Vízek o Berbrovi: Nebojím se, to by měl on. Jeho kult osobnosti se hroutí

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 11. 2015 10:37
Fotbalový funkcionář Roman Berbr chce po Ladislavu Vízkovi a dalších kriticích omluvu a finanční odškodnění. Toho se ale nedočká, a tak vyhrožuje soudem. Někdejší reprezentant Vízek je z kroků Berbra zaskočený. Ale rozhodně neustoupí.
Roman Berbr.
Roman Berbr. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Upřímně zaskočený, ale i utvrzený ve svých názorech a rozhodnutý neustoupit. Takový je v těchto dnech populární fotbalový odborník a někdejší reprezentant Ladislav Vízek. Právě on byl jedním z adresátů úředního dopisu, který svým největším kritikům rozeslal fotbalový funkcionář Roman Berbr.

Nechvalně proslulý místopředseda fotbalové asociace v něm požadoval nejen omluvu, ale také finanční náhradu za údajně lživé a dehonestační tvrzení kritiků, kteří popsali Berbrovy nekalé praktiky a upozornili na souvislost s jeho "estébáckou" minulostí.

"Ne, tohle jsem vůbec nečekal. Ani jsem nechtěl, aby to došlo až sem. Nechápu, že se do něčeho takového pustil. Reagovat na kritiku vyhrožováním a zastrašováním, to jsme opravdu někde jinde," řekl Vízek deníku Aktuálně.cz.

Vízek: Samozřejmě že se neomluvím

Berbr v dopise sdělil Vízkovi i ostatním "nepřátelům", že se mají veřejně omluvit za své výroky, a vypočetl jim také přesné částky, které mají uhradit jako odškodné. U Vízka tato suma činila 7600 korun. Pokud se do pěti dnů nic takového nestane, mají kritici očekávat soudní tahanice.

"Samozřejmě že se neomluvím. Chce po mně, abych veřejně prohlásil, že moje vyjádření na jeho adresu byl omyl, že nemám důkazy a podobně. To bych se přece hrozně shodil. Neudělám to, nebojím se ho. Myslím, že spíš on by se měl bát, pokud by se šlo k soudu," vysvětlil člen vítězného olympijského týmu z roku 1980. "A ty peníze? To raději koupím dárek vnučce," dodal.

Kromě Vízka dostali inkriminovaný dopis také bývalí rozhodčí Libor Kovařík, Drahoslav Handlíř a Tomáš Kovařík, někdejší sekretář Řídicí komise pro Čechy Josef Nikodém a dlouholetý vysoký svazový funkcionář Ivo Lubas.

"Jeho kult osobnosti už se hroutí"

"Nejspíš jsme všichni potrefili husu, co jiného na to říct. Asi se mu to špatně poslouchá, to chápu. Nechci to dál rozmazávat, myslím, že ostudu si udělá on, já se tím bavím. Tohle celé uškodí zase jen Berbrovi a to je dobře. Když mu vadí kritika, tak už na to asi nemá nervy a měl by jít pryč. Stejně to všichni chtějí," poznamenal Ladislav Vízek.

Ten Berbrovo chování a údajný vliv na rozhodčí zejména v nižších soutěžích dlouhodobě kritizoval. Pro Aktuálně.cz před časem uvedl, že se mu o zákulisí českého fotbalu až příčí mluvit.

"Když jsem dělal delegáta, volali mi rozhodčí, že se Berbra bojí. Vím, kolik týmů třeba z krajů kvůli jeho vlivu úplně přestalo fungovat. Včera jsem měl asi sto telefonátů lidí, kteří tvrdili, že pokud mě pošle k soudu, půjdou klidně vypovídat taky. Myslím si, že jeho kult osobnosti už se hroutí," prohlásil trojnásobný mistr ligy v dresu Dukly Praha.

Doufá, že Berbrova podpora klesne

"Žumpa a morální úpadek, to je to, co mě napadá. Přesně kvůli tomuhle skončil kdysi Ivan Hašek, který měl být spasitelem. Pamatuju si, jak z toho prostředí byl zdrcený, zjistil, že s tím prostě nehne," zavzpomínal Vízek.

Ten teď čeká, s čím Roman Berbr přijde a jestli opravdu dojde na soudní spor. A především doufá, že za rok a půl, kdy skončí místopředsedův mandát, už životní partner šéfky rozhodčích Dagmar Damkové zvolen nebude.

"A jestli ho zase zvolí, tak se snad půjdu oběsit. Ano, asi pak půjdeme všichni na Nuselák. Ale upřímně si myslím, že už se to nestane. Jsem přesvědčen, že kritika má smysl a že Berbrova podpora po téhle kauze ještě víc klesne," uzavřel Vízek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy