"Jaké si dávám šance? Nesázím, takže tipovat bych nechtěl. Ale kdybych si nevěřil na výhru, ani bych do toho nechodil. Myslím, že ta šance je veliká," řekl v on-line rozhovoru Fousek.
O post předsedy FAČR už neúspěšně usiloval proti současnému šéfovi asociace Martinu Malíkovi před čtyřmi lety. "Letošní kandidatura je zcela jiná, odehrává se ve výrazně demokratičtějším prostředí. Kandidatura má úplně jinou dimenzi. Mám morální náskok a zkušenost z tehdejších voleb," poznamenal Fousek, který naposledy pracoval jako nezávislý expert FIFA a UEFA pro řecký svaz.
O kandidatuře by neuvažoval, kdyby v říjnu kvůli aféře s údajným ovlivňováním výsledků nebyl zatčen někdejší místopředseda Berbr, který následně odstoupil. "Hned jasno jsem neměl, z mise v Řecku jsem se vrátil na začátku roku. Nicméně už od října, kdy padnul pan Berbr, jsem byl permanentně kontaktován. Je třeba přiznat, že změna prostředí byl určitý moment, který sehrál roli. Kdyby nedošlo k těmto změnám a panovaly by předpoklady jako před loňským říjnem, asi bych o kandidatuře znovu neuvažoval," připustil Fousek.
"Svého druhu jsem to cítil jako povinnosti vyslyšet ty, kteří volají po demokratizaci, transparentnosti v českém fotbale. Po někom, kdo zná chod svazu skrz na skrz. Kdo prošel svazem od nejnižších až po generálního sekretáře," dodal někdejší generální sekretář českého svazu, který se později přejmenoval na FAČR.
Zatím nechtěl být konkrétní, kdo mu vyjádřil podporu. "Rozhodující datum je 13. květen. Každý kandidát musí předložit nominace tří krajských svazů, sedmi okresních svazů nebo 10 klubů. Kdybych podporu krajů, okresů a klubů neměl, určitě bych kandidaturu neoznamoval. Ale ctím to, že první krok a oznámení podpory měly udělat kluby, okresy či kraje. Ale obecně tu podporu cítím," podotkl Fousek.
Hovořil už i se zástupci největších českých klubů Sparty a Slavie. "Chci usilovat o co nejširší podporu. Nejen Sparty a Slavie, ale i celého profesionálního fotbalu, celého českého fotbalu. Komunikoval jsem s představiteli Sparty a Slavie a komunikace bude pokračovat. Rád bych sblížil FAČR a LFA, několikrát jsem se sešel s předsedou LFA ," uvedl Fousek.
Vedle něj dosud kandidaturu oznámil jen bývalý reprezentant Karel Poborský. Malík už avizoval, že se o post předsedy znovu ucházet nebude. "S Karlem se známe dlouho. Byl v národním týmu, nejen v Anglii, když jsem byl na svazu jako elév. Při těch nejúspěšnějších turnajích v letech 2004 a 2006 jsem byl generální sekretář. Karel byl fantastický hráč, osobnost. Ale já jsem přesvědčen, že fotbal mají řídit profesionální funkcionáři," podotkl Fousek.
"Nemůžu hodnotit jeho práci pro FAČR v posledním období. Já byl v zahraničí a předtím jsem se s ním na žádném patře nesetkal. S Karlem asi zastáváme jinou filozofii a jsou za námi jiní podporovatelé," dodal Fousek.
Jedná i se zástupci iniciativy F-evoluce, která usiluje o změny v českém fotbale. Její tváří je další bývalý reprezentant Vladimír Šmicer, jenž zatím neoznámil, zda bude kandidovat na předsedu. "S F-evolucí komunikujeme, já komunikuji s Vladimírem Šmicrem, máme určitého společného jmenovatele - reformistický proces v českém fotbale. Pokud se týká kandidatury Vladimíra Šmicra, nemůžu a ani nechci mluvit za F-evoluci," řekl Fousek.
Nepotvrdil, že by existovala dohoda, že Šmicer proti němu nepůjde. "F-evoluce deklarovala, že jejím cílem je věnovat se obrodě v okresních a krajských svazech. Je na ní, kdy se vyjádří," dodal.