Vrba: Chci sázet na mladé hráče, na seznámení mám půl roku

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 12. 2013 14:22
Trenér Pavel Vrba oficiálně podepsal kontrakt s českou fotbalovou reprezentací. Národnímu týmu se uvázal na čtyři roky.
Trenér Pavel Vrba oficiálně podepsal kontrakt s českou fotbalovou reprezentací. Národnímu týmu se uvázal na čtyři roky.
Trenér Pavel Vrba oficiálně podepsal kontrakt s českou fotbalovou reprezentací. Národnímu týmu se uvázal na čtyři roky. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Nový trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba dnes podepsal s FAČR čtyřletou smlouvu s dvouletou opcí. V realizačním týmu bude mít vedle asistenta Karla Krejčího také dosavadního trenéra brankářů Jana Stejskala.

Manažerem a pravou rukou nového kouče bude Dušan Fitzel. Vrba věří, že národní tým má potenciál na to, aby vybojoval postup na mistrovství Evropy 2016 a na světový šampionát 2018.

Smlouva až do konce kvalifikace o příští MS dává dosavadnímu kouči Plzně Vrbovi dostatek prostoru na koncepční práci. "Rozhodli jsme se pro koncepční řešení a k tomu je čtyřletý cyklus podle mě minimum. Na koncepční práci jsou třeba roky a ne měsíce," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta na dnešní tiskové konferenci.

Padesátiletý Vrba se národního týmu ujme v lednu. Momentálně řeší složení realizačního týmu. "Pravou rukou pro mě bude Dušan Fitzel, který se bude starat o technické věci jako manažer," řekl Vrba. "Trenérem brankářů bude Jan Stejskal a hledáme ještě jednoho asistenta. Máme vytipované i další lidi mezi fyzioterapeuty a doktory. Chci se obklopit lidmi, se kterými si budeme vzájemně věřit," dodal.

Vrba: Je to pro mě výzva

Vrba se rozhodl po pěti letech v Plzni zkusit novou výzvu. Proto využil klauzuli ve smlouvě a spolupráci ukončil, i když měl stále platný kontrakt. Připouští však, že to pro něj bylo těžké rozhodování.

"Definitivně jsem se rozhodl až poslední možný den, kdy jsem měl poslední schůzku s panem Peltou. Už asi nastalo období, abych šel do něčeho nového. A toto je pro mě obrovská výzva," prohlásil Vrba. Nabídku přijal i proto, že věří, že národní tým má na to, aby se vrátil mezi špičku Evropy a vybojoval i postup na mistrovství světa 2018. "Kdybych tomu nevěřil, tak tu nabídku nepřijmu," řekl.

Přestože v posledních letech působil Vrba jen v klubovém fotbale, má už zkušenosti z mládežnických reprezentací, což považuje za výhodu. "Tehdy jsme si říkali, co bychom chtěli ve fotbale změnit, kdyby to šlo. Teď tu možnost mám a budu se snažit, abych byl co nejvíce nápomocen," slíbil.

Nemyslí si, že by se klubová trenéřina a práce u reprezentace až tolik lišila. "Já v tom zas tak velký rozdíl nevidím. Sice s hráči bude méně času, ale zase dostanu ty nejlepší hráče. Bude tak jednodušší jim něco vysvětlovat," míní Vrba. "Hráče mohu připravovat také pomocí videa, které jim chci posílat dopředu."

Nové práci se chce věnovat stejně usilovně jako tomu bylo v Plzni. "Rozhodně si nemyslím, že budu mít více volného času, abych se nudil. Teď to bude náročnější na cestování, protože chci být s hráči v častém kontaktu. Takže asi nalítám a najezdím hodně kilometrů," dodal.

U reprezentace chce stejně jako v Plzni prosadit svoji filozofii. "Chci přijít se svou vizí. Musíme si vysvětlit spoustu věcí jak s lidmi na svazu, tak s hráči," řekl.

Vrba chce sázet na hráče s potenciálem

Přemýšlí už také o hráčích, které by chtěl v národním týmu vyzkoušet. "Zatím je ale brzy mluvit konkrétně. Určitě ale i v lize máme hráče, kteří zatím nehrají ve slavných evropských mužstvech, ale u kterých vidím potenciál, aby za tyto kluby jednou hráli. Hráči, u kterých může být progres hodně zajímavý, šanci dostanou," slíbil Vrba.

Počítá i s tím, že pozvánky budou dostávat i plzeňští fotbalisté, které dosud vedl, musejí však předvádět výkony jako třeba v úterý proti CSKA Moskva v Lize mistrů. "Kdybych dělal nominaci po prohře 0:5 s Bayernem Mnichov, tak by z Plzně nedostal pozvánku nikdo. Po zápase s CSKA ale třeba i pět hráčů," srovnal rodák z Přerova.

Do nového angažmá vstupuje s předsevzetím, aby se kolem reprezentace povedla rozpoutat podobná fotbalová horečka, jako se to podařilo v Plzni. "Moje předsevzetí je, abych na zápasech národního týmu zažil stejnou atmosféru jako v Plzni," dodal Vrba

 

Právě se děje

před 48 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy