Praha - Návrh na uvalení vazby na svého šéfa Miroslava Peltu oznámila v prohlášení fotbalová asociace, která bude situaci řešit na mimořádném zasedání výkonného výboru v pondělí 8. května.
Žalobci navrhli vazbu pro dva ze tří obviněných, což potvrdil státní zástupce Ondřej Trčka. Panují podle něj obavy, že obvinění budou ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost.
Vedle Pelty mají být dalšími obviněnými náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza. Obviněna má být také Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Případné uvalení vazby bude v pátek ráno projednávat Obvodní soud pro Prahu 1.
Podle serveru Aktuálně.cz se návrh na vzetí do vazby týká také Kratochvílové. Ta se podle informací serveru Seznam.cz domlouvala s Peltou na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých. Policie má nahrané jejich hovory.
"Ze záznamu hovorů mezi Kratochvílovou a Peltou bylo zjištěno, že na seznamu 50 podpořených se nachází 19 projektů, jejichž podporu řešila Kratochvílová s Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí," cituje Seznam.cz jednoho z vyšetřovatelů.
Vědět o tom měli i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterého policie zadržela, ale neobvinila, a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Bříza.
Policie zadržela celkem deset lidí, tři z vyslýchaných již policejní služebny opustili a jsou na svobodě. Jansta by měl být na teplické policejní expozituře vyslýchán až do rána.
Ve středu večer kriminalisté zapečetili tři kanceláře v sídle České unie sportu kvůli zajištění důkazů. "Organizace ČUS není obviněná z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn předseda ČUS (Jansta) nebo generální sekretář (Jan Boháč). Šetření se týká investičních dotací," řekl právní zástupce ČUS Prokop Beneš.
Návrat na magistrát
Ve čtvrtek zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu také na pražském magistrátu, který navštívili už ve středu. A to v souvislosti se zatýkáním mezi českými sportovními bossy.
Kriminalisté v čele s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou ve středu prohledávali kanceláře pražského zastupitele a šéfa klubu ČSSD Karla Březiny a Soni Fáberové, ředitelky odboru sportu a volného času. Ve čtvrtek se začali zajímat o jejich interní e-mailovou konverzaci, jak redakci Aktuálně.cz sdělily důvěryhodné zdroje z magistrátu.
Na vině je změna loterijního zákona
Fotbalová asociace ČR odmítla, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno.
"FAČR deklaruje, že se všemi finančními a dotačními prostředky nakládá maximálně efektivně a zcela transparentně, což dokazují také pravidelné důkladné a kontrolní mechanismy," uvedla asociace v prohlášení.
Za rok 2017 očekává na dotacích ze všech programů MŠMT 632 milionů korun. Loni to bylo 374 milionů. Navýšení vysvětluje změnou v loterijním zákoně.