Plzeň rozdrtila oslabenou Duklu, Sparta je opět druhá

17. 3. 2013 20:15
Fotbalisté Teplic remizovali v utkání 20. ligového kola v Jablonci bez branek, získali svůj druhý venkovní bod v sezoně a opustili poslední místo tabulky.
Fotbalisté Plzně se radují z jednoho ze čtyř gólů do branky Dukly.
Fotbalisté Plzně se radují z jednoho ze čtyř gólů do branky Dukly. | Foto: CPA - Eduard Erben

Plzeň/Hradec Králové - Čtyři góly schytali fotbalisté Dukly od vedoucí Plzně ve 20. kole Gambrinus ligy a prohráli ve Štruncových sadech.

Utkání ovlivnila červená karta, kterou dostal hostující obránce Vorel už v první minutě po faulu na Tecla.

Sparta vyhrála v Hradci Králové 2:1 a vrátila se zpět na druhé místo před olomouckou Sigmu.

Plzni pomohlo nesmyslné vyloučení

Plzeň po vyloučení Vorla kontrolovala hru a po čtvrthodině hry ji poslal do vedení Marek Bakoš, který zúžitkoval přihrávku Ďuriše.

Dukla se ale v oslabení nezalekla. V 33. minutě zaútočila a Tecl v pádu uvnitř pokutového území zahrál rukou. Rozhodčí Drábek nařídil pokutový kop, ale brankář Kozáčik Pospěcha vychytal.

Po hodině hry se domácí dostali do mírného tlaku, ze kterého nejprve kapitán Horváth minul branku a Limberský zamířil do boční sítě.

V 62. minutě se už však Západočeši podruhé prosadili, když Horváthův centr hlavou zužitkoval obránce Čišovský.

Blízko třetímu plzeňskému gólu byl v 73. minutě Tecl, jehož pokus zblízka výborným zákrokem zneškodnil Rada. Viktoria kontrolovala zápas a v závěru vstřelila další dvě branky.

Po rychlé akci přidal v 86. minutě třetí branku Kovařík a dvě minuty po něm se prosadil i střídající Adamov, jenž se prosadil v české lize poprvé.

Letenští od prvních minut prohrávali

Hradec nad Letenskými vyhrál oba domácí zápasy po návratu do ligy a k dobrému výsledku měl dlouho nakročeno i tentokrát. Po necelých třech minutách umístil prudký centr z pravé strany do sítě útočník Štěpán.

Sparta prvních dvacet minut nevypadala jako tým, který bojuje o titul. Domácí povzbuzeni vedoucí trefou byli poměrně odvážní a přímočaří, žádný z dalších brejků už ale nevyužili.

Hosté navíc postupně získávali převahu. Vyrovnat mohl nejlepší ligový střelec Lafata, po standardní situaci mu po dorážce zkazila radost z šestnáctého gólu v sezoně tyč.

Od této chvíle Sparta vládla a Hradec se převážně jen bránil. Když už se zdálo, že vydrží s nulou do konce poločasu, hrubě zachyboval Holeš.

Pravý obránce za sebe v druhé minutě nastavení první půle propustil lehký centr a hostující Krejčí po kličce umístil míč do pravého horního rohu. Trefil se poprvé v této ligové sezoně.

Spartu spasil dvěma góly Krejčí

Hradec po změně stran v úvodu druhého dějství několikrát zahrozil, gól ale z toho nevytěžil. Neprosadil se Harba, jehož pokus z dobré pozice sedm minut po přestávce chytil gólman Vaclík.

Hostující kouč Lavička postupně vyslal na hřiště další útočníky Kweukeho s Bednářem a tlak nakonec přinesl Pražanům tři body.

Deset minut před koncem se podruhé v zápase prosadil Krejčí, když střelou ze strany na bližší tyč zaskočil brankáře Lindra.

Souboj dvou severočeských klubů příliš šancí nenabídl. Baumit sice většinu času tlačil, nejblíže ke gólu měl ale hostující Ljevakovič, který v první půli trefil tyč.

Jablonec doma neporazil Teplice popáté za sebou a ztratil důležité body v boji o pohárové příčky.

Domácí Baumit nastřílel spolu s Plzní nejvíce branek v lize, proti Teplicím se mu ale doma poslední dobou vůbec nevede a potvrzoval to i dnes.

Teplicích po osmi prohrách venku bodovali

V úvodu se přitom zdálo, že by Jablonec mohl nepříznivou bilanci se svým severočeským soupeřem změnit.

Začal náporem a v osmé minutě měl první gólovou šanci. Novák ovšem těžký míč z bezprostřední blízkosti nedokázal propasírovat za záda brankáře Grigara.

I další minuty patřily Jablonci, k ohrožení hostujícího gólmana se ale nedostával.

Teplice postupně lehce srovnaly krok a v 28. minutě byly blízko vedení. Litsingi našel přihrávkou ze strany rozběhnutého Ljevakoviče a domácí zachránil tyč.

Odražený míč ještě poslal do boční sítě Vachoušek. Jinak kombinaci obou celků provázela řada nepřesností. Velkou šanci ohrozit branku měl ve 32. minutě domácí Čížek, přímý kop z výhodné pozice ale poslal těsně nad.

Jablonec v závěru šance neproměnil

Po pauze pokračoval fotbal bez větších šancí. Jablonec zvyšoval tlak a Teplice se soustředily na defenzivu. Několikrát však podnikly nebezpečný protiútok do otevřené obrany.

Nejnadějněji vypadala akce z 62. minuty, kdy Ljevakovič mohl jít sám na Valeše, ale ukopl si míč.

Domácí se snažili překonat teplický obranný val vysokými nákopy, zlomit bezbrankové skóre se jim ale nepovedlo.

V 74. minutě Čížek na zadní tyči pálil vedle a při závěrečném náporu Baumitu se neprosadil ani střídající Vaněk, který ve třetí minutě nastavení těsně minul horní roh branky.

Teplice tak mohly slavit první bodový zisk zvenku po předešlých osmi prohrách za sebou.

Výsledky 20. kola:

Baumit Jablonec - FK Teplice 0:0

Rozhodčí: Nenadál - Blažej, Zeman. ŽK: Ljevakovič, Vondrášek, Litsingi, Kaufman (všichni Teplice). Diváci: 2195.
Jablonec: Valeš - Rossi, Beneš, Novák - Loučka - Kopic (87. Pázler), Zoubele (62. Vaněk), Čížek, Piták, T. Jablonský - Třešňák (66. Hubník). Trenér: Kotal.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Kaufman, D. Jablonský, Rosa - Matula, Ljevakovič - Litsingi (89. Čajič), Vachoušek (83. Vůch), Chovanec (90. Kerič) - Jindráček. Trenér: Ščasný.

FC Hradec Králové - Sparta Praha 1:2 (1:1)

Branky: 3. Štěpán - 45.+2 a 80. Krejčí. Rozhodčí: Kocourek - Pospíšil, Kříž. ŽK: Lindr, Jánošík (oba Hradec). Diváci: 6947.
Hradec: Lindr - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Harba, Šisler (27. Schwarz), Strnad, Halilovič - Hadaščok (75. Kulič), Štěpán (81. Zelený). Trenér: Plíšek.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš (79. Kweuke) - Přikryl (63. Bednář), Vácha, Matějovský, Krejčí - Kadlec (85. Hušbauer), Lafata. Trenér: Lavička.

Viktoria Plzeň - Dukla Praha 4:0 (1:0)

Branky: 15. Bakoš, 62. Čišovský, 86. Kovařík, 88. Adamov. Rozhodčí: Drábek - Košec, T. Kovařík. ŽK: Procházka, Bakoš, Rajtoral (všichni Plzeň). ČK: 1. Vorel (Dukla). Diváci: 8754.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida (89. Končal), Horváth - Ďuriš (87. Zeman), Tecl, Kovařík - Bakoš (68. Adamov). Trenér: Vrba.
Dukla: Rada - Romera, Štetina, Vorel, Vrzal - Gedeon, Borek, Kalouda (69. Božič) - Berger (46. Přeučil), Pospěch (78. Marek), Hašek. Trenér: Kozel.

1. Plzeň 20 13 5 2 37:13 44
2. Sparta 20 12 5 3 33:15 41
3. Olomouc 20 11 6 3 32:16 39
4. Jablonec 20 10 7 3 33:19 37
5. Mladá Boleslav 19 8 4 7 21:23 28
6. Dukla 20 6 9 5 28:27 27