Zemřel František Jakubec, muž s číslem 2, který "brousil lajnu" i jezdil v taxíku

Bývalý fotbalista Bohemians Praha a československé reprezentace František Jakubec zemřel. Ve svých 60 letech si vzal život.
Před 34 lety dokázal František Jakubec divy. Podívejte se, jak Bohemians díky jeho umu porazili Duklu. | Video: YouTube.com

Praha - Nejlepší ligový zápas v Česku, který jsem kdy viděl, se hrál už hodně dávno. Vlastně to bylo ještě v socialistickém Československu, na stadionu Dukly Praha na Julisce, kde se ve studeném večeru v neděli 7. listopadu 1982 sešlo přes 10 tisíc diváků – o 9 tisíc víc, než sem obvykle chodilo a dodnes chodí.

Dukla hrála s Bohemians, týmem prožívajícím tenkrát svou nejslavnější sezonu v historii, během níž dosáhla na jediný titul a taky na semifinále Poháru UEFA.

A slavný titul se rodil v zápasech, jako byl ten na Dukle a po výkonech, jaký tam v zeleném dresu tenkrát předvedl šetadvacetiletý muž s číslem 2 na zádech. Vrchol nezapomenutelného mače přišel v 75. minutě, za stavu 3:3. Tehdy nenáviděná Dukla, tým komunistické armády, kam se chodilo povinně "na vojnu", už skoro slavila čtvrtý gól, když Ladislav Vízek přehodil brankaře Hrušku – než ale míč stačil zapadnout do brány, doběhl jej pravý obránce Bohemians František Jakubec a odkopnul pryč.

A protože se pořád hrálo, Jakubec se otočil, během několika vteřin byl na polovině hřiště, kde dostal přihrávku, po pravém křídle míč zatáhl až k brance, nacentroval a Jaroslav Němec dal čtvrtý, vítězný gól.

Sestava, kterou zná každý fanoušek Bohemians

Desetiletý mladší žák Bohemians v zelenobílé šále a čepici v hledišti si tenhle moment zapamatoval na víc než 30 let a bude si ho pamatovat navždy. V pátek večer si na něj vzpomněl znova, bohužel při té nejhorší možné příležitosti: to když přišla zpráva, že si František Jakubec ve svých 60 letech vzal život.

"Franta Jakubec", jak jsme mu tenkrát samozřejmě všichni říkali, protože jsme hráli v jednom klubu, patřil do základní sestavy, kterou vám ještě dodnes každý fanoušek Bohemians odříká, kdykoliv ho o to požádáte: Hruška Zdeněk – Jakubec, Bičovský, Prokeš, Ondra – Chaloupka, Zelenský, Sloup – Němec, Čermák, Hruška Vladimír. Náhradníci: Borovička, Marčík, Levý, Koukal, Mičinec, Příložný. Trenér Pospíchal, asistent Zadina.

Dobře se to pamatuje i proto, že skoro celá základní sestava a několik náhradníků tenkrát hrála v československé reprezentaci a týden po zápase na Dukle uhrála remízu 2:2 v Miláně s mistry světa z Itálie.

A stejně jako na Dukle i na San Siru tenkrát předváděl Jakubec výkon, který by mu o pár let později vynesl okamžitě angažmá možná dokonce i na tomhle stadionu nebo kdekoliv ve špičkové evropské lize. Jenže za hluboké normalizace na to musel zapomenout: do zahraničních angažmá se odcházelo až po třicítce, pokud neměl člověk dobrodružnou náturu jako Kubík s Knoflíčkem, kteří v létě 1988 emigrovali.

Setkání po letech v taxíku

Jakubec, na tu dobu vzor moderního evropského obránce, který každý zápas 90 minut "brousil pravou lajnu" od začátku do konce, to neudělal. Za Bohemians hrál 8 let, až do roku 1986, celkem 255 zápasů. Teprve pak odešel na rok do Řecka, na dva do Švýcarska, ale ještě v létě 1989 se vrátil na svou poslední sezonu do Ďolíčku.

Shodou náhod jsem s ním o tom jednou, o mnoho let později mluvil. Nastoupil jsem někdy v únoru 2007 na Kavčích horách do taxíku a ten řidič mi byl nějaký povědomý. Prozradil ho fotbalový míč na klíčkách od auta. "Pardon, nejste náhodou....?" Byl to on.

Praha byla tenkrát hodně zasekaná, takže jsme měli na rozhovor celkem dost času. Jakubec vzpomínal, že měl samozřejmě nabídky z mnoha týmů, myslím, že mluvil i o bundeslize a španělské lize. Jenže taky už měl rodinu, a tak zůstal. Být o deset, dvacet let mladší, nikdy by do taxíku jinak než jako zákazník sednout nemusel.

Tohle byl osud mnoha fotbalových generací před rokem 1989. To ale už nikdo nezmění a my, někdejší mladší žáci, si radši budeme pamatovat na to, jak chlapík s číslem 2 sprintoval přes celou Julisku pro věčnou slávu Bohemky. A děkujeme za to.

František Jakubec (12. 4. 1956 - 27. 5. 2016)

Kariéra:
1978 - 1986 Bohemians 255 zápasů, 17 gólů
1986 - 1987 PAE Véoria (Řecko) 14 zápasů, 1 gól
1987 - 1989 AC Bellinzona (Švýcarsko) 42 zápasů, 0 gólů

reprezentace Československo 25 zápasů, 0 gólů

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy