Začíná soud s Chřestýšem. Křetínský a Damková se omluvili

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 4. 2014 5:00
Nejsledovanější korupční kauza českého fotbalu, která se točí kolem Martina Svobody, přezdívaného Chřestýš, došla k soudu.
Martin Svoboda, muž, který měl nabízet fotbalové úplatky. Dnes ho v této věci čeká první soudní přelíčení
Martin Svoboda, muž, který měl nabízet fotbalové úplatky. Dnes ho v této věci čeká první soudní přelíčení | Foto: Jan Škrle

Praha - Taková koncentrace nejvlivnějších osob českého fotbalu na jediném místě je vskutku vzácná. Dnes dopoledne se bossové začnou rojit na Okresním soudu pro Prahu-západ.

Ten totiž začne projednávat údajný korupční příběh zápasu Jablonec-Plzeň z jara 2012. Vžilo se pro něj označení kauza Chřestýš. A zmíněnou generalitu českého fotbalu si soudkyně Jitka Drábková předvolala v roli svědků.

U soudu by dnes proto neměl scházet Miroslav Pelta, předseda FAČR. Stejně tak vlastník Viktorie spolu s ředitelem plzeňského klubu, Tomáš Paclík s Adolfem Šádkem. Jen boss Sparty Daniel Křetínský a šéfová českých sudích Dagmar Damková za sebe, podle informací z kruhů blízkých Spartě, resp. komunitě rozhodčích, poslali omluvenku s tím, že jsou v zahraničí.

Představme si hlavní postavu příběhu. Jmenuje se Martin Svoboda a říkají mu Chřestýš, to kvůli množství cinkajících řetízků na krku.

Podle vyjádření rozhodčích Tomáše Adámka a Pavla Býmy měl Svoboda, tehdy funkcionář na volné noze, nabídnout a později i předat Adámkovi úplatek 200 000 korun za vítězství Viktorie Plzeň v Jablonci. Utkání se hrálo 17. března 2012 a Západočeši vyhráli 2:0.

Hlavní rozhodčí zápasu Tomáš Adámek a čtvrtý rozhodčí tohoto duelu Pavel Býma na Svobodovo údajné korupční jednání poukázali až s mnohaměsíční prodlevou, na začátku listopadu 2012.

Vše o tom, jak se podle nich měla korupce uskutečnit, čtěte zde

Obžalován z korupčního trestného činu ovšem není jen Martin Svoboda, ale i oba jmenovaní sudí. Adámek si totiž podle vlastní výpovědi nechal úplatek slíbit i vyplatit, Býma je pak stíhán za to, že si měl údajné protizákonné skutečnosti nechávat příliš dlouho jen pro sebe.

Stáhne Chřestýš Viktorii do pekel?

Soudní jednání by mohlo dát i odpověď na nejdůležitější otázku, jež se v pozadí celé kauzy vynořuje: Hrála v údajném korupčním jednání Martina Svobody nějakou roli přímo Viktoria Plzeň?

Právě o nastolení otázky zkoumající etiku plzeňského klubu, který v uplynulých letech opanoval (mj. na úkor Sparty) české fotbalové prostředí, o to podle všeho šlo Danielu Křetínskému, bossovi letenského klubu.

Všechno to začalo už v září na Strahově, kam Křetínský přinesl černou tašku a obecně informoval média, že Sparta disponuje znepokojujícími informacemi i důkazy o způsobu řízení profesionálních soutěží v Česku.

Šéf asociace Miroslav Pelta, kterého Křetínský na Strahově v této věci navštívil, tehdy prohlásil, že z toho, co se dozvěděl, je zdrcen. Načež případ Křetínského tašky předal k vyšetření policii.

Taška nebyla komplet, míní Golda

"Ale ty nejpodstatnější informace z tašky jí Pelta nepředal," míní Jiří Golda, tehdy předseda disciplinární komise. Také on dostal na dnešní soud pozvánku jako svědek.

S jeho tezí každopádně koresponduje ta skutečnost, že policie po několika týdnech oznámila, že v Křetínského tašce nebylo nic natolik informačně konkrétního, případně důkazy obdařeného, že ji to mohlo nastartovat na nějakou konkrétní žhavou stopu.

Adámek a Býma přikvačili se svým svědectvím o korupčních hrátkách, které na ně měl u průhonického motorestu splétat Martin Svoboda, vskutku jen pár dní poté, co vešlo ve známost, že Křetínského taška byla prakticky prázdná.

Tomáš Paclík, majitel Plzně, měl proto ohledně pozadí celého případu už v listopadu 2012 jasno: "Daniel Křetínský chce zdiskreditovat úspěchy Plzně. A je evidentní, že se tím snaží skrýt vlastní neschopnost dosáhnout úspěchů ve fotbale. Kvůli svému egu je ochoten zničit celou Gambrinus ligu.“

Od té doby už se poměry v českém fotbale změnily natolik, že Sparta drží na Viktorii desetibodový náskok a po třech plonkových letech míří za titulem. Vedle sportovní formy svěřenců Vítězslava Lavičky hraje svou roli i nově vyvážená moc uvnitř fotbalové politiky.

Chřestýš a Plzeň? Byli by bez pohárů

Zjevně ve smyslu posunu přízně vlivného místopředsedy Romana Berbra a jeho družky Dagmar Damkové ze sféry plzeňských zájmů přinejmenším do hájemství neutrality.

Rozjezd soudního procesu s Martinem Svobodou a spol. každopádně může otevřít staré rány a opět zjitřit atmosféru.

A co je nejpodstatnější: kdyby snad soud odhalil a prokázal, že existovala nějaká přímá řídicí linie mezi Viktorií Plzeň a Martinem Svobodou-Chřestýšem a jeho údajným korupčním počínáním, znamenalo by to pro západočeský klub katastrofu.

Ztratil by kredit, patrně i právo startů v evropských pohárech, celá skládačka by se zřítila.

Plzeňští ovšem samozřejmě zdůrazňují, že nic z toho se nezakládá na realitě. A to navzdory tomu, že Svoboda-Chřestýš je dlouholetým přítelem ředitele Viktorie Adolfa Šádka.

Svoboda však nikdy, ani v době údajného činu, neměl žádnou, ani externí smlouvu s Plzní.

Až případ rozřeší soud, měla by se kauza opět vrátit i před tribunál disciplinární komise FAČR.

 

Právě se děje

Další zprávy