Spasitel Barák. Asistencí pomohl Udine k záchraně, Inter vybojoval Ligu mistrů

Aktualizováno 20. 5. 2018 23:09
Jediný gól v zápase Udine s Boloňou připravil Barák po půlhodině hry pro Fofanu.
Antonín Barák v dresu Udine na ilustračním snímku.
Antonín Barák v dresu Udine na ilustračním snímku. | Foto: ČTK

Řím - Český fotbalista Antonín Barák přihrál v závěrečném kole italské ligy na gól a Udine po výhře 1:0 nad Boloňou slaví záchranu v soutěži. Inter Milán otočil zápas na půdě Lazia Řím a vítězstvím 3:2 si zajistil na úkor svého soupeře účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Patrik Schick odehrál 72 minut při výhře AS Řím 1:0 v Sassuolu.

Po porážce 1:2 v Neapoli sestupuje Crotone, ve kterém v této sezoně hostoval obránce Stefan Simič. AC Milán udržel vysokou výhrou 5:1 nad Fiorentinou šesté místo a postup do Evropské ligy. Benevento podlehlo 0:1 Chievu a 29. prohrou v sezoně stanovilo rekord Serie A.

Jediný gól v zápase Udine s Boloňou připravil Barák po půlhodině hry pro Fofanu. Český záložník prostrčil míč mezi obránci a jeho spoluhráč propálil tvrdou ránou brankáře Da Costu.

Baráka vystřídal v 73. minutě Widmer, Jakub Jankto odehrál celé utkání. V dresu Boloně se dostal ve 40. minutě na hřiště Ladislav Krejčí, jenž nahradil zraněného Orsoliniho.

Přímý souboj o Ligu mistrů začalo lépe domácí Lazio, Inter ale dokázal po Perišičově vlastním gólu vyrovnat po rohu zásluhou D'Ambrosia. Do kabin ale přece jen šli spokojenější Římané, v 41. minutě zakončil rychlý brejk střelou po zemi k tyči Anderson.

V 78. minutě z pokutového kopu podruhé vyrovnal Icardi. Argentinský kanonýr stým gólem v Serii A za Inter dorovnal v čele tabulky střelců dnešního soupeře Immobileho, oba dali v této sezoně 29 ligových branek.

Inter potřeboval vyhrát, což se mu nakonec podařilo. Nejprve byl po druhé žluté kartě vyloučen domácí Lulič a devět minut před koncem rozhodl proti oslabenému soupeři po dalším rohu hlavou Vecino. Lazio se tak vinou horších vzájemných zápasů propadlo na páté místo a čeká ho pouze Evropská liga.

Neapol od úvodní minuty potvrzovala roli favorita a soupeře zamkla na obranné polovině. Skóre otevřel v 23. minutě po centru na zadní tyč Milik a o devět minut později zvýšil z takřka identické akce Callejón. Na oba góly přihrál Insigne, jenž připravil spoluhráčům za poslední tři sezony 30 branek, což je nejlepší bilance v lize. V závěru už pouze snížil Tumminello.

Fiorentina potřebovala k udržení naděje na účast v evropských pohárech vysoko zvítězit na San Siru a ve 20. minutě se ujala vedení zásluhou Simeoneho. Ještě do poločasu ale hráči AC skóre otočili. Nejprve se z přímého kopu trefil Calhanoglu a krátce před pauzou přesně mířil hlavou Cutrone.

Stejná spolupráce zafungovala i při gólu na 4:1, ještě předtím skóroval z dorážky Kalinič. Na konečných 5:1 pro "Rossoneri" zvýšil Bonaventura po další asistenci Calhanogla.

Italská fotbalová liga - 38. kolo:

FC Janov - FC Turín 1:2 (80. Pandev - 30. Falqué, 58. Baselli), AC Milán - Fiorentina 5:1 (42. a 59. Cutrone, 23. Calhanoglu, 49. Kalinič, 76. Bonaventura - 20. Simeone), Cagliari - Bergamo 1:0 (87. Ceppitelli), Chievo - Benevento 1:0 (50. Inglese), Neapol - Crotone 2:1 (23. Milik, 32. Callejón - 90.+1 Tumminello), Spal Ferrara - Sampdoria Janov 3:1 (4. z pen. a 52. Antenucci, 50. Grassi - 66. Kownacki), Udine - Boloňa 1:0 (30. Fofana), Lazio Řím - Inter Milán 2:3 (9. vlastní Perišič, 41. Anderson - 29. D'Ambrosio, 78. Icardi z pen., 81. Vecino), Sassuolo - AS Řím 0:1 (45.+1 vlastní Pegolo).

před 32 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.