Souček ohromuje, Coufal je hrozba. Moyesova pozoruhodná transformace pokračuje

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 11. 2020 8:31
West Ham už se nemusí dívat se strachem na dolní patra tabulky, můžeme hledět nahoru, říká spokojený a hrdý David Moyes po druhém těsném, ale důležitém vítězství v Premier League po sobě.
Coufal se raduje s Hallerem a Fornalsem. West Ham vyhrál na Bramall Lane.
Coufal se raduje s Hallerem a Fornalsem. West Ham vyhrál na Bramall Lane. | Foto: Reuters

Zatímco předchozí jednogólová výhra nad Fulhamem, kterou v nastavení zařídil svým gólem Tomáš Souček, byla spíše utrápená, nedělní úspěch na Bramall Lane proti Sheffieldu United hodnotí anglická média jako naprosto zasloužený.

Hammers ukázali, že jsou soupeře schopni přehrát kombinační hrou, vytvořit si dostatek gólových šancí a přitom zůstat pevní a neoblomní v defenzivní činnosti. Poslední tým tabulky nepodcenili a prezentovali se poctivým výkonem, který jasně demonstroval pozoruhodnou transformaci celého týmu pod skotským manažerem.

Hvězdou utkání je tentokrát obecně hodnocen jednadvacetiletý kapitán Declan Rice, jehož následuje stoperský "tank" Angelo Ogbonna. Stranou velké chvály ale opět nezůstávají ani čeští reprezentanti.

Vladimír Coufal i Tomáš Souček mohli v první půli skórovat. Coufalovu ránu z pravé strany ale reflexivně vyrazil brankář Žiletek Aaron Ramsdale a Souček po skvělém přiťuknutí jediného střelce zápasu Sebastiena Hallera selhal při voleji zblízka.

"Měl skórovat, ovšem jeho práce byla znovu ohromující. Vytváří fantastické partnerství s Declanem Ricem ve středu pole, společně poskytují pevnou platformu spoluhráčům, kteří hrají vepředu," hodnotí Součka londýnský list Evening Standard.

"Typicky energický výkon, jezdil po hřišti nahoru a dolů," přidává se server Football.London. V obou médiích dostává pětadvacetiletý středopolař známku 7.

Coufal na tom byl ještě o kousek lépe. "Měl ve svém prostoru spoustu místa, neúnavně nabíhal, ale spoluhráči ho dost nevyužívali. Podstoupil spoustu tvrdých střetů a většinou nebyl k překonání," píše o osmadvacetiletém obránci ve Football.London a dává mu lichotivou osmičku.

O jeden stupeň nižší známku v Evening Standardu Coufalovi vynahrazuje poměrně dlouhá slovní óda na jeho výkony: "Vypadá jako dlouholetý profesionál z Premier League. Jako kdyby tuhle soutěž hrál celou kariéru. Ve finální třetině hřiště je stále větší hrozbou."

Podle listu je Coufal jedním ze symbolů Moyesovy kouzelné přeměny týmu. "Další chytrý přírůstek. Přivést jeho i Součka za celkovou částku kolem 20 milionů liber je fantastický byznys."

Když Coufal přicházel do West Hamu, Souček sliboval hodně běhání a tvrdé práce. Evening Standard ale dodává: "Přesto něco takového ve skutečnosti čekal málokdo. Pevný vzadu, nebezpečný dopředu."

Post pravého obránce byl Moyesův problém a Coufal ho vyřešil mnohem spolehlivěji, než se čekalo.

Tomáš Souček nedává obrovskou šanci.
Tomáš Souček nedává obrovskou šanci. | Foto: Reuters

Sám skotský manažer nyní získává pevnou půdu pod nohama. Opatrná prohlášení se s narůstajícím sebevědomím mění a teď Moyes dává jasně na srozuměnou, že je tahle parta fotbalistů v barvách Clarets and Blues schopná velkých věcí.

"Určitě se nemusíme dívat pod sebe. Koukám se nahoru, chci nahánět týmy, které jsou nad námi. Nevidím důvod proč ne, s těmito hráči a s výkony, které v poslední době předvádíme. Jsme na dobré cestě. Největší věcí v téhle partě je zlepšování, máme teď v týmu skutečně dobrý spirit," nešetří chválou sedmapadesátiletý rodák z Glasgow.

Fanouškům nechce nic slibovat, je ale odhodlaný dokázat se současným týmem mnohem víc, než se obecně čekalo.

"Vím jistě jednu věc: nechci už znovu bojovat na dně o přežití. Chci být vyš a vidím, že i mezi hráči je velká víra. Vidím každý den, jak se zlepšujeme. Vidím, že dokážeme dávat dost gólů, ale zároveň zvládat těžké těsné zápasy, jako byly poslední dva. Sedá si to," tvrdí Moyes přesvědčeně.

West Ham se teď dvakrát za sebou v Premier League představí na domácím stadionu. Příští pondělí hostí Aston Villu, první prosincový víkend pak na olympijský stadion přijede Manchester United. Pro Moyese půjde o obzvlášť pikantní duel.

Takto Souček zahodil svoji šanci v utkání se Sheffieldem

 

Právě se děje

Další zprávy