Česko je ve fotbale oproti Německu opravdu hodně pozadu, říká talent Kolínu nad Rýnem Ostrák

David Janeczek David Janeczek
23. 1. 2017 6:34
Odchovanec frýdecko-místeckého fotbalového klubu Tomáš Ostrák dostal už na jaře loňského roku nabídku z bundesligového Kolínu nad Rýnem a podepsal smlouvu na tři roky. V kategorii klubu do sedmnácti se okamžitě usadil v základní sestavě a v soutěži, ve které potkává stejně staré fotbalisty Borussie Dortmund, Bayeru Leverkusen, Schalke 04 nebo Borussie Mönchengladbachu je i dostatčně produktivní. Seznamte se s mládežnickým českým reprezentantem Tomášem Ostrákem, fotbalistou, který si zvolil cestu na vrchol německou cestou.
Tomáš Ostrák se svým otcem.
Tomáš Ostrák se svým otcem. | Foto: Z archivu Haralda Schiestla

Praha/Kolín nad Rýnem - Na jaře minulého roku se rozhodl odchovanec frýdecko-místeckého klubu Tomáš Ostrák pro německou cestu za fotbalovým vrcholem a podepsal v bundesligovém Kolíně nad Rýnem tříletou smlouvu.

"Tomáš byl na dvakrát na testech v Kolíně i Lipsku, ale nakonec se mu více líbilo v Kolíně," vysvětluje Ostrákův manažer Harald Schiestl z agentury Grass is Green, že si mladý střední záložník mohl vybírat z nabídek dnes už dvou bundesligových celků.

Ostrák se okamžitě prosadil

Ostrák během podzimu nastoupil ve výběru Kolínu nad Rýnem do sedmnácti let do čtrnácti zápasů, ve kterých dvakrát skóroval a připravil svou přihrávkou dalších šest branek.

"Moc si to pochvaluju, je to o hodně lepší než v Česku. Jak ve fotbale, tak kvalitou tréninků, trenérů ale třeba i velkou konkurencí mezi spoluhráči. Musím říct, že je to opravdu jiná liga. Jsem hodně překvapený, jak jsou v Německu popředu a Česko je, co se týče fotbalu opravdu hodně pozadu," porovnává po prvním půlroce Ostrák české a německé fotbalové prostředí.

Otec hraje v kariéře velkou roli

Tomáš Ostrák a hokejista Pavel Zacha. Oba spojuje touha svých otců, aby se v profi sportu prosadili. Zacha senior piplal svého syna už od kolébky, ale i Ostrák senior si uvědomil, že se v Česku trénuje špatně a svému synovi chtěl poskytnout náskok.

"Udělal jsem si kurz, začal jsem jezdit do zahraničí na stáže, sbíral jsem poznatky a pochopil, že náš způsob práce s mládeží je špatný. A že třeba Německo nemůžeme dohnat ani za deset let," uvedl Ostrák senior pro Deník Sport v době přestupu svého syna do Německa. "Okamžitě jsem mu zajistil kondičního trenéra. Učil se běhat, učil se správné pohybové koordinaci. To jsou věci, které se u nás hodně podceňují. Tady je individuální příprava něco úplně neznámého. Ve vyspělém zahraničí je to samozřejmost," dodal tehdy.

Němci jdou v tréninku přes mrtvoly

"Hlavně trenéři jsou v Německu mnohem profesionálnější. Chtějí vidět i v tréninku souboje a rychlost. Všichni hráči v Německu jsou rychlejší, všichni chtějí za každou cenu hrát. V Kolíne jsme podobně jako v české šatně kamarádi a dobrá parta. Ale když nastane trénink, tak Němci jdou i přes mrtvoly, aby se prosadili do základu," všiml si největších rozdílů oproti trénování v českém klubu Ostrák.

Ještě když hrál šestnáctiletý Ostrák za Frýdek-Místek, tak trávil spoustu času individuálního tréninku s otcem a dalšími trenéry. "V kontaktu s tátou jsem každý den, stále mě hodně podporuje. Občas se přijede podívat i na nějaké zápasy, z čehož mám radost. Ale už mi tolik neradí, protože ví, že v Německu jsou výborní trenéři," vysvětluje Ostrák, že teď už je vše jen na něm.

Tvořivý střední záložník žije v Německu sám na internátu a chodí do německé školy, kde se zaměřují prozatím hlavně na jazyk. "První dva měsíce v Německu byly těžší, ale potkal jsem tady pár kamarádů. Už znám město, umím si všechno zařídit a myslím, že to tady znám už opravdu dobře. Německy se už taky domluvím, ale občas mi dělá problém konverzace. Rozumím všemu ale dobře," ujišťuje na závěr mladík, že dělá nejen fotbalové pokroky.

 

Právě se děje

Další zprávy