Praha - Rukavice dolů a pojďme si to vyřídit drsně jako chlapi. Hokejová extraliga se v nové sezoně učí dělat z hokeje show jako v Americe a nabízí fanouškům možnost sledovat, jak si to dva znesváření borci rozdávají na ledě v tvrdém pěstním souboji.
Rozhodčí už v průběhu letošního ročníku nezakazují hráčům shazovat rukavice a výrazně se nepokouší zasahovat ani do emotivních strkanic na brankovišti. "Chcete se poprat? Tak do toho. Ale chceme férovou bitku jeden na jednoho," zní nové pravidlo, které Český svaz ledního hokeje poslal do kabin týmů během reprezentační přestávky.
A nebojte. Tým o mlátičku v dalších zápasech nepříjde. Za šarvátku už nenásleduje automatický trest do konce utkání a tedy i možnost zápasového distancu, ale pouze dvě minuty za hrubost navrch.
"Souboj dvou gladiátorů k hokeji odjakživa patří. Pokud jde o rovnocenný a čestný boj, je to součást hokejové show, kterou fanouškům brát nechceme," zdůvodňuje velkou novinku v českém hokeji v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel extraligy Josef Řezníček.
Bývalý tvrdý obránce je ve funkci šéfa nejvyšší české soutěže teprve půl roku, přesto už má v hlavě další myšlenky, jak nejnavštěvovanější českou klubovou soutěž pozvednou ještě výš.
Jak jste zatím s letošní úrovní soutěže, která o víkendu došla do své poloviny, spokojený?
Naprosto! Liga je hodně vyrovnaná a doufám, že ještě přinese hodně zajímavé vyústění. V play-off jsou týmy, které tam papírově neměly být a to dává lize punc. Je vidět, že i ty finančně slabší kluby umí pracovat s hráčským kádrem a dělají ligu zajímavější. Myslím, že se i vzhledem k otevřené baráži ještě máme na co těšit. Doufám, že to bude drama.
Pod vaším vedením liga zavádí několik výrazných novinek, které vycházejí vstříc hlavně fanouškům. Tou největší je zrušení osobního trestu do konce utkání za shození rukavic a rvačku. Jak tento nápad po vzoru NHL vznikl?
Na začátku sezony jsem nabyl dojmu, že bychom s tím mohli pohnout a pomoct také rozhodčím, kteří měli složitou pozici pro rozhodování. Hráči mají svou čest a výzvu k pěstnímu souboji nechtějí odmítat. Přišlo nám proto nefér, že by za to měli dostávat trest v dalších zápasech. V extralize působí řada hráčů z NHL, kteří s tím mají zkušenosti. Nechceme vidět zákeřnosti a záludnosti, pokud se ale porvou dva chlapi v rovnocenném souboji, jsme pro a bereme to jako součást hokejové show. Souboj dvou gladiátorů k hokeji odjakživa patří.
Jak to rozhodnutí po pár kolech hodnotíte?
Máme na to pozitivní ohlasy od veřejnosti i z médií. Moc si vážíme toho, že to rozhodnutí asi šlo správným směrem. Teď si ale musíme dávat velký pozor, aby se nám to nezvrhávalo. To bude práce pro rozhodčí a zatím se nám to úplně nedaří. Některá jejich rozhodnutí totiž vyvolaly kontraodezvu toho počátečního nadšení. Čeká je teď proto seminář a za pár kol už to snad bude úplně v pořádku. Nesmí se nám totiž stávat, že by se nám to takhle třískalo zpátky a vracely se nám špatné odezvy kvůli jejich pochybení.
Předpokládám, že máte na mysli třeba poslední souboj Davida Kočího s Borisem Valábikem, kdy brněnský obránce dostal za shození rukavic trest do konce zápasu...
Přesně tak. Těch případů, které s novým pravidlem nekorespondovaly, bylo více. Po reprezentační přestávce, kdy jsme tuhle změnu vydali, přišlo pochybení tuším také na Spartě a ve Zlíně. Tyto případy teď využijeme jako ilustrační případ, jak bitky netrestat.
Co z toho plyne do budoucna z mezinárodního pohledu, kde jsou bitky zakázány? Znamená to, že se bude extraliga ubírat spíše k zámořskému pojetí hokeje?
Musíme si diváka vážit a tohle je něco, co ho může bavit. Samozřejmě je i pro nás důležité zdraví hráčů, o které jde také ve vámi zmíněném pravidle Mezinárodní hokejové federace. Pro nás je ale zájem diváků o hokej hodně důležitý. Návštěvy teď hodně drží kluci z NHL, ale my chceme připravit soutěž, aby dobře fungovala i po jejich odchodu a byla nadále atraktivní. Pokud ti hráči mají chuť a pustí se do toho, předvedou pro lidi show navíc. Fanoušky tohle baví. Sledují, kdo kolik bitek vyhrál a jak byl úspěšný, tak proč jim to brát?
Nemáte trochu obavy z toho, že by se to v jednu chvíli mohlo zvrhnout?
Je pravda, že v prvé řadě hrajeme hokej a samozřejmě nechceme, aby se nám to tady zvrhávalo v gladiátorské zápasy. Těch hráčů, kteří jsou toho ale schopni, moc není. V každém týmu dva, nebo tři? I to je možná moc. A nejsem přesvědčený ani o tom, že by to mohlo dojít tak daleko, že by si týmy do čtvrtých formací najímaly bijce jako v NHL. V Česku na to nejsou peníze.
Vedle svolení k šarvátkám chystáte pro fanoušky také další zajímavou změnu v podobě rozšíření statistik o střely, vyhraná vhazování, nebo třeba času na ledě jednotlivých hráčů. Jak jste v přípravách daleko?
Nedokážu říct, kdy to pustíme. Teď jedeme v nějakém testovacím období a zkoušíme, co se dá. Musíme najít ideální software a také najít lidi, kteří to budou umět nezávisle nabírat. Největší problém nám bude dělat měření ice-timu (čas, který každý hráč stráví na ledě). Je to náročné na sledování a je třeba k tomu mít dalšího člověka. Zjistili jsme, co to obnáší a teď hledáme lidi, kteří to budou umět dělat.
Už jste to zkoušeli na jednotlivých zápasech?
Nabírali jsme zkušebně data na tablety a šli jsme se podívat na to, jak to dělá KHL v Praze. V takovém rozsahu, jako to dělají oni a on-line, to ale finančně nezvládneme. Máme v hlavách vlastní představy, jak bychom to mohli dělat. Když to budeme umět v play-off, bude to pro nás obrovské plus.
Když už zmiňujete KHL, jak vůbec z pozice nejvyššího muže české ligy vnímáte ruskou soutěž v Praze? Je to vaše konkurence, nebo inspirace a možnost učit se něco nového?
Jako konkurenci jí neberu. Ta soutěž je finančně, rozsahem a zázemím někde úplně jinde. V x věcech nás může inspirovat. Řekl bych, že je to pro nás takový vítaný pomocník.
V čem konkrétně se třeba budete inspirovat?
Myslíme třeba na povinný počet juniorů na soupisce. Mladí hráči sice v Česku nastupují, ale chceme tomu dát nějaký řád i zavázat týmy jednotlivými podmínkami. O formách, jak to udělat, se ale zatím bavíme hodně široce. Je to totiž také součást plánovaných změn přestupního řádu, na kterém usilovně pracujeme. Bavíme se hlavně o změnách v hostování, odstupném a právech na hráče.