Top 50: Berbr ukázal zuby, poskočil agent Lacina, padl Rogoz

Sport Sport
11. 7. 2013 11:45
Při obsazování listin rozhodčích a dalších pozic ve fotbale ukázal Roman Berbr, že ho volby neoslabily tak, jak se po valné hromadě jevilo.
Valná hromada sice nedopadla podle jeho představ, přesto si Roman Berbr prosadí, co chce
Valná hromada sice nedopadla podle jeho představ, přesto si Roman Berbr prosadí, co chce | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Roman Berbr zdaleka není oslaben tak, jak po červnové valné hromadě FAČR zdálo. Co chce, to si prosadí. Ukazuje se, že když mu šéf asociace Miroslav Pelta vyhlašoval nulovou toleranci, byly to jen plané řeči.

Poté, co výkonný výbor FAČR, tedy jakási fotbalová vláda, rozdělil místa na listinách rozhodčích a v různých komisích, se Roman Berbr opět jeví jako nejsilnější zákulisní hráč.

V novém žebříčku TOP 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu se tedy ocitá na první příčce. Před šéfem Sparty Danielem Křetínským, až třetí je nyní předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta, jehož hezká slova se začala zásadně rozcházet s činy.

AKTUÁLNÍ KOMPLETNÍ ŽEBŘÍČEK SI PROHLÉDNĚTE ZDE

O co vlastně jde? Deník Aktuálně.cz premiérově publikoval složení a také pořadí TOP 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu na konci letošního května. Startovní podoba žebříčku se objevila i v knize Luďka Mádla "Kmotr Fotbal" (objednat si ji můžete zde.)

Právě respektovaný fotbalový reportér Luděk Mádl je výhradním autorem tohoto žebříčku, jehož podobu bude v průběhu času stále měnit a aktualizovat. Na základě jakých faktorů své pořadí skládá, si přečtěte zde.

Berbr si prosadil i kontroverzní figury

Co se tedy změnilo oproti poslední aktualizaci žebříčku z 28. června?

Berbr poskočil do čela. Jeho klika ukázala sílu, když prosadila na listinu rozhodčích I. a II. ligy kontroverzního rozhodčího Zdeňka Vaňkáta, veřejnému mínění navzdory. Vaňkát vedl před valnou hromadou skandálním způsobem zápas divize Rokycany-Roudné, v němž hostím vyloučil tři hráče. Ti to spojovali s faktem, že před volbami podpořili Peltovu potenciální protikandidátku Markétu Haindlovou. Více o případu zde.

Berbr prosadil i svého spojence Michala Blaschkeho do rozšířené Řídící komise Čechy. Přitom se ví, že Blaschke na Berbrův pokyn rozděloval státní dotace na Pardubicku podle klíče: "Dejte peníze spřáteleným klubům a těm, co nás volí." (Více zde.)

Číslem 2 v žebříčku zůstal Daniel Křetínský. I proto, že do kasy jeho Sparty míří celkem 100 milionů za podíl z dalšího transferu útočníka Wilfrieda a také odstupné za Lea Kweukeho. Problémem je naopak konec spolupráce s generálním sponzorem Fortunou.

Na třetí pozici klesl Miroslav Pelta, který má sice plná ústa slibů, jak bude pracovat na zlepšení důvěryhodnosti českého fotbalu, ale personální kroky, které si prosadil Berbr, tomu nenasvědčují.

Poskočili policista s agentem Lacinou

O pět míst si v žebříčku polepšil Milan Komárek, šéf protikorupční aktivitu. Ocenili jsme tak aktivitu jeho útvaru spojenou s dalším obviněním ve fotbale, které se podle všeho týká příbramského funkcionáře Romana Rogoze.

Polepšil si i agent Dalibor Lacina, který udělal opravdu "velkou ránu". Podílel se na realizaci přestupu ex-sparťana Bonyho Wilfrieda z Vitesse Arnhem do Swansea. A transfer v hodnotě 14 milionů eur se opravdu nedělá každý den.

Naopak v žebříčku poklesl již zmiňovaný Roman Rogoz, který má podle všeho na krku policejní obvinění. Jeho příbramský šéf Jaroslav Starka to dává do souvislosti s údajnou výpovědí budějovického hráče Michala Klesy, že mu kdosi před zápasem s Příbramí nabízel po telefonu 50 000 korun, když se na hřišti nebude příliš snažit (více zde).

Facebooková stránka autora žebříčku: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy