Plzeň, Istanbul - Horváth a spol. se chystají na to, aby jim tým Fenerbahce neudělal paseku v obraně. Policie a plzeňští pořadatelé zase chystají manévry, aby jim divocí fanoušci tureckého klubu ve čtvrtek nerozbořili město nebo stadion.
V klasifikaci UEFA nese čtvrteční duel Evropské ligy Viktoria Plzeň - Fenerbahce Istanbul ten nejvyšší stupeň rizikovosti. Pořadatelská služba plzeňského klubu bude nejsilnější v historii, bude čítat 300 mužů.
Důvod? Však se podívejte na video nad titulkem tohoto článku. Loni na jaře se v ulicích Istanbulu strhla děsivá podívaná. Fenerbahce totiž prohrálo rozhodující bitvu o titul s konkurenčním Galatasarayem, a to ještě na domácím stadionu.
Po prohře se fanoušci Fenerbahce vrhli na trávník a pustili se do bitky s policisty. Co se začalo na tribunách, pokračovalo i mimo stadion. Proti rozběsněnému davu nepomáhala ani vodní děla a dlouhé hodiny trvalo, než policisté situaci v Istanbulu uklidnili.
Provokují, házejí na lidi rachejtle
"S příznivci Fenerbahce jsou problémy i v Evropské lize. Jsou velmi hluční, provokují, vyvolávají rádi potyčky, na příznivce soupeřova klubu před stadionem rádi házejí pyrotechniku. A tu pak ve velkém používají i na stadionu," konstatuje Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR, který bude společně se security officerem UEFA ve čtvrtek na efektivní součinnost pořadatelů a policie dohlížet.
Není výjimkou, že po řádících příznivcích Fenerbahce zůstávají na ulicích převrácená auta, došlo i k vypálení restaurace. "Na odvetu v domácím prostředí má Fenerbahce zavřené hlediště, takže tohle bude pro jejich fanoušky jediná příležitost, jak zápas s Plzní vidět," připomíná Synecký.
"Do sektoru hostí jsme tradičně prodávali 620 vstupenek, zájem byl výrazně větší, žádostí bylo zhruba 1500," prozrazuje Pavel Pillár, mluvčí plzeňského klubu. "Očekáváme, že do Plzně dorazí i řada fanoušků Fenerbahce bez vstupenky - a budou se snažit sehnat ji tady někde před utkáním. Ale zápas je vyprodaný," zdůrazňuje Pillár.
"Fenerbahce s námi výtečně komunikuje, ticketing byl personifikovaný," říká Synecký. O každém tureckém držiteli vstupenky tedy mají pořadatelé k dispozici jejich základní identifikační data.
Dorazí z Turecka, Německa i Rakouska
Kromě sektoru hostí dostali Turci ještě zhruba 200 dalších vstupenek I. kategorie, na stadionu by jich tedy mělo být něco přes 800.
Hlavní skupina, přibližně 300 fanoušků, dorazí letecky společně z Turecka. "Další budou individuálně nebo po malých skupinkách přijíždět z Německa," dodává Synecký. "Případně z Rakouska," dodává mluvčí Pillár.
Fenerbahce mělo kvůli problémům s fanoušky zavřené hlediště už na utkání předchozího kola Evropské ligy s Borisovem. Fanoušci tureckého klubu přesto provedli neuvěřitelnou operaci: posílali nad plochu stadionu balonky, které tam pyrotechniku nosily vzdušnou cestou. Takže o bengál nebyla na stadionu nouze ani tentokrát.
UEFA vyměřila Fenerbahce pokutu zvíci v přepočtu 1,5 milionu korun, zavřela hlediště i na zápas s Plzní a přidala Turkům i dvouletou podmínku: Ještě jeden incident a vyloučí Fenerbahce z evropských pohárů.
Jen ženy a děti. A také to šlo
Problémy s fanoušky má Fenerbahce už léta. V roce 2011 přišla Turecká fotbalová federace se zajímavým řešením. Tehdy také fandům zakázala vstup na stadion, ovšem s výjimkou pro ženy a děti do 12 let. Vstupenky pro ně byly zadarmo, a tak nakonec do ochozů přišlo přes 40 tisíc lidí. A atmosféra pak vůbec nebyla špatná. Posuďte sami ve videu (ZDE).