Praha - Jako kluk žil v Itálii a právě tady začal hrát fotbal i basketbal, který z něho nakonec udělal světovou hvězdu. Na zemi svého dětství nikdy nezapomněl a vždycky se k ní hrdě hlásí.
Řeč je o Kobem Bryantovi, jednom z nejlepších basketbalistů světa. Teď k němu upírá oči italská Boloňa ve snaze zachránit a znovu nastartovat svůj fotbalový klub.
Obroda po sestupu
Sedminásobný šampion země, jehož v létě potkal sestup z elitní soutěže, oznámil v týdnu první krok k obrodě své tradiční značky. K návratu do Serie A povede klub nový prezident, za nímž stojí konsorcium amerických investorů. Tím prezidentem je Joe Tacopina, známý newyorský právník, a jedním z investorů má být právě i Bryant.
"Usilujeme o znovuzrození Boloni. Je to slavný klub, a my ho chceme vrátit zpátky na vrchol," prohlásil nový boss na úvodní tiskové konferenci, kde noví majitelé představili plány, které se zakládajícím klubem Serie A mají.
Vedle novopečeného prezidenta seděl Marco di Vaio, kanonýr, který v dresu Boloni nastřílel 66 branek, a momentálně kroutí poslední sezonu svojí bohaté kariéry v zámořském klubu Montreal Impact. Jeho tamní šéf Joey Saputo je jedním ze zmíněných investorů. Di Vaio by měl v příštím roce přijmout funkci ve vedení Boloni.
Spekulace, nebo jasná věc?
A jak do celého příběhu zapadá Bryant? "Řeklo se toho o něm už hodně," kličkuje Tacopina. "Pokud se budeme bavit o možných partnerech, jeho jméno je rozhodně na místě, ale potvrdit to zatím nemohu," váží pečlivě slova protřelý americký obhájce. To, že Bryant mezi nové vlastníky patří, ale s jistotou tvrdí deník Gazetta dello Sport.
Současná opora Los Angeles Lakers vyrůstala v Rieti poblíž Říma a dřív než s basketbalovým míčem si potykala s tím fotbalovým. Nedávno Bryant šokoval prohlášením, že fotbal je pro něj sportem číslo jedna, ne tedy basketbal, díky němuž vydělal miliony dolarů. Právě ty miliony, které by teď mohly pomoci zachránit fotbal v Boloni.
Nová aréna i trenér
Že budou potřeba, je nabíledni. Nový prezident hned zčerstva ubezpečil fanoušky, že se chystá postavit klubu moderní fotbalovou arénu. Stařičký Stadio Renato Dall'Ara sice dýchá tradicí, postavený byl ale v roce 1927 a přes veškeré modernizace představuje spíš živoucí fotbalové muzeum.
"Stát by nás to mělo kolem 60 milionů eur," počítá Tacopina. "Když tu hrával Roberto Baggio, prodala Boloňa 30 tisíc permanentek na sezonu. Nadšení pro fotbal je tu ale i dnes stejné," připomíná éru útočníka s přezdívkou "Božský copánek".
A ještě na jednu transakci budou peníze potřeba. Noví majitelé by rádi k týmu přivedli Roberta Manciniho, ještě donedávna trenéra tureckého Galatasaraye, který díky úspěšným angažmá v minulosti rozhodně nepatří mezi levné kouče. SportMediaset dokonce informuje, že už s ním Tacopinův management zahájil potřebná jednání.
Financují i další basketbalisté
Bryant je sice fanouškem AC Milán, vlastnictvím podílu v Boloni by si ale splnil životní sen. Navíc by se zařadil vedle svého soupeře z NBA LeBrona Jamese, který je už tři roky akcionářem Liverpoolu.
Další parťák z amerických palubovek, Kevin Garnett z Brooklyn Nets, chtěl dát zase peníze do AS Řím, NBA ale jeho krok vetovala. Stal by se totiž partnerem Jamese Palotty, který je nejen vlastníkem římského klubu, ale i akcionářem slavných Boston Celtics, tedy Garnettových soupeřů.
Na úspěchy Boloni už pořádně sedl prach. Šest ze svých sedmi titulů dobyl klub ještě do druhé světové války, poslední evropský záblesk má "Rossoblu" ze sezony 1998/99, kdy hráli semifinále Poháru UEFA. Pětinásobný vítěz slavné zámořské NBA by tak mohl klubu přinést nejenom peníze, nýbrž i potřebné sportovní štěstí.