Hokejistky prohrály i třetí zápas na MS a budou hrát o udržení

4. 4. 2017 5:27
Svěřenkyně trenéra Jiřího Vozáka získaly ze tří zápasů jediný bod za prohru se Švýcarskem 1:2 po samostatných nájezdech.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Caha

Plymouth - České hokejistky prohrály v závěrečném utkání v základní skupině B na mistrovství světa v Plymouthu se Švédskem 1:3 a čeká je boj o udržení se Švýcarskem v sérii na dva vítězné duely. První se hraje už dnes v 18:00 SELČ.

Svěřenkyně trenéra Jiřího Vozáka získaly ze tří zápasů jediný bod za prohru se Švýcarskem 1:2 po samostatných nájezdech. O naději na postup do čtvrtfinále přišly ještě před duelem se Švédkami po výhře Švýcarska nad Německem 4:2.

Český tým měl proti Švédsku štěstí v páté minutě, kdy Erika Grahmová trefila tyč. V polovině úvodního dějství otevřela skóre při vyloučení Johanny Olofssonové Aneta Lédlová.

V 15. minutě ale vyrovnala střelou z pravého kruhu Johanna Fällmanová, která pak ve druhé třetině při trestu Michaely Pejzlové i otočila stav. V 28. minutě dovršila výsledek Fanny Rasková.

"Po celý turnaj máme problémy se střílením gólů. V každém utkání jsme daly jen jeden a s tím zápas moc často nevyhrajete," uvedla útočnice Kateřina Mrázová. "Každé utkání je těsné. Začaly jsme dobře, ale v určité chvíli jsme to duševně nezvládly a to nás stálo zápas. Proti tak dobrým týmům, co tu jsou, je třeba hrát celých 60 minut," konstatovala Mrázová.

Zápas byl oboustranně chudý na střely mezi tyče. Češky vyhrály v tomto ohledu 20:16 a součet 36 střel je třetí nejnižší v historii šampionátů elitní skupiny. Minimem je 30 střel v duelu Německo - Japonsko před devíti lety.

Švýcarky pro Vozákův výběr představují těžkého soupeře. Češky s nimi prohrály nejen v Plymouthu v rámci základní skupiny (1:2 po sam. nájezdech), ale obhájkyně bronzu ze Soči 2014 jim v polovině února rovněž překazily sen o účasti pod pěti kruhy, když v rozhodujícím duelu olympijské kvalifikace zvítězily 4:1.

Ani porážka v sérii o udržení však ještě nemusí znamenat pád z elitní skupiny, neboť Mezinárodní hokejová federace IIHF zvažuje možnost jejího rozšíření z osmi účastníků na deset od MS 2019 ve Finsku. Protože v příštím, olympijském roce se elitní skupina MS hrát nebude, znamená to, že po letošním šampionátu by nakonec nikdo nesestupoval.

Federace by tak ráda zohlednila rozkvět ženského hokeje a průběžně narůstající počet zemí, které do programu MS pod hlavičkou IIHF zasáhnou. Do celkem šesti turnajů různých úrovní MS se v aktuální sezoně přihlásilo celkem 37 zemí.

Neúspěšný tým z boje o udržení však bude veden jako sestupující minimálně do května, kdy se má případná změna probrat a vyhodnotit při kongresu IIHF v Kolíně nad Rýnem během světového šampionátu hokejistů.