Show v německých Drážďanech na něj zapůsobila. Také šéf extraligy Josef Řezníček kousek za českými hranicemi sledoval těsnou výhru Sparty nad Litvínovem.
Bitvě tradičních klubů přihlíželo na fotbalovém stánku přes 32 tisíc lidí. Padl divácký rekord extraligy. Velkou zásluhu na něm paradoxně mají Němci, kteří předtím fandili hokejistům druholigových Drážďan. O pár hodin později už pozorovali elitní českou soutěž. Hlavní chod večera.
"Německý fanoušek českou extraligu obdivoval. Je to vlastně prezentace našeho hokeje v zahraničí," těšilo Řezníčka.
Šlo o čtvrtý extraligový zápas pod otevřenou oblohou, předchozí tři proběhly v Česku. Platí, že fanoušci na speciální akci vždy musejí vyčkávat čtyři až pět let.
Řezníček by čekací dobu rád zkrátil. "Každá soutěž potřebuje něco podobného minimálně každý druhý rok, aby tím zvedla pozornost," prohlásil. Nicméně má svázané ruce: "Jako liga těžko můžeme zaplatit utkání na fotbalovém stadionu, celé ho zorganizovat."
Iniciativa tudíž musí přijít ze strany odvážných klubů.
"Open Air stojí obrovské úsilí, finance. Ne vždycky se podaří dosáhnout zisku. A nápady většinou zkrachují na tom, že chybí finance, případně zázemí," doplnil Řezníček.
Například první extraligové klání pod širým nebem, které před devíti lety zorganizovaly Pardubice na plochodrážním stadionu, vyšlo zhruba na 16 milionů korun.
"Pořád ale máme lidi, kteří se tomu chtějí věnovat," podotkl ředitel extraligy s tím, že v zákulisí už někteří manažeři spřádají plány na další Open Air: "Zatím nemůžu prozradit nic konkrétního, ale mohlo by proběhnout v příští sezoně."
O zorganizování duelu pod širou oblohou dřív uvažovala pražská Slavia, která si jako místo akce vyhlédla fotbalový Eden. Litvínov zase chtěl na teplická Stínadla. Nikdo však nápady na hokej obklíčený fotbalovými tribunami nedotáhl do konce.
Kometa před čtyřmi roky vybudovala na místě strženého zimního stadionu Za Lužánkami vlastní tribuny. Ze stovek tun lešení. Ve dvou zápasech přivítala dohromady 40 tisíc lidí.
"Obávám se, že na fotbalovém stadionu do toho nikdo nepůjde," prohlásil Řezníček. "Potřebujete kapacitu naplnit alespoň na 25 tisíc diváků, aby se celodenní akce vyplatila. Nevím, jestli je možné u nás nějaký fotbalový stadion rozšířit na takový počet lidí."
Z toho vyplývá, že rekord z Drážďan půjde v českých podmínkách překonat jen těžko. Přesto si Řezníček každoroční Open Air přeje, leč zřejmě proběhnou ve skromnějším hávu.
Neúspěšný restart Utkání hvězd
Další možností, jak divákům po vzoru zámořské NHL zpestřit extraligové menu, jsou All Star zápasy. Jejich budoucnost je však nejistá. Kdysi pravidelná akce zmizela v roce 2006. Už na přelomu tisíciletí přišel postupný úpadek. Hokejisté často posílali omluvenky, byť měli účast ve smlouvě. Potřebnou podporu nedávaly najevo ani kluby, což fanoušci a sponzoři zrovna neocenili.
Vzkříšení mělo nastat před dvěma roky. Česká, slovenská, německá a rakouská liga uspořádaly All Star Cup.
Akci v atraktivním zápasovém formátu tři na tři však zastínila olympiáda v Pchjongčchangu, kam dorazily největší evropské hvězdy. Extraligu tak reprezentoval třeba bek Erik de la Rose, jenž momentálně působí ve druhé švédské lize. Desetitisícovou arénu v Bratislavě zaplnili diváci jen ze třetiny.
"První ročník nám ukáže, zda bude projekt životaschopný. Pokud se ujme, budou se všechny čtyři země v pořadatelství každý rok střídat," pronesl tehdy Řezníček.
All Star Cup však zmizel, představitelé čtyř lig o jeho pokračování podle extraligového bosse ani nejednali.
"Nemyslím si, že projekt byl neúspěšný," ohradil se Řezníček. "Zatím jsme ale nenašli termíny, do kterých bychom mohli akci plnohodnotně zasadit."