Synot končí s podporou fotbalové ligy. O sponzora přijde Sparta, Jablonec i Nymburk

Luděk Mádl Radek Bartoníček Luděk Mádl, Radek Bartoníček
21. 1. 2016 14:40
Sázková kancelář od příští sezony nebude sponzorovat ani Českou unii sportu. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
Dvojitá rána pro Miroslava Peltu. O sponzora přišla liga i Jablonec
Dvojitá rána pro Miroslava Peltu. O sponzora přišla liga i Jablonec | Foto: ČTK

Praha - Skupina Synot kvůli legislativním změnám končí s podporou první fotbalové ligy. Od příští sezony nebude sponzorovat ani fotbalovou Spartu s Jabloncem a ukončí také spolupráci s basketbalovým klubem z Nymburka i Českou unií sportu. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Holding, který vlastnicky kontroluje senátor Ivo Valenta, zdůvodnil svůj krok legislativními změnami souvisejícími se zdaněním  hazardu. Právě z něj totiž do holdingu Synot plynou největší příjmy.

Nedávná úprava loterijního zákona však Synotu není po chuti. Zvýšila daňové sazby, stát si v souvislosti s tím slibuje zvýšení daňového výnosu zhruba o 1,5 - 2 miliardy korun. A ve výhledu je i další zpřísnění zákona.

"Skokové navýšení daní v oblasti loterijního průmyslu znamená pro skupinu v České republice ztrátu ve výši stovek milionů korun. S těmito finančními prostředky bylo přitom počítáno právě v oblasti marketingu a podpory sportu," uvádí se v prohlášení skupiny Synot.

Babiš: Synot končí? Jeho problém. Kam platil daně dřív?

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zareagoval na prohlášení Synotu po svém, protiútokem. "Musíte se zeptat Synotu, kam platil daně od svého založení až do roku 2012. To jsme byli snad jedinou zemí v Evropě, kde hazard daně neplatil. My předkládáme nový zákon, protože ten původní je z roku 1990... A pokud Synot skončí podnikání, tak je to jeho problém."

Andrej Babiš ostře odmítá výklady, že by za situaci, kdy stažení sponzorských peněz Synotu vzniknou sportovnímu prostředí ekonomické problémy, mohl právě on. "Ne, za to Babiš nemůže. Babiš může za to, že budeme mít zákon, který bude chránit naše občany. Není možné, abychom měli na Václavském náměstí jednu hernu vedle druhé, abyste v Praze našli víc heren než v Las Vegas."

Ministerstvo financí chystá nový velký loteriní zákon, jehož platnost chce prosadit od příštího roku. "A tohle, co se děje, je jen příprava lobbyingu proti tomuto zákonu, který půjde do dalšího čtení. Tak to vidíme, jak se to hejbe," podotýká Andrej Babiš.

Osmiletá smlouva s ligou skončila brzy

Skupina Synot v létě 2014 uzavřela se STES, obchodní společností fotbalové asociace, čtyřletou smlouvu o titulárním sponzoringu nejvyšší fotbalové soutěže, navíc s opcí na další čtyři roky, takže se počítalo s osmiletou spoluprací.

Odhaduje se, že ročně financoval Synot touto formou sponzoringu ligu asi 60 miliony korun. Z reakcí svazových činovníků vyplývá, že spolupráce se Synotem skončí na konci tohoto soutěžního ročníku. A pak se liga přejmenuje podle nového titulárního sponzora. Jeho hledání už začalo.

„Fakt, že se náš generální partner - skupina Synot - rozhodl předčasně ukončit původně osmiletý kontrakt, je pro nás nepříjemný. Přesto chápeme důvody toho, proč se tak rozhodl, a které jsme nemohli ovlivnit. Oceňujeme, že jsme se tuto informaci dozvěděli s předstihem tak, abychom mohli během jarní části sezony nalézt nového generálního partnera první fotbalové ligy. Naším jednoznačným úkolem nyní je spojit nejsledovanější sportovní soutěž u nás s novým, silným a kvalitním partnerem,“ uvedl Dušan Svoboda, ligový místopředseda Fotbalové asociace ČR.

Pelta: Čekal jsem to. Je to škoda

Předseda asociace Miroslav Pelta ho doplnil: „V souvislosti se změnou loterijního zákona jsme tento vývoj očekávali, rozhodnutí skupiny Synot nás tedy nijak nepřekvapilo. Je to samozřejmě velká škoda,  spolupráce se Synotem byla na vysoké úrovni. Přestože společné partnerství netrvalo dlouho, jak obě strany původně plánovaly, za dvouletou podporu ligového fotbalu skupině Synot děkuji. Nyní nás čekají jednání s potenciálními partnery pro ligu tak, aby získala podobně bonitního partnera pro nadcházející sezony.“ 

Reklamu Synottip nosili na dresu i fotbalisté FK Jablonec, ligovému klubu, který mimo jiné patří právě Miroslavu Peltovi. "My jsme to tak trochu čekali. Už před tím jednáním o novele loterijního zákona jsme od Synotu dostali dopis, že může nastat právě tento vývoj. Naše smlouva s nimi byla do 30. června 2016, takže doběhne a neprodlouží se. Budeme hledat jiného partnera," říká Petr Flodrman, ředitel jabloneckého klubu. Synot mu ročně přispíval řádově v jednotkách milionů korun.

Přes dvacet milionů korun ročně putovalo ze Synotu do fotbalové Sparty, ale nakonec jen v probíhající sezoně, pro tu další už si i Sparta musí hledat nového generálního partnera. "Byli jsme dopředu informováni, že k tomu může dojít. Pro nás je podstatné, že Synot k tomu to rozhodnutí nevedla nespokojenost s našimi službami, ale vnější vlivy, které jsme neměli možnost ovivnit. Věříme, že se Synotem budeme moci do budoucna navázat spolupráci i na jiné platformě, nežli jako s generálním partnerem," poznamenal Ondřej Kasík, mluvčí Sparty.

ČUS věří, že se Synot může i vrátit

Ani pro Českou unii sportu nešlo o blesk z čistého nebe. “V souvislosti s úpravou legislativy pro sázkové a loterijní společnosti  jsme očekávali jsme, že z jejich strany k omezení prostředků na sport musí dojít. Ale jasně, že nás ztráta významného partnera mrzí. Fungování projektu "ČUS Sportuj s námi", na němž jsme se Synotem spolupracovali, to však nijak neomezí. Projekt má více partnerů. Je také možné, že až se sázkový průmysl v nové legislativě stabilizuje, znovu se k našemu projektu přihlásí," podotkl Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu, bývalého ČSTV.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhráli Klaebo a Johauhová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá na klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Michal Novák doběhl v závodu na 15 km jako nejlepší z Čechů těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová, mužům kraloval její krajan Johannes Hösflot Klaebo.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švédka Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Novák závod rozběhl nadějně. V první polovině se pohyboval ve třetí desítce, nakonec ho od bodované třicítky dělilo 3,3 sekundy. Další body po pátečním sprintu nepřidal ani Luděk Šeller, který doběhl na 71. místě.

"Dnes se povedla máza na stoupání. Děkuju servisu! Myslím, že jsem podal velmi dobrý výkon. Čekal jsem, že to vyjde do 30. místa. Bohužel nevyšlo," posteskl si Novák v tiskové zprávě. "Na prvních závodech je vždy každý v top formě a je skutečně náročné se prosadit. Mrzí mě to, byli prostě lepší," dodal.

Trojnásobný olympijský vítěz Klaebo po druhém místě v úvodním sprintu vyhrál s náskokem 15,2 sekundy před Rusem Alexejem Červotkinem, připsal si 38. úspěch v SP v kariéře a do nedělní stíhačky vyrazí jako lídr finské trojdílné minisérie z prvního místa s náskokem 26 sekund před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Obhájce křišťálového glóbu dnes doběhl třetí.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72. Adam Fellner skončil mezi muži na 63. příčce.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Klaebo (Nor.) 34:04,6, 2. Červotkin -15,2, 3. Bolšunov (oba Rus.) -18,0, 4. Iversen (Nor.) -19,8, 5. Niskanen (Fin.) -21,7, 6. Musgrave (Brit.) -32,8, 7. Semikov -33,2, 8. Bělov -37,7, 9. Poroškin (všichni Rus.) -42,3, 10. Holund (Nor.) -47,2, …32. Novák -1:37,0, 63. Fellner -3:05,6, 71. Šeller (všichni ČR) -3:58,4.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Klaebo 36:10, 2. Bolšunov -26, 3. Iversen -31, …30. Novák -2:12, 63. Fellner -3:50, 69. Šeller -4:32.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Klaebo 96, 2. Bolšunov a Iversen oba 86, 4. Hakola (Fin.) 54, 5. Valnes 50, 6. Taugböl (oba Nor.) 48, …34. Šeller 9, 40. Novák 2.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Johaugová 28:06, 2. Karlssonová, 3. Něprjajevová obě -16, …30. Razýmová -1:43, 56. Janatová -3:00, 61. Nováková -3:23, 65. Hynčicová -4:00, 70. Beranová -4:33.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dvě nehody aut na náledí uzavřely dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice byla uzavřená několik hodin, směr na Strakonice byl zprůjezdněn po 13:00, směr na Prahu zhruba o dvě hodiny dříve. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Příčiny a okolnosti havárii policisté vyšetřují, podle Truxy řidiči zřejmě nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky.

Dokumentování nehod, odstraňování jejich následků a uklízení vozovky trvalo až do odpoledních hodin. Ve směru na Prahu i na Strakonice se tvořily na dálnici kolony. Na Strakonice se zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy