Praha – V poslední březnový den fanoušci Bohemians 1905 přímo v budově magistrátu jásali nad záchranou stadionu, kterému se již dlouhá desetiletí přezdívá Ďolíček. Zastupitelé si totiž odhlasovali, že hlavní město stadion koupí od jeho privátního vlastníka.
Jenže dodnes se s Prahou 10 nedohodlo na přesném způsobu, jak to provést. Nedošlo dosud k dohodě, jak se naloží s pozemkem, na němž leží přilehlé parkoviště.
A proto vlastník stadionu, společnost Bohemians Real, začíná ztrácet trpělivost. "Pokud politici nenajdou nějaké řešení do konce podzimu, přistoupíme na jinou alternativu. A ta už by byla jiná než fotbalová," říká otevřeně Lukáš Eichinger, představitel Bohemians Real.
ČTK dnes přinesla zprávu, že se Praha 10 neshodla s magistrátem na společném memorandu o odkupu fotbalového stadionu Ďolíček, na kterém hraje prvoligový fotbalový klub Bohemians 1905. Zastupitelstvo městské části dnes přijalo návrh memoranda, se kterým ale hlavní město nesouhlasí.
"No vidíte, ta zpráva ke mně ještě nedoputovala. Nicméně já to vidím jasně. Bohemians můžou hrát v Ďolíčku do konce podzimní sezony. A pak věc vyhodnotíme. Pokud se nebude jevit jako reálné, že by reálně mohlo dojít k prodeji stadionu, tak s ním jako jeho vlastník naložíme jinak," říká Lukáš Eichinger.
"Smlouva s Bohemians 1905 je v tomto ohledu jasná, dává nám možnost poměrně snadno tuto nájemní smlouvu vypovědět. Pokud politici nepřijdou s reálným řešením, tak to uděláme," dodává Eichinger.
Co na to Darek Jakubowicz, ředitel Bohemians 1905? "Jsem optimista. Téma stadionu se bohužel zase stalo součástí politického boje, blíží se volby... Já každopádně předpokládám, že se ten problém vyřeší pozitivně. Teď je pomyslný míč na kopačkách magistrátu, jehož zastupitelstvo se schází příští týden, uvidíme, jak se tam ta záležitost posune."
Na konci března zastupitelstvo hlavního města Prahy odhlasovalo, že metropole stadion koupí. Město mělo zaplatit 121,1 milionu korun, s tím, že dalších asi sedm milionů doplatí klub. Hlavní město nesouhlasilo s tím, aby součástí obchodu byla původně domluvená směna pozemku vedlejšího parkoviště. A kolem něj se stále točí současný spor mezi magistrátem a Prahou 10. Proto nedošlo ke shodě na textu výše zmíněného memoranda.
Proč konkrétně? Podle radního hlavního města pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO), který se jednání zastupitelstva městské části zúčastnil, není v pořádku jen jedno procento textu, které ale nechtěl upřesnit.
Memorandum mezi městskou částí a hlavním městem vznikalo celé léto, dnes přijatý návrh je už jeho pátou verzí. Podle Procházky se na něm ale strany neshodly. "Byli jsme velice překvapeni, že jsme nedostali připomínky, ani memorandum, ale ultimátum. Ani já, ani nikdo na magistrátu jsme to oficiálně neviděli," řekl na dnešním jednání. Podle Peka ale radní dostal poslední návrh memoranda 25. srpna. "Nevím, proč se nám do včerejška po dobu 12 dní neozval, zda na to měl vliv jeho výlet do Číny," dodal Pek. Praha si podle něj bere městskou část jako rukojmí.
Spor je nejspíš ohledně sousedního pozemku, který má Praha 10 svěřený do užívání a na kterém provozuje parkoviště. Praha si podmínila nákup stadionu jeho vrácením, městská část zase v memorandu chtěla, aby ho nemusela vracet příští dva roky.
Již dříve si stanovila také další podmínky: chce například zachovat parkovací místa nebo vybudovat kolem Botiče pás zeleně. "Chceme být jistí, že i v případě, že bude (pozemek) spravován hlavním městem, bude i nadále využíván ve prospěch obyvatel městské části," dodal místostarosta Pek.
Problémy se pořád točí kolem parkoviště
"Všechny ty spory se točí kolem přilehlého pozemku, na kterém je teď parkoviště," je jasné Darku Jakubowiczovi, zástupci Bohemians 1905.
Zmíněný pozemek má Praha 10 svěřený do užívání a Praha si podmínila nákup stadionu jeho vrácením. Jenže městská část teď zase v memorandu chtěla, aby ho nemusela vracet příští dva roky. "Město si to odsvěření může i vynutit," míní Darek Jakubowicz.
Již dříve si Praha 10 stanovila také další podmínky: chce například zachovat parkovací místa nebo vybudovat kolem Botiče pás zeleně. "Chceme si být jistí, že i v případě, že bude (pozemek) spravován hlavním městem, bude i nadále využíván ve prospěch obyvatel městské části," dodal místostarosta Pek.
Původně před dvěma lety chtěla stadion získat městská část právě směnou za sporný pozemek a doplatkem. Hlavní město ale smlouvu neschválilo a nakonec se rozhodlo jednat o koupi stadionu od majitele Bohemians Real samo. Městská část proto jednostranně vypověděla směnnou smlouvu.
O převodu stadionu se jedná už od roku 2011. Fotbalovému klubu Bohemians 1905 způsobuje nejistota ohledně stadionu značné problémy.