Šampaňské pro Součka, spasitele Hammers. Coufal poprvé sklízí kritiku

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 11. 2020 10:15
Fotbal umí být krutý, v Anglii obzvlášť. Náročná Premier League nikdy nepřináší žádné dlouhodobé jistoty. I když jste v jedné chvíli za hrdinu, v té další můžete být smolařem, vyvrhelem nebo terčem kritiky.
Tomáš Souček a Vladimír Coufal slaví výhru proti Fulhamu.
Tomáš Souček a Vladimír Coufal slaví výhru proti Fulhamu. | Foto: Reuters

V derby mezi West Hamem a Fulhamem zažil tenhle bolestivý twist zejména Ademola Lookman. Mladý výborně hrající křídelník hostů v osmé minutě nastavení tragicky provedenou "panenkovskou" penaltou odmítl získat pro Cottagers velice cenný bod.

Podobné emoce, i když v mnohem menší míře, mohl zažívat také Vladimír Coufal. 

Do této chvíle byl totiž od svého příchodu do východního Londýna na začátku října adresátem takřka nepřetržité chvály. Bleskově se adaptoval a v základní sestavě odehrál pět těžkých duelů s plnou porcí minut.

V podstatě přes noc se stal miláčkem fanoušků Hammers.

Vše vyvrcholilo v minulém týdnu, kdy příznivci hromadně vítali zákulisní zvěsti o tom, že klub chystá prodej Coufalova hlavního konkurenta na post pravého obránce - Ryana Frederickse.

Čech je ve všem lepší, fyzicky zvládne i náročný program a na back-up máme mladého Bena Johnsona, Frederickse nepotřebujeme. V takovém smyslu se fanoušci vyjadřovali nejčastěji. 

Stačil ale nevýrazný poločas proti Fulhamu a sociální sítě zaplnila zvolání po Coufalově výměně.

Ohlasy v zásadě přinášely toto obecné sdělení: Osmadvacetiletý Čech je celkově lepším hráčem, jenže proti soupeři typu Fulham by nejspíš lépe fungoval o něco ofenzivnější Angličan.

Pravdou je, že se v duelu s Fulhamem do puntíku naplnily předzápasové obavy.

West Ham si fantasticky vedl proti silným soupeřům, kdy se zatáhl do pevné defenzivní ulity, z níž vyrážel k nebezpečným brejkům. V sobotu na London Stadium ale přijel s podobnou taktikou soupeř. Najednou bylo na Kladivářích, aby tvořili.

Výsledkem byl nepřesvědčivý výkon postrádající kreativitu a jakýkoli moment překvapení.

V úvodním tlaku si sice Moyesovi svěřenci vypracovali několik velkých šancí, šlo ale jen o pár nadějných minut. Následovalo dlouhatánské trápení.

Rozehrávka do křídel přinášela dostatečné množství centrů. Jenže Coufal na jedné a Arthur Masuaku na druhé straně byli tentokrát zoufale nepřesní. Ostatně, pojmenoval to sám skotský manažer po utkání, které jeho tým po gólu Tomáše Součka v nastavení vyhrál těsně 1:0.

"Naše centry dnes byly příšerné. Buď byly moc dlouhé, vysoké nebo trefily hned prvního hráče soupeře. Přitom jsme měli ve vápně Hallera a často se tam vysouval i Souček. Centry mě zklamaly, jejich kvalita byla opravdu bídná," kroutil hlavou Moyes.

V tradičním bodování serveru Football.London dostal Coufal průměrnou šestku. "Měl nepříjemného soka v Lookmanovi, ale popral se s ním dobře. Dostával se hodně dopředu, ale jeho centry byly průměrné," napsal. 

Exslávista kromě nepovedených centrů selhával i v pokusech o průnik jeden na jednoho. Později raději vracel míč dozadu, aby nepřicházely zbytečné ztráty, což ale v důsledku přispělo k čitelné a stereotypní hře West Hamu.

V žádném případě to nebylo jen o Coufalovi a Masuakuovi. Nedařilo se ani Fornalsovi s Bowenem, obě ofenzivní opory dostaly dokonce známku 5. Nejlepší z týmu byl podle hodnocení levý stoper Aaron Creswell, dostal osmičku.

Sedmičku obdrželi brankář Lukasz Fabianski, střídající Said Benrahma a Tomáš Souček.

Součkův výkon vypadal na první pohled nevýrazně, český záložník se s míčem potkával minimálně a tentokrát i netypicky prohrál větší množství osobních soubojů.

Podle serveru WhoScored.com, využívajícího široké spektrum různých statistik k ohodnocení hráčů, byl ale nejlepším mužem na hřišti s úchvatným bodovým ziskem 8.4.

Zásadně k tomu pochopitelně přispěl přesný a rozhodující zásah. Souček v táboře Kladivářů vyvolal nadšení. Tenhle příspěvek umístěný na Twitter ostatně hovoří za vše:

Oslavenec dne Masuaku slíbil českému hrdinovi šampaňské, stejně jako brankáři Fabianskému. Fanoušci psali, jak "Součka nelze nemilovat", přestože mu v rozhovorech zatím není příliš rozumět.

Nadšení ale vyvolal i přínos Saida Benrahmy.

Alžírský míčový kouzelník sice musel nejprve přes deset minut čekat u postranní lajny, než se dostal do hry, pak ale názorně předvedl, proč se West Ham zavázal poslat za něj v budoucnu do Brentfordu až 25 milionů liber. 

Pětadvacetiletý muž dražší než Souček s Coufalem dohromady za dvacet minut deklaroval ambice i dovednosti být rozdílovým hráčem.

Zlatý hřeb přišel v nastavení. Ve vápně si naprosto chladnokrevně zpracoval míč a v pozici, z níž by drtivá většina hráčů bezhlavě pálila na branku, našel na penaltě lépe postaveného Součka.

Pozápasový rozhovor s Tomášem Součkem:

Na tom, jak Benrahma zapůsobil, nemohl nic změnit ani nešťastný zákrok ve vlastní šestnáctce, po kterém Lookman neproměnil v úvodu textu zmíněnou penaltu.

Právě v Benrahmovi spočívá řešení zejména pro domácí zápasy proti soupeřům z dolní poloviny tabulky. Příště už musí hrát od začátku, míní fanoušci. I kdyby měl Moyes odsunout kapitána Declana Rice na pozici stopera a Pabla Fornalse poslat do středu k Součkovi. Pro nutnou injekci kreativity mnoho jiných variant neexistuje.

West Ham se po reprezentační pauze představí na hřišti Sheffieldu United a poté doma s Aston Villou.

 

Právě se děje

Další zprávy