Kanada ponížila oslabené Němce šestnácti góly. Trpěl i outsider české skupiny

27. 12. 2020 7:52
Hokejisté domácí Kanady rozdrtili při vstupu do mistrovství světa dvacítek v Edmontonu ve skupině A oslabené Německo 16:2. Šesti body za hattrick a tři asistence se na kanonádě obhájců titulu podílel útočník Dylan Cozen. Ve skupině B deklasovaly Spojené státy americké nováčka Rakousko 11:0.
Radost kanadských hokejistů.
Radost kanadských hokejistů. | Foto: ČTK

Německý trenér Tobias Abstreiter kvůli karanténě po pozitivních testech devíti hráčů na nemoc covid-19, z nichž útočník Jakub Borzecki přijde o celý turnaj, měl stejně jako v pátečním utkání s Finskem (3:5) opět k dispozici jen dva brankáře, pět obránců a devět útočníků.

Po 114 sekundách otevřel skóre Kaiden Guhle a v osmé minutě zvýšil náskok Kanady ve vlastním oslabení Dawson Mercer. V čase 13:12 sice zkorigoval stav v přesilové hře John-Jason Peterka, ale ještě v úvodním dějství unikli favorité do náskoku 4:1 a druhou třetinu ovládli poměrem 7:0. Němci podruhé skórovali až za stavu 1:16, když se 18 sekund před koncem prosadil opět z přesilovky Florian Elias.

Rakušané se vrátili mezi elitu na juniorském mistrovství světa po 11 letech a s USA dostali tvrdou lekci. Soupeř je přestřílel v poměru 73:10. V úvodním dějství to bylo 22:3, ale gólman Sebastian Wraneschitz inkasoval pouze v 16. minutě, kdy jej překonal obránce Drew Helleson. V druhé třetině ale už Rakušané inkasovali šestkrát a ve třetí čtyřikrát.

Hattrick si připsal Matthew Boldy a čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí zaznamenal Trevor Zegras.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu:

Skupina A:

Kanada - Německo 16:2 (4:1, 7:0, 5:1)

Branky a nahrávky: 2. Guhle (Quinn, Barron), 8. Mercer, 15. Tomasino, 20. Krebs (Cozens, McMichael), 23. Mercer (Tomasino, Drysdale), 26. Suzuki (Mercer), 27. Newhook (Cozens), 31. Newhook (Cozens), 34. Tomasino (Barron, Mercer), 39. Cozens, 40. Krebs (Perfetti), 41. Cozens (McMichael, Perfetti), 45. Cozens (Newhook, Holloway), 46. Pelletier (Byram, Byfield), 47. Harley (Perfetti, Krebs), 49. McMichael - 14. Peterka (Elias, Alberg), 60. Elias (Peterka, Gnyp). Rozhodčí: Bloski, Pearce - Brunelle, Mahoney (všichni Kan.). Vyloučení: 4:4, navíc Schneider (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:2. V oslabení: 2:0. Bez diváků.

USA - Rakousko 11:0 (1:0, 6:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 16. Helleson (Turcotte, Zegras), 25. Zegras (Turcotte, Kaliyev), 26. Farinacci (Johnson, Berard), 29. Brisson (Sanderson), 32. Zegras (Turcotte), 35. Boldy (Beniers, Faber), 39. Boldy (Kaliyev, York), 43. Berard (Farinacci), 44. Brisson (Kleven, Moynihan), 46. Boldy (Zegras, Moynihan), 50. Colangelo (Faber, Berard). Rozhodčí: Langin, Menniti - Foster, McGowan (všichni Kan.). Vyloučení: 2:2, navíc Wimmer (Rak.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Bez diváků.

1. Švédsko 1 1 0 0 0 7:1 3
2. Rusko 1 1 0 0 0 5:3 3
3. USA 2 1 0 0 1 14:5 3
4. ČR 1 0 0 0 1 1:7 0
5. Rakousko 1 0 0 0 1 0:11 0