Češi pro nás mohou být vzorem, říká srbská hvězda Ivanovič

ČTK ČTK
12. 11. 2015 17:39
Kapitána srbských fotbalistů Branislav Ivanovič mrzí, že týmu nevyšla kvalifikace na Euro. Jako vzor vidí před zítřejším přípravným utkáním právě celek Česka, který se na šampionát probojoval bez záplavy velkých hvězd.
Branislav Ivanovič.
Branislav Ivanovič. | Foto: Reuters

Ostrava - Srbští fotbalisté půjdou do pátečního zápasu v Ostravě proti české reprezentaci i s tím, že chtějí od soupeře odkoukat recept na úspěch. Zatímco Češi bez hvězdných hráčů vyhráli svou kvalifikační skupinu v boji o Euro 2016,

Srbové naopak s hráči z předních evropských celků neprošli ani do baráže. Kapitán Branislav Ivanovič by se proto u svěřenců trenéra Pavla Vrby chtěl inspirovat.

Tým bez řady hvězd inspiruje

"Nám kvalifikace nevyšla, což nás hodně mrzí, ale nechceme se zabývat minulostí. Chceme se koukat do budoucnosti a řešit, co by nám mohlo pomoci se zlepšit. A v tomto směru by pro nás Češi mohli být vzorem," prohlásil stoper londýnské Chelsea.

"Češi sice nemají v týmu příliš velkých jmen, ale jako celek jsou velmi kvalitní. Viděli jsme tři jejich zápasy a jsou opravdu kompaktní dozadu i dopředu. Hrají disciplinovaně a stabilně," chválil Ivanovič.

Podobně vidí český tým i trenér Radovan Čurčič. "Náš kapitán to řekl správně. My jsme hledali silný celek, který nás prověří, a to Češi splňují. Proto jsme si je vybrali. Tento zápas by nám měl pomoci vyvodit závěry, které by nám měly ukázat směr do dalšího období," prohlásil trenér Srbska.

Výzvou je Čech v brance

Pro Ivanoviče bude páteční zápas v Ostravě výjimečný i proto, že v české brance by neměl chybět Petr Čech, jeho bývalý spoluhráč z Chelsea, který v létě zamířil do konkurenčního Arsenalu. "Na Petra se velice, ale opravdu velice těším. I když odešel, tak z mého pohledu stále zůstává ikonou Chelsea. Má zásluhu na více než polovině našich titulů a pro mě je nejlepším brankářem na světě," řekl Ivanovič.

Srbům sice kvalifikace nevyšla, trenér Čurčič však cítí na týmu zlepšení a věří, že to potvrdí i v Ostravě. "Nerad bych, abychom se v utkání vrátili do situace, ve které jsme byli před osmi měsíci. Od té doby se atmosféra a chemie v týmu hodně zlepšila a pokusíme se na to navázat i proti Česku," dodal Čurčič.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Cenu Arnošta Lustiga získá zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek

Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, obdrží tuto středu výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Šimon Pánek byl v roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech.

Podle Pirka Šimon Pánek splňuje všechna čtyři kritéria - lidskost, spravedlnost, odvahu a statečnost - zcela jednoznačně. "Nedá se nic vypíchnout, protože oni často poskytují pomoc v zemích po přírodních katastrofách, ve válečných konfliktech, na těch nejzapadlejších koutech světa a k tomu všemu je potřeba všechny ty čtyři vlastnosti," podotkl Pirk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy