku Kitzbühel. Zároveň začínají postupně vycházet najevo okolnosti vraždy pěti lidí, mezi nimiž byl i brankář místního klubu Florian Janny.

Pachatelem má být Andreas E., bývalý přítel devatenáctileté Nadine. Ta se s ním před dvěma měsíci rozešla a začala chodit s Jannym - což je podle rakouské policie také motiv nedělní střelby.

Žárlivý expřítel vnikl do domu své bývalé přítelkyně v neděli kolem půl šesté ráno. Otevřel mu otec Nadine, po kterém začal okamžitě pálit. V rodinném domě nakonec zůstalo pět mrtvých - kromě Jannyho a Nadine také její rodiče a bratr.

Po otřesném činu sám zavolal policii. "Zabil jsem pět lidí," oznámil zasahujícím policistům a předal jim vražednou zbraň.

Zatímco pachatel sedí ve vazbě a čeká ho soud, před nímž bude čelit doživotnímu trestu, Rakousko se stále sbírá z otřesného činu. "V pondělí večer jsme se sešli s celým týmem, a to za účasti odborníků na krizové situace a kněze. Každý truchlí jinak, ale každý musí dostat prostor, aby se s událostí vyrovnal. Je to stále absolutně nereálné," prohlásil švédský trenér kitzbühelského klubu Charles Franzén.

Hokejová hala i rodinný dům, v němž se tragédie odehrála, se rychle proměnily v pietní místa, na nichž se začínají hromadit zapálené svíčky. 

"Florian byl skvělý chlap, který si něco podobného rozhodně nezasloužil. Byl to šťastný typ člověka a na trénink vždy přicházel se smíchem. Na ledě to byl pracovitý brankář, který chtěl jít nahoru a neustále se zlepšovat," dodal Franzén.

Smuteční obřad proběhne v pátek, oficiální rozloučení je pak na programupřed ligovým zápasem proti Fehérváru. Maďarský brankář Mike Ouzas, který roky hrál po boku Jannyho v Linci, komentoval sociální média: "Byl to skvělý brankářský partner a ještě lepší člověk. Chybějí mi slova. "

 

Právě se děje

Další zprávy