Bříza: Je hloupost mluvit o Lize mistrů jako o přípravě

Adam Sušovský Adam Sušovský
28. 7. 2014 11:30
Hokejová Liga mistrů začíná, jenže budí dojem toho, že je pouze přípravou klubů na sezonu. "Je hloupost, když to někteří hráči a trenéři tvrdí," říká Petr Bříza.
Petr Bříza je generální manažer Sparty, ale stál také u zrodu čtvrtého pokusu o vytvoření hokejové Ligy mistrů.
Petr Bříza je generální manažer Sparty, ale stál také u zrodu čtvrtého pokusu o vytvoření hokejové Ligy mistrů. | Foto: Aktuálně.cz

Praha -  Je to už čtvrtý pokus. V Evropě za tři týdny odstartuje nejnovější Liga mistrů a v ní si zahraje i šest českých klubů. Pokud i tenhle projekt nadnárodní klubové soutěže zkrachuje, bude to s hokejem v Evropě zlé a ztratí na tom i české kluby.

"Přece nechceme zůstat u toho, aby tady pořád dokola hrálo čtrnáct klubů mezi sebou," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Petr Bříza, předseda představenstva Sparty a člen představenstva nové soutěže, na jejímž vzniku se výrazně podílel. Teď ho ze všeho nejvíc vytáčí, když slýchává, že týmy k soutěži přistoupí jako k přípravě na extraligovou sezonu.

„Říká snad fotbalová Mladá Boleslav nebo Liberec, že jejich předkolo Evropské ligy je příprava na Synot ligu?“ zlobí se Bříza.

České kluby si díky soutěži sice nesáhnou na miliony jako ve fotbale a budou rády, když skončí ekonomicky alespoň na nule (více o tom čtěte ZDE), otevírá se jim však zřejmě poslední šance, jak na české zimáky přivést slavné kluby Eisbären Berlín, Bern, Davos či Djurgarden, a marketingově i svou značku zviditelnit v Evropě.

Boje v základních skupinách Ligy mistrů odstartují už 21. srpna, dlouho před začátkem normální klubové sezony.

Trošku to vypadá tak, že je Liga mistrů příprava na novou sezonu stejně tak, jako byla ještě loni European Trophy. Mluví tak o tom alespoň i někteří trenéři a hráči.
Příprava je hloupý výraz, který používají. Liberec a Mladá Boleslav hrály minulý týden předkolo Evropské fotbalové ligy taky ještě předtím, než jim začala ligová sezona a řekl někdo z nich, že je to pouze příprava? Problém European Trophy byl, že nás IIHF vůbec nechtěla pustit termínově do sezony a tak se celé základní skupiny hrály v přípravném období, teď budeme dohrávat základní skupiny na konci října.Tedy už v době, kdy budou všechno domácí klubové soutěže rozehrány. Až pak začíná play off.

Takže k tomu kluby jako k přípravě přistupovat nebudou?
Je stupidní, když trenéři nebo hráči řeknou, že je pro ně důležitá jen česká extraliga a tohle je jen příprava. Není, tohle může image soutěže akorát poškodit. Ve chvíli, kdy jsou německé, švýcarské nebo švédské kluby schopny prodávat tři - čtyři tisíce vstupenek na zápas po dvacet euro, začínají tím produkovat velké peníze a další mohou získat od partnerů, prodají VIP prostory. Jsou to pro ně minimálně další tři atraktivní zápasy. Liga mistrů je nový produkt, který je třeba rozvíjet. Ne o něm tvrdit, že je to příprava. Tohle velké evropské kluby ví. Nikdo z nich přece nechce hrát každý rok pořád dokola zápasy se stejnými čtrnácti soupeři.

Můžeme tedy my fanoušci brát hokejovou Ligu mistrů vážně, když začíná tři týdny před startem klasické klubové sezony?
Náš největší problém byl kalendář IIHF, protože se nejsme schopni vejít do termínů jinak. Všechno začíná tím, že se hokejové mistrovství světa začíná hrát na začátku května. Od něj pak musíte odečíst play off, čtyři nutné reprezentační přestávky a pak průměrně dvaapadesát kol každé evropské soutěže. Švýcaři i Němci navíc hrají ještě své domácí poháry, je tady Spengler Cup. Samozřejmě by bylo skvělé hrát základní skupiny od září do prosince jako to má fotbalová Liga mistrů, jenže to jednoduše matematicky prostě nejde.

Proč?
Vím, že v hospodě u piva jsme za blbce, že chceme hrát hokej v létě. Jenže tady to hraje sedm odlišných zemí, kde jejich ligy vydělávají na svém produktu peníze. Extraliga začíná na začátku září a například v říjnu se hraje jedenáct zápasů (každý třetí den jeden zápas), jak se do toho chcete vejít? Pak se musíte podívat třeba na švýcarský kalendář, kde je mezi Vánocemi Spengler cup a desetiletá smlouva, že žádný švýcarský klub v tu dobu nesmí hrát zápasy na území Švýcarska . A takhle je to všude. Musíte udělat kompromis sedmi kalendářů a ještě se vejít do začátku mistrovství světa. Současný  model s play off šestnácti týmů od listopadu a únorovým finále je jediný možný kompromis.

Proč se tedy hokejové mistrovství světa nehraje později, třeba až v červnu?
Nechce to tak Kanada s Amerikou. Základ reprezentačních týmů tvoří ti, co vypadnou v NHL v základní části nebo prvním kole, ti by pak museli čekat na šampionát měsíc a to je v zámoří absolutně odmítané. Stejně tak je zámoří ostře proti tomu, aby se mistrovství světa hrálo už v září, protože jsou jejich hráči nerozehraní a mohli by se jim zranit před začátkem kempů. A nepřípustné je také to, aby se mistrovství světa hrálo třeba jednou za dva roky, protože je to zásadní akce, která živí IIHF. Jednotlivé národní federace pak zase potřebují reprezentační přestávky v sezoně, aby vůbec mohli zajistit svojí činnost. 

Stejně tak jako svazy potřebují mistrovství světa, potřebují i kluby mezinárodní konfrontaci. Je to tak?
Hokej zaspal. Evropa tohle potřebuje. Všichni dnes po Evropě cestují a lidé dokážou identifikovat města, jenže hokej v tomhle ztrácí. Všichni dnes víme díky fotbalu, kde je Porto a odkud je Benfica, protože hrají dlouhá léta evropské poháry. Teď potřebuje i hokej budovat své značky. Kluby potřebují nabízet adekvátní hokejovou atraktivitu, jakou má třeba ve fotbale zápas Chelsea - Bayern. Soutěž, která teď vzniká, bude díky účasti mistrů nejlepších evropských lig skutečně tou nejlepší konfrontací, jakou evropský hokej může nabídnout.

Co znamená Liga mistrů pro český hokej?
Pro český hokej je taková konfrontace zatraceně důležitá. Vždyť nám dneska odcházejí sedmnáctiletí kluci ne do Kanady, ale do Švédska nebo Finska! My jim potřebujeme dát možnost, že budou i doma pravidelně proti evropským klubům hrát.

Vidíte. A zrovna třeba Zlín, úřadující český mistr, soutěž hrát nechtěl. Řekl, že se mu to nevyplatí ze sportovního ani ekonomického hlediska.
To co se okolo českého mistra dělo, já považuju za úlet způsobený bujarými oslavami po zisku titulu a nevěnování se dostatečně domácím úkolům. Česká extraliga je sama akcionářem Ligy mistrů. Na hlasování APK si to kluby odhlasovaly v poměru 11:3 a Zlín byl jedním z těch, který zvedal ruku pro a poslal svůj podíl peněz na nákup akcií (APK do Ligy mistrů investovala 137 tisíc eur). Ze strany Zlína to byl úlet, vždyť je to i jeho produkt, do kterého sám investoval. Mě to teď mrzí, protože už směrem ke startu Ligy mistrů probíhají work shopy a různá školení, kam jezdí marketéři a pracovníci všech evropských klubů. Zlín je jediný, který se nezúčastnil rozlosování ani žádného semináře. Tohle není ostuda českého hokeje, je to jejich postoj. Já si přitom upřímně přeju, aby byli úspěšní, protože je to úřadující český mistr. Chci, aby se jim dařilo a aby si Ligu mistrů užili. Vždyť mají super skupinu, přijede jim Eisbären Berlín,který v posledních osmi letech dominuje v DEL.

Bude o Ligu mistrů v Česku zájem?
Buď se u nás uchytí, nebo o to u nás fanoušci mít nebudou a dají raději zase přednost lokálním derby s pořád stejnými soupeři. V takovém případě ale asi začnou Češi účast v soutěži utlumovat, protože o ně v budoucnu ze strany Ligy mistrů nebude zájem a hlavně to nebudou chtít naši majitelé platit.. Proto mám velkou radost z Třince, kde se už teď strašně těší, až budou v srpnu hrát doma s Bernem. Osobně to považuju za nejdůležitější zahajovací zápas v Česku, protože bude mít obrovskou prezentaci. I fanoušci Třince z toho musí být nadšení a doufám, že si najdou na tenhle hokej cestu i fanoušci jinde v Česku.

Dá se na Lize mistrů vydělat, nebo skončí české kluby v mínusu?
V čem zatím pokulháváme, jak ukázala i European Trophy, jsou divácké návštěvy. To je základní předpoklad, aby české kluby mohly vůbec fungovat a soutěž financovat. Každý účastník základních skupin dostane 28 tisíc eur (cca 770 tisíc korun), za ním jdou zároveň příjmy například z prodeje vstupenek VIP a partnerských balíčků. Proti jsou náklady na cestování a produkci zápasů. Finanční odměny klub získá i za jednotlivé postupy do dalších fází turnaje. Všechny kluby dopředu věděly, že nebudou mít ze začátku velké zisky, že je tohle start-up projekt. Budou rády, když skončí na nule, ale mají obrovskou motivaci soutěž sami někam posouvat. Mohou vytvořit produkt, který divákům prodají postupně. Navíc je tohle jediný možný pokus do budoucích let vytvořit celoevropskou soutěž se stabilním základem. 

Článek Peníze z Ligy mistrů - Kluby se musí naučit, jak je vydělat - si přečtěte ZDE. Dozvíte, jak a kolik české kluby na účasti v evropské soutěži vydělají.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy