MS juniorů • Skupina B • 20:00

Česko - Švédsko

Česko
1:7
1:1, 0:3, 0:3
3. třetina
Švédsko
10:14 Myšák (Pytlík, Teplý)
10:46 Costmar (Söderström, Hedström)
29:08 Sundsvik (Holmström, Broberg)
31:55 Heineman (Broberg, Björnfot)
36:05 Niederbach (Broberg, Söderblom)
45:04 Söderblom (Raymond, Söderström)
52:22 Bjerselius (Björnfot, Nybeck)
57:37 Gunler

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže z utkání juniorského mistrovství světa v hokeji mezi Českem a Švédskem. Zápas začne v sobotu 26. prosince ve 20 hodin a živě jej bude vysílat kanál ČT Sport.

Světový šampionát do dvaceti let odstartoval včera ve 20 hodin našeho času soubojem mezi Švýcarskem a Slovenskem. Bitva skoupá na góly skončila nakonec nejtěsnějším možným rozdílem, když Slovákům zařídil vítězství 1:0 v 55. minutě Roman Faith. 

V noci z pátku na sobotu pak na tento duel navázal zápas Německa s Finskem. Seveřané si hned v první části vytvořili pohodlné tříbrankové vedení a i když soupeř snížil na rozdíl jediného gólu, dokráčeli si pro výhru 5:3. 

Skupina B, ve které hrají také Češi, se pak rozehrála jako poslední! V jejím úvodu se spolu střetli dva velcí favoriti na celkové vítězství, tedy výběry Ruska a USA. Sborná si pomohla zejména výbornou druhou třetinou, ve které vyhnala z branky talentovaného Spencera Knighta, a nakonec vyhrála 5:3. 

Turnaj bude po dnešním zápase české reprezentace do dvaceti let pokračovat v noci dalšími dvěma utkáními. O půlnoci vyzve Německo domácí Kanadu a v půl čtvrté se USA utká s Rakouskem. 

Sestava Česka

Sestava Švédska

Alnefelt (Wallstedt) - Björnfot, Broberg, Söderström, Johansson, Brännstam, Hedström, Andrae - Holtz, Sundsvik, Raymond - Gunler, Costmar, Holmström - Heineman, Niederbach, Söderblom - Wikström, Bjerselius, Olausson - Nybeck. 

V sestavě českého týmu pro dnešní utkání chybí útočník Adam Raška, který byl dodatečně potrestán za svůj faul z přípravného zápasu proti Slovensku. Český forvard vyfasoval od disciplinární komise stopku na jeden zápas. To by měla být pro národní tým do dvaceti let citelná ztráta. Raška nastupoval v první lajně a proti Slovensku posbíral dva body. V Myšákově řadě jej pro tento zápas nahradí Martin Lang. 

Jak je v zámoří zvykem, i tento zápas bude začínat s drobným zpožděním oproti původnímu plánu. 

Všichni hráči i rozhodčí už jsou na ledové ploše. Za malou chvíli začínáme! 

00:01

Utkání právě začalo.

00:10

Zápas se nám rozeběhl a kotouč zamířil za českou branku, odkud hráči v červeném rozjíždějí první akci. 

01:18

Zatím sledujeme hodně rozháranou hru, ani jeden z týmů v útoku nic nevymyslel. V útočném pásmu pobyli zatím více času Švédi, kotouč ale ani jednou nedokázali pořádně zkrotit. 

01:33

Hned po buly v útočném pásmu střílel od modré Kučeřík. Kotouč ale zasáhl jednoho z hráčů v předbrankovém prostoru a Alnefelt nemusel zasahovat. 

02:24

První český útok se dostal do přečíslení, které na sebe vzal Teplý. Ten však minul branku. 

03:49

Gut vybojoval puk v rohu kluziště a okamžitě nabil na pravý kruh Novákovi. Ten se do kotouče bez váhání opřel z první, jenže trefil jen připraveného Alnefelta.

04:28

Do rychlé akce se dostali hráči ve žlutém. Jeden ze švédských útočníků se uvolnil až před brankoviště, jenže bekhendovým blafákem neuspěl. 

05:48

Švédové se v podstatě poprvé v zápase dokázali pořádně rozestavět v útočném pásmu a mají tlak. První rána z první z pravého kruhu mířila vedle branky. 

06:23

Novák rozbil soupeřův tlak a okamžitě vyrazil vpřed. Z ostrého úhlu ale trefil jen síťku zvenčí. 

08:05

Češi v útočném pásmu lacino přišli o kotouč a vpřed ujížděl po levé straně Olausson, který nic moc nevymýšlel. Po přejetí modré čáry se napřáhl a tvrdě vypálil, čímž jen vyprášil Malíkův beton. 

08:21

Švédi se po střele z kruhu okamžitě tlačili před brankoviště, jenže česká defenziva obstála a odpálila kotouč do bezpečí. 

08:45

Švédové se dostali do rychlého protiútoku a mohli jít do vedení! Malík vyrazil ránu z pravé strany jen před sebe, ale dorážka zasáhla Švéda postaveného před brankovištěm!

09:14

A další dobrá možnost Tre kronor! Gunler prošel sebevědomě až před branku, zakončil a Malík měl veliké štěstí, že kotouč lapačkou vytěsnil alespoň do tyče! 

09:50

Češi si zahrají přesilovku! Alexander Holtz je sudími potrestán za pozdní dohrání. 

10:14

Česko dává gól! Národní tým využívá přesilovou hru a jde do vedení. Jaromír Pytlík dostal puk k tyčce, přihrál křížem na protější kruh a JAN MYŠÁK se štěstím procpal puk do sítě! Asistence: Jaromír Pytlík a Michal Teplý. 

10:46

Švédsko dává gól! Bleskově je vyrovnáno! První švédskou akci ještě Malík zneškodnil, vzápětí už je ale rozdíl smazán. Rozjetý ARVID COSTMAR dostal křížem kotouč přímo na hokejku a bez problémů usměrnil puk za záda českého brankáře. Asistence: Victor Söderström a Ludvig Hedström.

12:05

Jenže Česko odpovědělo obrovským tlakem a sudí budou zkoumat situaci u videa! Teplý dostal od Myšáka křížnou přihrávku před brankoviště, zakončil a švédský brankář vytáhl puk na úrovni brankové čáry lapačkou! 

12:05

Kotouč byl částí nejspíš skutečně za brankovou čarou, ale rozhodčí neodhalili žádný záběr, kde by byl puk v brance celým objemem. Stav zůstává nerozhodný! 

13:40

Raymond na pravé straně nabral rychlost a chtěl se natlačit před branku, jenže Krutil ho dokázal ubránit. 

14:50

Lang to teď udělal hodně odvážně, zleva si vyjel až před brankoviště a pokusil se zasunout kotouč k protější tyči! Alnefelt však včas natáhl beton! 

17:57

Češi mají k dispozici další početní výhodu! Za nedovolené bránění je vyloučen Tobias Björnfot. 

18:36

Prostor tentokrát dostala druhá přesilovková formace, která si však nevedla nejlépe. Do hry tak jde opět Myšákovo komando. 

19:24

Češi teď dokázali dlouho kombinovat v pásmu, nepřišli ale s žádným zakončením a soupeř se osvobozuje. 

19:50

Švédi se budou bránit sedm vteřin ve třech! Ludvig Hedström dostává dvouminutový trest za podrážení. 

19:57

Švédi to udělali výborně! Centr Costmar se po buly svalil na kotouč a ušetřil cenných sedm sekund. 

20:00

První třetina skončila.

Máme za sebou první část, která přinesla vyrovnaný průběh a po které je skóre také nerozhodné. Češi se dostali do vedení zásluhou přesilovkové trefy Jana Myšáka, jenže Švédi vyrovnali za pouhých 32 sekund, když se prosadil Arvid Costmar. Vzápětí se na videu zkoumala šance českého výběru, sudí ale nenašel puk celým objemem za čarou. Češi si do druhé části přinesou ještě minutu a padesát sekund přesilové hry. 

20:01

Začala druhá třetina. 

20:30

Švédové se zatím osvobozují, Češi se ještě v této přesilovce neusadili v pásmu. 

21:28

Teplý nechal na levém kruhu zakleknout soupeře, následně se za něj pokusil uvolnit a vypálil. Puk se však zasekl mezi nohami švédského hráče. 

21:50

Švédové se ubránili a už jsou v plném počtu hráčů na ledě. 

22:30

Broberg vypálil z levého kruhu a kotouč prolétl jen vedle vzdálenější tyče Malíkovy branky. 

23:41

Mužík předvedl příkladné napadání a v útočném pásmu získal puk. Po další kombinaci byl na levém kruhu volný Klikorka, který však zasáhl jen bránícího hráče. 

23:45

Hned po buly se dostal ke střele Teplý, jenže kotouč mu vůbec nesedl a nakonec jen neškodně proskákal vedle švédské klece. 

25:00

Johansson se na pravém kruhu dostal k odraženému puku, ale jeho prudká dorážka byla nepřesná. 

27:00

Švédové se usadili v pásmu a vytvořili si slušný tlak. Nejnebezpečnější pokus však Malík zlikvidoval a vzápětí se Češi osvobodili. 

27:28

První přesilovku v zápase si vyzkouší i Tre kronor. Michael Krutil je vyloučen za vysokou hůl. 

28:28

Polovina Krutilova trestu je pryč a Švédové si stále nevytvořili nic nebezpečného. Češi navíc znovu vyhazují. 

29:08

Švédsko dává gól! I Tre kronor využívá první přesilovku v zápase a otáčí vývoj! ALBIN SUNDSVIK se výborně zorientoval před brankou, dostal se k ráně odražené od zadního mantinelu a u protější tyče doklepl puk do sítě. Asistence: Simon Holmström a Philip Broberg.

31:27

Costmar dostal puk před branku a okamžitě vypálil. Malík zasáhl bez větších problémů, následně se ale pustil do křížku se švédským útočníkem Pytlík. 

31:45

Česko bude hrát opět v pěti proti čtyřem. Na trestnou lavici usedl za podrážení Simon Holmström. 

31:55

Švédsko dává gól! Češi rozehráli přesilovou hru nejhorším možným způsobem a už ztrácejí o dva góly! Haš nedokázal zachytit puk na modré čáře, za záda se mu dostal EMIL HEINEMAN, který ujel do úniku a prudkou ranou mezi Malíkovy betony nezaváhal! Asistence: Philip Broberg a Tobias Björnfot.

33:50

Teplý dostal nabito na vrcholu levého kruhu, jenže branku vůbec netrefil. To byla každopádně dobrá pozice. 

35:33

Nick Malík vyrazil rozehrávat za branku, nepohodl se s obránci a málem z toho byl malér! Švédi totiž dostali puk před odkrytou klec, ale ani nadvakrát svoje vedení nenavýšili. 

36:05

Švédsko dává gól! Z následného obrovského tlaku už se ale soupeř prosazuje! Rána od modré čáry se odrazila od zadního mantinelu zpět před branku, kde byl připravený THEODOR NIEDERBACH, který chladnokrevně dorazil kotouč do sítě. Asistence: Philip Broberg a Elmer Söderblom.

37:46

Klikorka schytal za českým gólmanem ostrý bodyček a po kolizi s brankou zůstává ležet na ledě. 

37:59

Češi se budou znovu bránit ve čtyřech. Jakub Rychlovský si odpyká trest za úder loktem. 

38:30

Holtz míchal s pukem tak dlouho, až mu ho jeden z bránících hráčů vypíchl. Češi se osvobozují. 

39:21

Hned dva Švédi číhali nebezpečně blízko brankoviště, jenže Nick Malík kotouč lapil a už dorážku nepřipustil. 

39:32

Vitouch v oslabení odvážně vyrazil vpřed, ale v útočném pásmu byl odzbrojen čistým způsobem. 

40:00

Druhá třetina skončila. 

Druhá část vyzněla jasně ve prospěch švédského celku. Tre kronor se dostali do vedení díky přesilovkové trefě Albina Sundsvika. Následně v oslabení navýšil Emil Heineman a v rovnovážném počtu hráčů na ledě přidal čtvrtý zásah žlutých Theodor Niederbach. Češi byli v závěru třetiny dál pod velikým tlakem a třemi inkasovanými brankami poněkud vypadli z role. 

40:01

Začala třetí třetina.

40:10

Česká lavička evidentně udělala nějaké změny v sestavě. V první lajně nahrazuje Langa Vitouch. 

41:00

Švédové odstartovali třetí část dalším tlakem. Češi se zatím úspěšně brání, potřebovali by však spíše útočit. 

42:38

Češi se ve třetí části vůbec nemůžou dostat do hry a zatím se jen brání švédskému náporu. Naopak Tre kronor hrají v obrovské pohodě. 

43:55

Švédský tlak vyvrcholil v český faul. Stanislav Svozil je vyloučen za držení. 

44:06

Švédové hned poslali puk na branku a před brankovištěm vznikl obrovský zmatek. Malík nakonec skončil vleže v brance ještě s jedním bránícím hráčem a sudí přerušil hru. Jeden ze Švédů se radoval z branky, jenže zaprvé bylo přerušeno a zadruhé puk nejspíš čáru vůbec nepřešel. 

44:25

Holtz si připravil střelu a orazítkoval tyčku za Malíkovými zády! 

45:04

Švédsko dává gól! Hráči ve žlutém využívají další přesilovou hru a opět navyšují svůj náskok. ELMER SÖDERBLOM dostal puk před brankoviště, prohodil si hokejku mezi nohy a tímto způsobem překonal českého brankáře. Asistence: Lucas Raymond a Victor Söderström. 

47:10

Češi ještě můžou snížit rozdíl z přesilové hry! Emil Heineman je vyloučen za podrážení. 

48:19

V přesilovce ale Češi nekombinují vůbec špatně. Před branku se teď vytočil ke střele dobře Pytlík, který však minul vzdálenější tyč. 

48:42

Tentokrát ale Švédové rychle vyhazují a trest Heinemana se kvapem krátí. 

50:44

Teplý se uvolnil na levé straně a i když byl hodně u mantinelu, odhodlal se ke střele. Z úhlu však trefil jen branku zvenčí. 

52:22

Švédsko dává gól! A po další chybě v české defenzivě už je o dnešním vítězi nejspíš definitivně rozhodnuto. Tobias Björnfot zavezl puk za branku a před první tyčí hodil kotouč před brankoviště, kde byl úplně volný OSCAR BJERSELIUS, který už se dokázal prosadit. Asistence: Tobias Björnfot a Zion Nybeck. 

55:00

Češi se nevzdávají a dál chtějí se zápasem něco udělat. Národní tým se tak dál prezentuje alespoň aktivním napadáním. 

56:03

Za švédskou brankou se strhla menší strkanice mezi hráči. Nejedná se ale o nic vážného. Podráždění na české straně je každopádně pochopitelné. 

56:03

Nakonec se to ale bez trestu neobejde. Adam Najman přidal ránu navíc a je vyloučen za hrubost. 

57:03

Českému týmu pomáhá s defenzivní činností výborně také brankář Malík, který neváhal zahrát holí a vyhodit kotouč z obranného pásma. 

57:37

Švédsko dává gól! Hokejisté ve žlutém využívají další početní výhodu a hrají už opravdu v hodně velké pohodě. NOEL GUNLER se dostal k odraženému puku, připravil si střelu na vrcholu levého kruhu a nechytatelně propálil českého gólmana. 

58:22

Češi jsou navíc dál neukáznění a budou se bránit ve třech! Stanislav Svozil je vyloučen za úder loktem a Filip Přikryl za hákování! 

58:45

Ránu z první si připravil Holtz, zasáhl ale jen obětavě blokujícího českého hráče. 

59:38

Dvojnásobná početní výhoda Švédska vypadá zatím paradoxně hůře než ty standardní, které Tre kronor dosud sehráli. 

60:00

Konec zápasu.

Je konec, Češi si na úvod turnaje připisují vysokou porážku. Národní tým do dvaceti let přitom neodstartoval špatně a v první části byl Švédům vyrovnaným soupeřem. Češi šli jako první do vedení, užili si ho ale pouze 32 sekund a zbytek zápasu vůbec nezvládli. Švédové vstřelili ve druhé i třetí části po třech brankách a do tabulky skupiny B berou tři body. Český výběr má naopak hodně na čem zapracovat. 

To je ode mě pro dnešek vše. Já se s Vámi loučím a budu se těšit u další online reportáže. 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy