Výstražný dopis z UEFA. Na české kluby zaútočí 3. bundesliga

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 10. 2013 14:59
UEFA prosazuje, aby všichni profesionální fotbalisté byli zaměstnanci svých klubů. V Česku tento postup nemá moc příznivců - vlastně jen jediného
Udělejte si pořádek ve smlouvách s fotbalisty, velí Michel Platini, respektive jím řízená UEFA
Udělejte si pořádek ve smlouvách s fotbalisty, velí Michel Platini, respektive jím řízená UEFA | Foto: Reuters

Praha – Co fotbalista, to zaměstnanec svého klubu. UEFA už delší dobu pracuje na tom, aby tohle pravidlo od roku 2015 platilo ve všech členských zemích, které řídí. Jen s jednou má nečekané potíže: s Českou republikou.

Nejde v žádném případě o formální, malou změnu. Pokud UEFA prosadí svou, bude se možná muset podstatně hýbat s platy profesionálních fotbalistů.

„Taková změna by v českých podmínkách byla velmi nevýhodná pro hráče i kluby. S UEFA o tom komunikujeme, v lednu bychom s ní ohledně této věci měli mít v Praze mítink, ale není to tak, že by na nás v té věci nějak tlačili,“ říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Deník Aktuálně.cz ale získal dopis, který právě Řepkovi zkraje září zaslal Gianni Infantino, generální sekretář UEFA. „Doufáme, že v návaznosti na úvodní schůzku (letos v březnu v Nyonu) byly ve vaší zemi zahájeny diskuse a že jsou nyní v plném proudu. (…) Důrazně doporučujeme, abyste  - pokud jste to ještě neudělali -  pořádali debaty na národní úrovni a vytvořili plán pro implementační proces,“ píše Infantino a z jeho slov je patrné, že UEFA celou věc myslí na rozdíl od FAČR vážně.

Z druhé do třetí bundesligy

Proč české fotbalové prostředí zaměstnanecké smlouvy odmítá? To je celkem jednoduché. Všichni profesionální fotbalisté nyní fungují jako osoby samostatně výdělečně činné. A v ostatních sportech je to stejné nebo velmi podobné.

Jakožto osoba se statutem OSVČ dostává fotbalista v klubu nezdaněnou výplatu. Sám si pak podává daňové přiznání a sám daně i odvádí, stejně si platí i pojištění. Není přitom tajemstvím, že při daňových odpisech umí fotbalisté (a jejich poradci) výtečně kouzlit a část nezdaněných peněz si tak v kapse podržet.

Jako zaměstnanci by fotbalisté samozřejmě dostávali řádně zdaněnou výplatu. A to by pro ně znamenalo o třetinu nižší příjem. “Pokud by tedy kluby nezvýšily výdaje na své fotbalisty o 30 procent. A to prostě v dané situaci nejde,“ říká Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace.

„Kdyby se tohle zavedlo, liga by ještě víc ztratila na své sportovní kvalitě. Teď je pro nás z hlediska hráčských platů konkurencí druhá bundesliga, po takovéto úpravě by nám začala přetahovat hráče i bundesliga třetí,“ dodává Svoboda, který je zároveň místopředsedou představenstva Sparty.

O co jde Haindlové, nechápe Strahov

Jak Řepka, tak Svoboda zdůrazňují, že absolutně nechápou motivaci patrně jediného subjektu, který zaměstnanecké smlouvy fotbalistů na českém území propaguje. A tím je Česká asociace fotbalových hráčů vedená Markétou Haindlovou.

Ta se na celou věc dívá širší optikou. „Stanou-li se hráči zaměstnanci, budou za ně kluby platit sociální a zdravotní pojištění. Fotbalisté získají právo sdružovat se v odborech, budou mít právo na stávku. Zaměstnanecký poměr je ochrání před bezdůvodným propouštěním,“ zdůrazňuje Haindlová.

Ta si uvědomuje, že k tomu, aby z případné změny fotbalisté v Česku profitovali, muselo by se toho inovovat víc. „Je třeba jednat s vládou a upravit stávající právní prostředí. Za současného stavu by zavedení zaměstnaneckých pracovních poměrů hráče poškodilo, a to není v našem zájmu,“ zdůrazňuje Haindlová.

Právník Kisel: Nejsme na to připraveni

Podobně to vidí i Karol Kisel, kapitán fotbalové Slavie a absolvent právnické fakulty. „UEFA v té svojí snaze ohledně zaměstnaneckých smluv asi vychází ze svých standardů, ale u nás na to nejsme připraveni. Především by taková změna nenacházela žádnou oporu v zákoně,“ míní Kisel.

Podle něj by bylo potřeba upravit kvůli profesionálním sportovcům občanský zákoník.

„Sport má řadu specifik. Na rozdíl od normálního zaměstnance si přece fotbalista nemůže vybrat dovolenou kdykoli, jak se mu zlíbí. Stejně tak netuším, jak by se po zavedení zaměstnaneckých smluv postupovalo třeba při přestupech,“ říká Kisel.

„Je tady ten problém s penězi, ten je po mém soudu ale až druhotný. Hlavní potíž vidím právě v tom, že pro změnu definice vztahu mezi klubem a hráčem nenacházím nyní oporu v zákoně. Byť do budoucna by to bylo jistě zajímavé téma.“

Marné volání UEFA

UEFA po spuštění právě takového legislativního procesu v Česku volá, ovšem marně. Na tom, že by smlouvy všech fotbalových profesionálů v Evropě měly nejpozději v roce 2015 obsahovat konkrétní minimální standardy, se UEFA shodla s EPFL (Asociací evropských profesionálních lig), ECA (Evropskou asociací klubů) a FIFPro (Mezinárodní federací fotbalových hráčů, jejímž členem je ČAFH řízená Haindlovou). Ke schůzce všech těchto subjektů došlo už  11. března  v Nyonu, a to pod záštitou Evropské komise.

Generálové českého fotbalu ovšem doufají, že se jim v jednáních s UEFA podaří tento proces od Česka odklonit a vyjednat výjimku.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy