Haaland sestřelil West Ham se dvěma Čechy. Ronaldo dostal od ten Haga půl hodiny

Aktualizováno 7. 8. 2022 20:12
Fotbalisté Manchesteru City porazili v úvodním kole anglické ligy West Ham s Vladimírem Coufalem a Tomášem Součkem v Londýně 2:0 a vítězně vstoupili do nové sezony, ve které obhajují titul. Norský útočník Erling Haaland při svém debutu v Premier League vstřelil obě branky hostů. Oba čeští reprezentanti odehráli celé utkání.
Erling Haaland slaví gól v zápase Manchesteru City proti West Hamu.
Erling Haaland slaví gól v zápase Manchesteru City proti West Hamu. | Foto: Reuters

První komplikace pro domácí přišla ve 23. minutě, kdy se zranil brankář Fabiaňski a o chvíli později musel být vystřídán. Jeho náhradník Areola krátce poté podrazil ve vápně Haalanda a následnou penaltu Nor proměnil. V 65. minutě našel De Bruyne Haalanda, který se sám před brankářem nemýlil.

První soutěžní utkání pod vedením nového trenéra Erika ten Haga se nevydařilo Manchesteru United, šestý tým minulé sezony podlehl doma Brightonu 1:2. Strůjcem vítězství hostů byl německý fotbalista Pascal Gross, který v prvním poločase vstřelil dvě branky a již na úvod nové sezony vyrovnal svůj gólový účet z minulého ročníku.

První gól dal Gross z bezprostřední blízkosti ve 30. minutě po přihrávce bývalého hráče United Welbecka. V 39. minutě pak pohotově zareagoval na vyraženou Marchovu střelu a z malého vápna zvýšil.

Ve druhém poločase přišel na hřiště Ronaldo a "Rudým ďáblům" se podařilo vyvinout tlak, který vyvrcholil rohovým kopem, po kterém si hostující Mac Allister srazil míč do vlastní sítě. Vyrovnat se však Manchesteru nepovedlo a po květnové prohře 0:4 v Brightonu podlehli týmu z jižní Anglie i na Old Trafford.

Leicester se utkal se svým oblíbeným soupeřem Brentfordem, který proti "Liškám" zvítězil naposledy v roce 1953. Zápas se vyvíjel slibně pro domácí, kteří si góly Castagneho a Dewsbury-Halla vytvořili dvougólový náskok. Brentfordu se však ve druhé půli podařilo vyrovnat. Nejdříve v 62. minutě snížil kanonýr Toney, čtyři minuty před koncem jej střelou ze střední vzdálenosti napodobil Dasilva.

Anglická fotbalová liga - 1. kolo:

Leicester - Brentford 2:2 (33. Castagne, 46. Dewsbury-Hall - 62. Toney, 86. Dasilva), Manchester United - Brighton 1:2 (68. vlastní Mac Allister - 30. a 39. Gross), West Ham - Manchester City 0:2 (36. z pen. a 65. Haaland).

před 19 minutami

Obrana nezávazně zažádala Spojené státy o nabídku na letouny F-35

Ministerstvo obrany v pondělí zaslalo Spojeným státům nezávaznou žádost o nabídku 24 stíhacích letounů F-35. Jde o předpoklad dalších jednání. Ta by měla pokračovat v polovině října ve Spojených státech, sdělilo v úterý ministerstvo v tiskové zprávě.

V pondělí úřad předal americké straně tzv. dopis s žádostí o nabídku. "Tento dokument není závazným požadavkem, česká vláda jeho prostřednictvím pouze indikuje svůj zájem začít s americkou stranou o nákupu letounů jednat," uvedlo ministerstvo. "Předání dopisu je pro americkou stranu nutným předpokladem pro další vyjednávání," dodalo.

Úvodní jednání o případném pořízení moderních stíhacích letounů z USA začala v září, kdy se setkaly české a americké expertní týmy. Další schůzka je naplánována na polovinu října, kdy budou zástupci ministerstva obrany ve Spojených státech jednat o parametrech pořízení a provozu letounů. "Jedním z hlavních bodů všech nadcházejících jednání bude možné zapojení českého průmyslu," uvedl úřad. V českém vyjednávacím týmu jsou zástupci ministerstev obrany, zahraničí, financí a průmyslu a obchodu.

Vláda v létě rozhodla, že začne jednat s americkou vládou o nákupu 24 moderních stíhacích letounů F-35. Stalo se tak na základě vojenského doporučení armády. Ministryně Jana Černochová má pověření jednat s americkou vládou do října 2023. Pokud by se nepodařilo dosáhnout dohody, mohou přijít na řadu další způsoby řešení. Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny. Na jejich pronájem má Česko smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci.