"Právě jsem zabil pět lidí." Rakousko se sbírá z šoku, motivem střelby je žárlivost

Sport Sport
8. 10. 2019 10:01
Skvělý chlap, který na tréninky chodil věčně rozesmátý. Tak vzpomínají blízcí na čtyřiadvacetiletého Floriana Jannyho, hokejového brankáře rakouského Kitzbüheleru. Ten se v neděli ráno stal jednou z pěti obětí žárlivého střelce.
Dům v Kitzbühelu, kde došlo k vraždě pěti lidí, včetně brankáře místního hokejového klubu
Dům v Kitzbühelu, kde došlo k vraždě pěti lidí, včetně brankáře místního hokejového klubu | Foto: Reuters

Celé Rakousko stále rozdýchává nedělní tragédii v tradičním lyžařském středisku Kitzbühel. Zároveň začínají postupně vycházet najevo okolnosti vraždy pěti lidí, mezi nimiž byl i brankář místního klubu Florian Janny.

Pachatelem má být Andreas E., bývalý přítel devatenáctileté Nadine. Ta se s ním před dvěma měsíci rozešla a začala chodit s Jannym - což je podle rakouské policie také motiv nedělní střelby.

Žárlivý expřítel vnikl do domu své bývalé přítelkyně v neděli kolem půl šesté ráno. Otevřel mu otec Nadine, po kterém začal okamžitě pálit. V rodinném domě nakonec zůstalo pět mrtvých - kromě Jannyho a Nadine také její rodiče a bratr.

Po otřesném činu sám zavolal policii. "Zabil jsem pět lidí," oznámil zasahujícím policistům a předal jim vražednou zbraň.

Zatímco pachatel sedí ve vazbě a čeká ho soud, před nímž bude čelit doživotnímu trestu, Rakousko se stále sbírá z otřesného činu. "V pondělí večer jsme se sešli s celým týmem, a to za účasti odborníků na krizové situace a kněze. Každý truchlí jinak, ale každý musí dostat prostor, aby se s událostí vyrovnal. Je to stále absolutně nereálné," prohlásil švédský trenér kitzbühelského klubu Charles Franzén.

Hokejová hala i rodinný dům, v němž se tragédie odehrála, se rychle proměnily v pietní místa, na nichž se začínají hromadit zapálené svíčky. 

"Florian byl skvělý chlap, který si něco podobného rozhodně nezasloužil. Byl to šťastný typ člověka a na trénink vždy přicházel se smíchem. Na ledě to byl pracovitý brankář, který chtěl jít nahoru a neustále se zlepšovat," dodal Franzén.

Smuteční obřad proběhne v pátek, oficiální rozloučení je pak na programupřed ligovým zápasem proti Fehérváru. Maďarský brankář Mike Ouzas, který roky hrál po boku Jannyho v Linci, komentoval sociální média: "Byl to skvělý brankářský partner a ještě lepší člověk. Chybějí mi slova. "

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Při požáru v kostele v egyptské Gíze zahynulo 41 lidí, zřejmě došlo k elektrickém zkratu

Při požáru koptského kostela v egyptském městě Gíza v neděli zahynulo nejméně 41 lidí a dalších nejméně 14 jich bylo zraněno, uvedla podle agentury AP egyptská koptská církev s odkazem na zdravotníky. Agentura Reuters s odkazem na dva nejmenované bezpečnostní zdroje píše o nejméně 35 mrtvých a 45 zraněných.

Požár způsobený elektrickým zkratem podle zdrojů Reuters propukl ve chvíli, kdy se v kostele Abú Sífína v hustě zalidněné dělnické čtvrti Imbába shromáždilo k bohoslužbě zhruba 5000 věřících. Požár podle těchto zdrojů zablokoval vchod do kostela, což vedlo k tlačenici. Většinu z obětí podle těchto zdrojů tvoří děti.

Gíza je druhé největší egyptské město a nachází se naproti Káhiře na protějším břehu Nilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která zabila kameramanku, dokládá zpráva FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dospěl k závěru, že herec Alec Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která loni při natáčení filmu Rust zabila kameramanku Halynu Hutchinsovou, informuje web ABC News.

Baldwin Hutchsinovou zastřelil omylem při natáčení westernu v Novém Mexiku v říjnu loňského roku. V prosincovém rozhovoru s televizí ABC ovšem trval na tom, že spoušť nezmáčkl. "Spoušť nebyla stisknuta," uvedl. "Já jsem spoušť nestiskl," dodal. Herec předpokládal, že ve zbrani není ostrý náboj. Při neštěstí byl zraněn i režisér Joel Souza.

Testy náhodného výstřelu podle zprávy FBI prokázaly, že střelná zbraň použitá při výstřelu - revolver Colt ráže .45 Long Colt - "nemohla vystřelit bez stisknutí spouště".

Zdroj: ČTK
Další zprávy