Nesportovní demolice? Nezpomalili bychom ani za stavu 200:1, odráží Kanada kritiku

jzp jzp
27. 12. 2020 13:15
Kanadská dvacítka rozehrála domácí mistrovství světa v hokeji mimořádnou výhrou, své fanoušky ale paradoxně rozdělila. Některým přijde šestnáct gólů do sítě zdevastovaného Německa jako zbytečné ponížení.
Dawson Mercer (vlevo) and Ryan Suzuki slaví gól do sítě Německa.
Dawson Mercer (vlevo) and Ryan Suzuki slaví gól do sítě Německa. | Foto: ČTK

Němci proti zřejmě největšímu favoritovi turnaje neměli nárok. Nastoupili den po prohře s Finskem 3:5 a opět jen ve 14 hráčích do pole. Mohli akorát doufat, že je soupeř bude šetřit.

Nestalo se. Kanada poprvé udeřila ve druhé minutě a pak náskok průběžně navyšovala. Nakonec soka ponížila vítězstvím 16:2. Více gólů, konkrétně 18, naposledy nastřílela v 80. letech Polsku a Západnímu Německu.

Tentokrát nejvíc řádila sedmička předposledního draftu NHL Dylan Cozens, jenž posbíral šest bodů (3+3).

Vedle gratulací však Cozens a spol. sklidili po demolici také kritiku.

Na sociální sítích kanadští fanoušci psali například o nesportovním chování domácích či o degradaci šampionátu, který takhle nepomáhá k rozvoji hokeje. "Tohle je poprvé, co se stydím za tým Kanady," napsal jeden uživatel.

Příliš neslavil ani ikonický komentátor Don Cherry. "Je těžké říkat klukům, aby nedávali góly, ale doufejme, že jsme tímhle nenaštvali hokejové bohy," zamyslel se.

Kanadský trenér André Tourigny neměl s demolicí problém. Své svěřence při narůstání skóre nenabádal, aby zpomalili. "Klidně to mohlo být 200:1, o tom to není, vysvětloval. "Jde o to, abychom se posouvali dál. Nesmíme ztrácet čas. Nesmíme chodit na led s tím, že získáme špatné návyky."

Také Kanaďany trápí nedostatečná herní praxe kvůli pandemii koronaviru. Odehráli jediný přípravný zápas a mnozí hráči, jako je třeba klíčový útočník Cozens, v sezoně vůbec nenastoupili, neboť dvě ze tří hlavních zámořských juniorek ještě neodstartovaly. 

"Nechtěli jsme nikoho ztrapnit. Šlo nám o to, abychom podali dobrý výkon," dodal Tourigny.

"Nezměníme svoji hru jen proto, že vedeme o hodně gólů. Moc nás nezajímalo, jaké je skóre, prostě jsme chtěli hrát dobře," prohlásil Cozens.

Němců mu bylo líto: "Jsou v těžké situaci. Chybí jim hodně hráčů a teprve nedávno vylezli z karantény. Sami jsme si tím prošli. Vím, jak jsou na tom pak vaše nohy a plíce. Rozhodně je to nanic, ale takhle to holt někdy chodí."

Německo dostalo první zásah už před šampionátem. Kvůli nákaze muselo mužstvo opustit několik hokejistů včetně Lukase Reichela, synovce české legendy Roberta. V Edmontonu, kde turnaj probíhá, pak onemocněli další. Kompletní tým bude mít kouč Tobias Abstreiter k dispozici až na závěrečný duel skupiny proti Švýcarsku.

Po sobotním výprasku však Němci nenaříkali. "Samozřejmě jsme byli unavení, ale nechceme se vymlouvat," spustil útočník Samuel Dube. "Ano, bylo nás málo, ale musíme pořádně bruslit a bojovat, což jsme ke konci nedělali."

Omluvu pro skóre 2:16 neměl ani trenér Abstreiter: "Tohle se stane, když nejste mentálně ani fyzicky připravení hrát na téhle úrovni. Neměli jsme žádnou protihru, nebojovali jsme. Svým způsobem jsme to vzdali, což nemůžu akceptovat."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy