Petr Bříza

Petr Bříza

Bývalý hokejový brankář a nyní manažer Sparty se narodil 9. prosince 1964. Angažuje se také v politice, v níž především podporuje sport.

Svou hráčskou kariéru odstartoval ve Slavii, ovšem za seniory poprvé nastoupil v sezoně 1983/84 v Českých Budějovicích. Po vojně v Jihlavě se na jih Čech vrátil, ovšem v roce 1989 novou hvězdu zlákala Sparta. Hned v první sezoně vychytal holešovickém celku mistrovský titul.

V roce 1991 se však z extraligy na dlouhá léta vytratil, když dvě sezony zářil ve finské Raumě a šest let v německém Landshutu.

V roce 1999 se vrátil do klubu svého srdce - Sparty, jíž ještě třikrát vychytal titul. V sezonách 2001/02 a 2005/06 se stal nejlepším hokejistou extraligy. Po posledním triumfu v roce 2006 ukončil aktivní kariéru a přesunul se do klubového vedení.

Přestože chytal na sedmi mistrovstvích světa, třech olympiádách a třech Kanadských, resp. Světových pohárech, zlata se s národním týmem nikdy nedočkal. Jeho maximem zůstaly čtyři bronzy z MS a jeden z OH.

Bříza chce vystřídat Fasela v čele hokejové federace

Bývalý reprezentační brankář Petr Bříza se může stát nástupcem Reného Fasela v čele Mezinárodní hokejové federace. Člen Rady IIHF je jedním z pěti kandidátů na předsedu, jejichž jména zveřejnil web Mezinárodní asociace sportovních novinářů. Podle něj mají zájem nahradit dlouholetého šéfa federace také Dán Henrik Bach-Nielsen, Bělorus Sergej Gončarov, Němec Franz Reindl a Kanaďan Bob Nicholson.

"Je pravda, že Petr má zájem kandidovat, ale momentálně ještě není uzávěrka kandidatury. Ve čtvrtek 21. listopadu o všem bude jednat výkonný výbor (hokejového svazu)," řekl dnes ČTK generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban. Ve hře nebude jen Břízova kandidatura na šéfa IIHF, ale i na funkci viceprezidenta či do rady. Volby se uskuteční v září příštího roku na kongresu v Petrohradu.

Pokračovat