09:30

Zátah na šéfy FIFA

Vítejte u online přenosu, který se bude zabývat děním v nejdůležitější fotbalové organizaci na světě, FIFA. Ve středu za úsvitu totiž švýcarští policisté v Curychu zatkli šest vysokých funkcionářů FIFA, které podezírají z braní úplatků, praní špinavých peněz, vydírání a dalších zločinů. Mezi celkem čtrnácti zadrženými není Sepp Blatter, současný prezident organizace. Zprávu čtěte zde.

MS 2022 v Kataru (Sepp Blatter)
MS 2022 v Kataru (Sepp Blatter) | Foto: Reuters

Mezi zadrženými jsou podle BBC Jeffrey Webb, viceprezident FIFA (na snímku), bývalý důležitý muž organizace Jack Warner, Eduardo Li z Kostariky, Eugenio Figueredo z Uruguaye a José Maria Marin z Brazílie.

Jeffrey Webb, viceprezident FIFA
Jeffrey Webb, viceprezident FIFA | Foto: ČTK

Korupce, které se měli obvinění dopustit, se měla táhnout již od roku 1990 a celková výše přijatých úplatků se měla vyšplhat na ohromujících 100 milionů dolarů, tedy přibližně 2,5 miliardy korun.

 

Oficiální vyjádření amerických vyšetřovatelů zatím není k dispozici, nicméně brzy ráno severoamerického času (tedy přibližně ve čtyři odpoledne) by měla proběhnout tisková konference generální prokurátorky Loretty Lynchové, která má případ na starosti, a šéfa FBI Jamese Comeye.

V 11 hodin by také měla mít tiskovou konferenci samotná FIFA, která se k zatčením vyjádří

Takhle mimochodem vypadá hotel Baur au Lac, ve kterém dnes za úsvitu zatýkání probíhalo. Podle zpráv ze Švýcarska šlo o hladkou akci, policisté si na recepci vyzvedli klíče a jednoduše si pro vlivné muže došli na jejich pokoje.

Hotel Baur au Lac v Curychu, kde byli zatčeni představitelé FIFA
Hotel Baur au Lac v Curychu, kde byli zatčeni představitelé FIFA | Foto: Reuters

A takto to vypadalo, když zatčené odváděli z hotelu do připravených policejních vozů.

Podívejte se v naší galerii na obrázky z místa a na to, kdo je mezi zadrženými.

Ono vůbec v souvislosti se švýcarským kongresem bylo v posledních hodinách a dnech živo. Jordánský princ Alí bin Husajn, který je protikandidátem Seppa Blattera ve volbách nového šéfa FIFA, přiznal, že dostal od nejmenované osoby nabídku na zajištění 47 hlasů ve volbách. Více čtěte ZDE. Může to mít s dneškem nějakou souvislost?

"Jsme překvapeni, jak dlouho ke korupci docházelo a jak prorostla doslova do všech organizačních složek FIFA," řekl deníku New York Times policista, který se přímo účastní vyšetřování. "Šlo o institucionalizovanou formu korupce. Byl to prostě způsob, jakým řídili své jednání," doplnil.

Mimochodem, pokud vládnete angličtinou, pak si určitě pusťte tohle video britského komika Johna Olivera ve slavné show Last Week Tonight. Natočeno sice bylo před loňským MS, ale dnes je mimořádně aktuální.

John oliver glosuje FIFA

Tahle britský komik John Oliver ve svém pořadu Last Week Tonight popsal fungování FIFA těsně před mistrovstvím světa ve fotbale 2014. | Video: Sport

Kdyby vás zajímalo, kdo že si to na FIFA tak vyšlápl, pak vězte, že je to tahle paní, Loretta E. Lynchová.

Podle agentury AP byla v sídle FIFA zabavena elektronická data a dokumenty, které nyní vyšetřovatelé prostudovávají.

Britský deník The Daily Mail prostřednictvím Twitteru informuje, že švýcarská prokuratura prověřuje pořadatelství fotbalových šampionátů v roce 2018 i 2022.

Připomínáme, že už za deset minut by měl začít brífink FIFA, kde by se měla vyjádřit k celé události.

Kandidát na prezidenta FIFA Alí bin Husajn reagoval na ranní zatýkání takto: "Je to smutný den pro fotbal. Je to neustále se vyvíjející událost, objevují se další a další detaily, proto by nebylo vhodné se k tomu nějak blíže vyjadřovat," prohlásil.

Více k prověřování pořadatelství příštích dvou šampionátů: Švýcarští vyšetřovatelé potvrdili, že v souvislosti s mistrovstvím světa v letech 2018 a 2022 vyslýchají deset představitelů mezinárodní fotbalové asociace, kteří se zúčastnili volby pořadatelských zemí. "Byly zahájeny úkony trestního řízení vůči neznámým pachatelům pro podezření z korupce a praní špinavých peněz," cituje britský deník The Guardian z citového prohlášení švýcarské generální prokuratury. Celé prohlášení si můžete přečíst zde.

Ke kauze už se vyjadřují i velké postavy světového fotbalu. Gary Lineker, bývalá hvězda Anglie, už vyzval Seppa Blattera k rezignaci.

Začátek tiskové konference byl odložen o čtvrt hodiny - brífink by tedy měl začít v 11:15 našeho času.

Tohle je sál, ve kterém se novináři snad už za pár minut dozvědí ze strany FIFA podrobnosti k případu.

Klíčové důkazy ke kauze FIFA zřejmě přinesl jeden z jejích někdejších funkcionářů Charles Blazer. Více čtěte ZDE.

Brífink FIFA začíná: Mluvčí FIFA Walter De Gregorio potvrdil, že policie prošetřuje pořadatelství šampionátů v Rusku a Kataru.

Tiskovou konferenci můžete sledovat živě zde

Walter de Gregorio, mluvčí FIFA: "FIFA je ráda, že toto vyšetřování probíhá, a spolupracuje se švýcarskými autoritami. Musíme zdůraznit, že FIFA je v tomto případu poškozenou stranou. Spolupracujeme s vyšetřovateli, protože je to v našem nejvyšším zájmu."

Walter De Gregorio, tiskový mluvčí FIFA
Walter De Gregorio, tiskový mluvčí FIFA | Foto: Reuters

Walter de Gregorio: "Jména, která se objevila v tisku, nechceme komentovat. Jisté je, že plánovaný kongres proběhne, vyšetřování na něj nemá žádný vliv."

Takhle to na tiskové konferenci vypadá.

Brífink FIFA končí, tiskový mluvčí přiznal, že dál nemůže nic komentovat, protože více informací ani nemá.

Co jsme se tedy na tiskové konferenci FIFA dozvěděli?
1) Volební sjezd proběhne, jak bylo plánováno, takže v pátek by měla proběhnout volba nového prezidenta, na kterého kandidují Sepp Blatter a princ Husajn.
2) FIFA se cítí být v celém korupčním skandálu poškozenou stranou a podle svých slov s vyšetřovateli spolupracuje.

Walter De Gregorio, mluvčí FIFA
Walter De Gregorio, mluvčí FIFA | Foto: Reuters

a za 3) FIFA odmítá možnost nové volby pořadatelů šampionátů v letech 2018 a 2022.

Na americkém webu justice.gov se objevilo už devět jmen vyšetřovaných v korupční kauze FIFA: Jeffrey Webb, Eduardo Li, Julio Rocha, Costas Takkas, Jack Warner, Eugenio Figueredo, Rafael Esquivel, José Maria Marin, Nicolás Leoz.

Mezi obviněnými jsou pak prý i čtyři sportovní marketingoví manažeři: Alejandro Burzaco, Aaron Davidson, Hugo a Mariano Jinkisovi.

Jak může Seep Blatter po skandálu takovéhoto rozměru vůbec pomýšlet na další kandidaturu na prezidenta asociace? Tiskový mluvčí FIFA Walter de Gregorio má jasno: "Nemá s tím nic společného a to je podstatná informace," vysvětlil světu.

Dnešní zatčení sedmi členů vedení FIFA zřejmě není koncem aféry. Vyšetřující newyorský prokurátor Kelly Currie vyslal jasné varování, že aféra tímto rozhodně nekončí. „Chci, abyste mi dobře rozuměli: Zveřejněná obvinění nejsou poslední kapitolou v našem vyšetřování,“ uvedl doslova. Celé prohlášení najdete ZDE

„Výsledky našeho vyšetřování vysílají jasný vzkaz, že čeho je moc, toho je moc,“ uvedl dále vyšetřující žalobce z New Yorku Kelly Currie. „Po desetiletích ve znamení bezostyšné korupce potřebuje mezinárodní fotbal nový začátek. Je to nová šance pro FIFA, aby poskytla spravedlivý dohled a podporu sportu, který milují lidé na celém světě.“

K celé věci se vyjádřil také předseda FAČR Miroslav Pelta. Více čtěte ZDE.

Foto: CPA Eduard Erben

K aféře už se vyjádřila i americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová, která na vyšetřování dohlíží a měla ho na starosti už ve své předchozí funkci newyorské prokurátorky: „Naše zjištění hovoří jasně: jde o korupci, která je systémová, nekontrolovaná a hluboce zakořeněná. Docházelo k ní na území Spojených států i v zahraničí. Zahrnuje minimálně dvě generace fotbalových funkcionářů, kteří zneužili svých funkcí, aby se obohatili o miliony dolarů na úplatcích. Poškozeni byli mnozí: soutěže mladých fotbalistů i fotbal v chudých zemích, kde měly zisky z prodeje marketingových a vysílacích práv pomáhat. Americké ministerstvo spravedlnosti se zasadí, aby tyto praktiky skončily a zodpovědní lidé byli postaveni před soud.“

Trenér Arsenalu Arséne Wenger: "Co je zvláštní, je to, co vůbec dělala americká policie ve Švýcarsku. Vždyť do jiných zemí se odtud zločinci nevydávají. Ale nejsem expert na práva, zřejmě existuje nějaká dohoda mezi USA a Švýcarskem. Musíme počkat, co všeho z toho vzejde."

Čtvrtfinále Anglického poháru: Manchester United vs. Arsenal
Čtvrtfinále Anglického poháru: Manchester United vs. Arsenal | Foto: Reuters

Tisková konference americké ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové by podle nejnovějších informací měla být v 16:30.

Seppu Bletterovi může dnešní zatýkání vzhledem k páteční volbě nového šéfa hodně ublížit.

Sociálními sítěmi už kolují podařené vtípky.

Ještě jednou přehled zadržených zástupců FIFA a jejich funkcí:

Jeffrey Webb, viceprezident a člen výkonného výboru FIFA, prezident Severoamerické fotbalové asociace (CONCACAF). Člen výkonného výboru Karibské fotbalové unie (CFU) a prezident Fotbalové asociace Kajmanských ostrovů (CIFA).

Eduardo Li, člen výkonného výboru FIFA, člen výkonného výboru CONCACAF a prezident Kostarické fotbalová federace (FEDEFUT).

Julio Rocha, funkcionář FIFA zodpovědný za rozvoj, bývalý prezident Středoamerické fotbalové unie (UNCAF) a současný prezident Nikaragujské fotbalové federace (FENIFUT).

Costas Takkas, atašé prezidenta CONCACAF, bývalý generální tajemník CIFA.

Jack Warner, bývalý viceprezident FIFA, bývalý prezident CONCACAF, současný prezident CFU a poradce Fotbalové federace Trinidadu a Tobaga.

Eugenio Figueredo, viceprezident a člen výkonného výboru FIFA, bývalý prezident Jihoamerické fotbalové konfederace (CONMEBOL) a současný prezident Uruguayské fotbalové federace (AUF).

Rafael Esquivel, současný člen výkonného výboru CONMEBOL a prezident Venezuelské fotbalové federace (FVF).

José Maria Marin, člen organizačního výboru pro fotbalové turnaje na letních olympiádách, bývalý prezident Brazilské fotbalové konfederace (CBF).

Nicolás Leoz, bývalý člen výkonného výboru FIFA a prezident CONMEBOL.

Stručné vysvětlení k otázce, kterou si níže klade i slavný trenér Arsenalu Arséne Wenger, tedy jak je možné, že švýcarské úřady vydají zadržené do Spojených států. Dohoda, kterou mají mezi sebou podepsány americká a švýcarská vláda, umožňuje Švýcarům odmítnout vydání člověka, který je obviněn z daňových přečinů. V případě obvinění, které se týká obecně trestního práva, však švýcarská vláda do Spojených států zadržené vydává. To je evidentně i případ zatčených představitelů FIFA.

Arséne Wenger v play off Champions League 2013
Arséne Wenger v play off Champions League 2013 | Foto: Reuters

A ještě jedno právní vysvětlení, tedy jak je možné, že věc vyšetřuje americká FBI. Zákony Spojených států dávají federálním vyšetřovatelům široké pravomoci, pokud jde o stíhání cizích státních příslušníků. Stačí, aby v jejich případu figurovalo sebemenší spojení na dění v USA. Deník New York Times vysvětlil, že stačí, aby například použili k finanční operaci americkou banku nebo ke komunikaci amerického poskytovatele internetového připojení. Americké úřady často využívají těchto pravomoci zejména v případě obvinění lidí z terorismu. Nyní došlo i na šéfy světového fotbalu.

Foto: Aktuálně.cz

Zajímavý detail. Pořadatelství MS 2022, které pro mnohé kontroverzně získal Katar, chtěly původně uspořádat i Spojené státy. Možná i tady lze hledat důvod, proč se nyní američtí vyšetřovatelé o praktiky ve FIFA tolik zajímají.

"Není to pro mě překvapením. Právě podezření z korupce na FIFA bylo jedním z důvodů stažení mé kandidatury," tvrdí Louís Figo, který původně měl v pátek konkurovat při volbě Seppu Blatterovi.

Luís Figo, kandidát na prezidenta FIFA
Luís Figo, kandidát na prezidenta FIFA | Foto: Reuters

Dnešní kauza rozhodně není jediným škraloupem na tváři FIFA z poslední doby. Ty největší si můžete prohlédnout v naší fotogalerii

"Touto kauzou ztratí FIFA kredibilitu a autoritu před veřejností," vyjádřil se šéf UEFA Michel Platini.

Tady můžete vidět tváře hříšníků, kteří jsou do korupčního jednání údajně zapleteni.

Podle vyšetřovatelů bylo obviněno celkem 14 lidí. Sedm z nich nyní čeká ve švýcarské vazbě na vydání do USA.

Pro některé fanoušky zjevně korupce na FIFA není překvapením.

Tisková konference americké FBI se blíží (cca 16:30), v Brooklynu už se to hemží televizními štáby.

Sepp Blatter nemá starosti pouze s dnešními událostmi. Před pár dny společnost Sony oznámila, že nehodlá prodloužit sponzorskou smlouvu s FIFA a zdá se, že podobně smýšlí i Coca Cola. A to jsou rozhodně nezanedbatelné značky, jejichž peníze by ve federaci chyběly. Po dnešku se asi noví sponzoři budou hledat těžko.

Podívejte se na krátké video ze zatýkání. Ilustruje to, jak se policisté snažili, aby nebylo poznat, kdo nastupuje do auta.

Některé národní fotbalové svazy zpochybňují oprávněnost páteční volby nového šéfa mezinárodní federace FIFA po zadržení devíti jejích funkcionářů pro podezření z korupce. Předseda UEFA Michel Platini svolal na dnešek do Varšavy neformální schůzku evropské fotbalové exekutivy před finálovým zápasem Evropské ligy. Jejím možným závěrem může být výzva, aby volba byla odložena. Mluvčí FIFA naopak oznámil, že volby plánované na pátek proběhnou podle plánu.

Ještě bychom měli upozornit na to, že dnešní zatýkání bylo výsledkem dvou paralelních vyšetřování. Jedno vede americká FBI a týká se především korupce a prodávání vysílacích práv. Druhé vede švýcarská vláda a soustředí se především na přidělení pořadatelství světových šampionátů v Rusku a Kataru. Obě strany spolu dnes pouze kooperovaly, protože díky kongresu k volbě nového prezidenta byli všichni podezřelí ve stejný čas na stejném místě a mohlo tedy k zatčení dojít bleskově.

Hotel Baur au Lac v Curychu, kde byli zatčeni představitelé FIFA
Hotel Baur au Lac v Curychu, kde byli zatčeni představitelé FIFA | Foto: Reuters

Z ČTK: Některé národní fotbalové svazy zpochybňují oprávněnost páteční volby nového šéfa mezinárodní federace FIFA po zadržení devíti jejích funkcionářů pro podezření z korupce. Předseda UEFA Michel Platini svolal na dnešek do Varšavy neformální schůzku evropské fotbalové exekutivy před finálovým zápasem Evropské ligy. Jejím možným závěrem může být výzva, aby volba byla odložena. Mluvčí FIFA naopak oznámil, že volby plánované na pátek proběhnou podle plánu.

Nervozita nepanuje jen v Curychu, ale také v Rusku, kde se strachují, jestli o pořadatelství šampionátu v roce 2018 nepřijdou. Více čtěte ZDE.

Zbývá čtvrthodinka do začátku tiskové konference americké FBI a ministryně spravedlnosti USA Loretty Lynchové. Tam by měly zaznít větší podrobnosti ohledně vyšetřování.

 

Začátek tiskové konference zatím trochu protahuje, ale vše prý začne za pár minut.

 

Tisková konference začíná. Před novináře předstupuje Loretta Lynchová a James Comey, ředitel FBI.

Lynchová začala jasným prohlášením: "Naším cílem je, aby fotbal byl nadále čistý a přístupný pro všechny, bez korupce a hraní bez pravidel."

"Od roku 1991 američtí prezidenti CONMEBOL a CONCACAF  využívali své pozice a nechávali si platit za poskytování exkluzivních práv na mistrovství světa. Úplatky se měly týkat i práv na Copa America 2016, v celkové výši 110 milionů dolarů."

"Zasáhlo to i MS v roce 2010. Obvinění ovlivňovali, kde se bude hrát, kdo to bude vysílat, a kdo bude vést organizace, která fotbal zastřešuje."

"Dva lidé a dvě instituce už se přiznali. Jde o šéfy marketingových společností. Dohromady si tihle čtyři vydělali 150 milionů dolarů."

"Dnes také probíhá prohledávání kanceláří CONCACAF. Švýcaři zatkli sedm lidí, včetně současného prezidenta CONCAF. Všichni porušili americké právo."

"Dnešní akce je svědectvím, jak se FBI a ministerstvo snaží o dosažení spravedlnosti všude na světě."

Prokurátor Kelly Currie: "Všech čtrnáct obviněných zneužívalo svoji pozici k vlastnímu obohacení. Webb zneužil svoji pozici k tomu, aby prodával mediální práva na sportovní turnaje. Marketingové společnosti poté dostaly práva na turnaje a následně je samy přeprodávaly dál se ziskem.

"K uplácení došlo i při volbě prezidenta FIFA v roce 2011. Rozhodně jsme ještě neskončili, tohle je teprve začátek"

James Comie, ředitel FBI: "Fotbal je rovnostářský sport, který je neuvěřitelně populární i ve Spojených státech. Ale někteří se toho snažili na úkor jednotlivých států i dětí obohatit."

Richard Weber, IRS: "Je to velký den pro všechny fotbalové fanoušky. Velký den boje proti korupci, praní špinavých peněz a daňovým únikům."

"Peníze si posílali do daňových rájů, jako je Hongkong nebo Kajmanské ostrovy. Majetek obviněným zabavíme. Celkem jde o asi 151 milionů dolarů. Dnes jsme FIFA ukázali červenou kartu."

Lynchová: "K Seppu Bletterovi se nebudu vyjadřovat."

Currie: "Je to vzkaz světovému fotbalu, že soutěže budou pokračovat, ale už nebudeme tolerovat korupční prostředí."

Lynchová: "Za korupci hrozí obviněným až 20 let vězení."

Tisková konference končí. Shrnuto podtrženo: Jde o 47 případů za posledních 24 let. Hříšníci si přitom přišli asi na 150 milionů dolarů. Potvrzeno bylo, že se bude šetřit i udělení pořadatelských práv na MS 2018 a 2022.

Tady se podívejte na schéma úplatků v kauze.

Co o celé kauze soudí Luděk Mádl? Čtěte a sledujte ve videu ZDE.

Projděte si, kdo je kdo v kauze zatýkání funkcionářů FIFA v naší galerii.

Zprávu z tiskové konference americké FBI a ministerstva spravedlnosti si přečtěte ZDE.

Jedním ze zásadních faktů, který padl na zmiňované tiskové konferenci je to, že ovlivněno bylo i pořadatelství šampionátu v roce 2010 v Jihoafrické republice. Tehdejší viceprezident FIFA Jack Warner údajně vzal od jihoafrické vlády úplatek 10 milionů dolarů za to, že "zařídí", že se odehraje fotbalový svátek v jejich zemi.

Čtrnáct obviněných fungovalo v systému korupčního prostředí FIFA v různých rolích. Ale jak řekl státní zástupce Kelly Currie: "spojovala je nenasytnost, která je hnala ke zneužívání postavení za peníze".

Tímto se s vámi pro dnešek loučíme. Následující hodiny a dny budou ale jistě nadále zajímavé. Především proto, zda vůbec dojde k páteční volbě prezidenta FIFA. Sledujte náš web a díky za pozornost.

Právě se děje

Další zprávy