Praha - Obsah tajemné černé kabely, kterou v úterý ráno boss Sparty Daniel Křetínský donesl předsedovi fotbalové asociace Miroslavu Peltovi, může podle informací deníku Aktuálně.cz zcela rozmetat pořádky zavedené ve zdejších profi-soutěžích.
Informace obsažené v tomto souboru dat mohou zničit kariéru a postavení mnoha důležitých mužů (možná i žen) českého fotbalu. Záleží ovšem na tom, jak se s nimi bude nakládat.
Jde s velkou pravděpodobností zejména o rozhodčí, zástupce některých klubů, manipulace a patrně i "cinklé" sázky. To vše patrně Sparta zdokumentovala s pomocí detektivní kanceláře.
Celou pravdu znají jen Křetínský s Peltou
Ale ouha: zcela přesně znají současný rozsah onoho informačního souboru nejspíše jen dva lidé: Daniel Křetínský a Miroslav Pelta. A ti mlčí.
"Předseda Pelta dnes absolvuje řadu schůzek s lidmi z vedení fotbalu, s právníky... Nemůžu zatím potvrdit, že se potká i s policejním prezidentem panem Červíčkem, jak se v některých médiích objevilo," říká Jaroslav Kolář, mluvčí FAČR.
"Pan Červíček ve svém dnešním programu žádnou schůzku s panem Peltou domluvenou nemá," sdělil Aktuálně.cz Tomáš Hulan, policejní mluvčí.
Deník Aktuálně.cz oslovil desítky osob z jejich okolí, insiderů z fotbalového prostředí, k nimž zprávy, informace a možná i dezinformace o obsahu oné černé kabely mohly proniknout. Někteří z nich pod podmínkou zachování anonymity naznačili, o co by podle jejich informací mělo jít.
A z těchto střípků se deník Aktuálně.cz pokusil sestavit hrubý nástin toho, co by "Křetínského akta" mohla obsahovat. Pokusil se také zodpovědět na mnohé otázky s kauzou spojené.
1) Jaké informace Křetínský Peltovi přinesl
Nejkonkrétnější sdělení, které k této věci tajuplný boss Sparty před médii pronesl, znělo takto: "Jde o oblast řízení zápasů v profi-soutěžích."
Čili jde o rozhodčí, podobně jako v "horníkovské" aféře roku 2004. Hned několik zdrojů se shodlo, že Sparta podle všeho disponuje souborem informací, které dokumentují, jak nečestně, zejména ve spolupráci s rozhodčími, se v uplynulé sezoně v zákulisí bojovalo především o mistrovský titul. Jiné zdroje pak zmiňují i nekalé záchranářské práce.
"Nejde o jeden klub či jednotlivce, naznačuje to celý systém," uvedlo několik zdrojů. S tím korespondují i Křetínského slova: "Situace je velmi vážná, ten problém je systémový."
Součástí celé hry měly být i sázky. Nejen na "cinklé" výsledky, ale i dílčí události typu "pískne se v utkání penalta?" nebo "Který tým v zápase posbírá víc karet?". Na takové příležitosti je možno sázet i on-line, kde se také aktuálně mění kurz.
Když třeba domácí tým vede 2:0, vyskočí v tu chvíli kurz na remízu v utkání poměrně vysoko. Kdo předem ví, že zápas skončí 2:2 a v pravou chvíli si vsadí, vyhraje balík.
Manipulaci zápasů kvůli sázkám označují šéfové FIFA a UEFA Blatter s Platinim za největší mor současného fotbalu. Českého prostředí se tento fenomén dosud prakticky nedotkl. Dost možná se to změní.
2) O co Spartě v téhle aféře vlastně jde?
Že by bojovala za očistu fotbalu? Říká to, ale v první řadě jistě hájí své vlastní zájmy. Podle deníku Insider ochabuje zájem skupiny J&T, majoritního vlastníka Sparty, látat sezonu co sezonu mnohamilionové díry v klubovém rozpočtu.
Podle všeho se proto zintenzivnila potřeba Sparty dostat se rychle do Ligy mistrů a vydělat tam peníze. Vzhledem k nízkému koeficientu českého fotbalu se však do kvalifikace Champions League dostane jen mistr ligy.
Jenže na Viktorii Plzeň nyní Sparta nestačí sportovně, ani mocensky. Aktuální Křetínského akce se podle všeho pokouší zabít obě mouchy jednou ranou.
Když loni v září vlastník plzeňského klubu Paclík prosadil změnu v komisi rozhodčích, kde prosparťanského Macelu nahradila Plzeňačka Damková, Křetínský šílel. Je velmi pravděpodobné, že už tehdy spustil proti Plzni akci, která teď vyšla na povrch, shoduje se hned několik zdrojů.
Ty považují za pravděpodobné, že Křetínský využil služeb detektivní kanceláře, která mohla mapovat akce rozhodčích a fotbalových funkcionářů, s důrazem na plzeňské.
3) Kdo Spartě nejvíc leží v žaludku?
V zásadě dva lidé: Tomáš Paclík a Roman Berbr. Ten první je majitelem plzeňského klubu, k jehož akciím se dostal po zmizení místopředsedy svazu Miroslava Kříže. Paclík, původem Olomoučan, je úzce spjat s osobou někdejšího místopředsedy ODS Ivana Langera.
Sklidil to, co v Plzni zasel Kříž, Paclík se s týmem dostal do Ligy mistrů a vydělal zhruba 300 milionů korun. Jeho blízkými spolupracovníky v klubu jsou Adolf Šádek a František Mysliveček, přičemž ten druhý jmenovaný už se jednou dostal do korupční polízanice, když pracoval v Liberci. U fotbalové disciplinárky dostal trest, u soudu ne. V jeho případě nebyly policejní odposlechy akceptovány jako důkaz a odešel proto od soudu jako nevinný.
Často bývá zmiňováno i jméno Martina Svobody, bývalého manažera Čáslavi, který by měl údajně pro Viktorii Plzeň v zákulisí pracovat externě, avšak o to intenzivněji...
Partner Damkové, Paclíkův spojenec
Roman Berbr je bývalý sudí, muž s velmi kontroverzní pověstí, kterou formovaly i jeho epizodní účasti v korupčních aférách minulosti (detaily přinesl Insider). S pomocí sítě "bratrů s píšťalkou" rozesetých po malých českých klubech a okresech vytvořil Berbr politickou síť, která má velkou sílu na valných hromadách svazu.
Ačkoli byl Pelta původně předsednickým kandidátem Sparty, nakonec pozici muže číslo 1 v listopadu získal díky dohodě s Berbrem. Právě s ním si podělil moc, Berbr usedl přímo do jeho výkonného výboru.
Dodejme ještě jeden velmi důležitý fakt: Berbr je životním partnerem šéfky komise rozhodčích Damkové. A byť to oba v oficiálních rozhovorech popírají, zákulisí se shodne, že Berbr funguje i v úzké spolupráci a spojenectví s Paclíkem.
Na přímý dotaz, zda se dokumenty od Křetínského týkají Berbra nebo Damkové, ovšem Pelta odpověděl: "Ani jednoho z nich."
4) Proč Sparta neřekne, co má?
To je nejspíš klíčová otázka celého případu. Všichni tři místopředsedové svazu tvrdí, že jim Pelta během celého úterka nesdělil, oč konkrétně jde. Jindřich Rajchl připustil, že má s Peltou domluvenou schůzku na středu, Dalibor Kučera pravil, že se Peltovi nemůže dovolat.
Pikantní je pak pozice třetího místopředsedy Dušana Svobody, člena představenstva Sparty, který říká, že nemá informace ani od Křetínského, ani od Pelty...
Deník Aktuálně.cz se domnívá, že je pro všechny zainteresované nyní výhodnější neprozradit, o co konkrétně jde, protože se obsah "množiny objevů" v příštích dnech upraví až podle toho, jak dopadnou současná horečná jednání v zákulisí.
Nikdo neví, co všechno Sparta má
Záleží na tom, kdo odejde dobrovolně, nebo bude dočasně naoko ve funkci pokračovat dál, ovšem v situaci, kdy již bude zbaven reálné moci, protože bude držen v šachu nezveřejněnými informacemi.
Fakt, že nikdo neví, co přesně Sparta má (ani Peltovi nemusela donést všechno), je pro ni velmi výhodný. Může tím exponenty českého fotbalu zastrašovat ještě hodně dlouho, protože nejspíš jen málokdo v lize má úplně čisté svědomí a může si být sám sebou zcela jist.
Všechny tyto odstavce budiž také vysvětlením, proč Sparta se svými informacemi nešla na policii, ale za Peltou... Pokud jsou navíc součástí utajovaných souborů i odposlechy, nelegálně pořízené detektivní agenturou, ty u soudu jako důkaz neobstojí.
5) Co se teď bude dít? Co udělá Pelta?
Je pravděpodobné, že se Pelta záhy obrátí na policii. Otázka je, jaké informace při té příležitosti spolu s Křetínským pustí z ruky.
Někteří pozorovatelé každopádně vykládají celý útok Sparty tak, že má Peltu přimět, aby se zřekl svého aktuálního politického souputníka - a pustil Berbra k šípku.
V diskusích je opět skloňována legenda, mýtus (či snad skrytá pravda?) o tom, že v éře horníkovských odposlechů zaznamenala policie i jiné Peltovy věty než jen tu o cinklým jaru. Mnozí jsou přesvědčeni, že další záznamy zmizely - a možná je dodnes někdo v šuplíku skrývá. "Peltovi to teď mohl Křetínský důrazně připomenou," shodne se hned několik zdrojů.
Páteční pokus o puč v ORK nevyšel
Sobotní zápas v Plzni byl podle všeho jen příležitostí, kdy celou akci Sparty vytáhnout na světlo. O tom, že nejde o žádnou splašenost, ale pečlivě připravovanou záležitost, možná může svědčit i fakt, že už v pátek proběhl pokus pozměnit poměr sil v Odvolací a revizní komisi FAČR.
Na jejím zasedání padl návrh, aby byla předsednické funkce zbavena Markéta Haindlová a nahradil ji Tomáš Capoušek. Haindlová podle pozorovatelů patří do plzeňské sféry vlivu, Capoušek do sparťanské. Puč ovšem nevyšel a Haindlová tak nadále zůstává předsedkyní ORK, která má díky tomu mj. přístup na zasedání výkonného výboru FAČR.
Až se spustí šetření aktuální aféry, bude mít každopádně spoustu práce svazová disciplinárka. A většina případů pak po odvolání patrně skončí na stole ORK. Proto je komise v mocenské struktuře tak důležitá.
Sparta každopádně v českém fotbalu roztočila ruskou ruletu. Kdo padne k zemi jako první?
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz