Praha - Elizabeth Rabenová i Simone Kolanderová před touto sezonou působily na amerických univerzitách. Po ukončení studií se vydaly do Evropy a skončily v kádru fotbalistek pražské Sparty. Obě uspěly na testech a vybojovaly si angažmá v pražském klubu.
"Když jsem dokončovala studium na univerzitě, uvažovala jsem, co budu dělat dál. Rozhodla jsem se, že zkusím hrát fotbal v Evropě, v Česku jsem skončila vlastně náhodou. Chtěla jsem hrát ve větším evropském městě a aby v týmu byly další hráčky, co umí anglicky. A to se povedlo," pochvaluje si stoperka Rabenová.
Obě ženy Česká republika příjemně překvapila. Přijetí v Praze prý bylo velmi dobré. "Ten risk se nám zatím vyplácí. Klidně jsme mohly jít třeba do Anglie, kde to budeme mít se sžíváním se podstatně jednodušší, ale pobyt tady je obrovskou pozitivní zkušeností. Praha je úžasné město k životu," dodává útočnice Simone Kolanderová, mimo jiné také skvělá zpěvačka.
Ženskou nejvyšší soutěž dlouhodobě ovládá dvojice rivalů z Prahy, Slavia a Sparta, oba celky se na podzim představily v Lize mistryň. Ostatní týmy za úrovní obou klubů pokulhávají. Talentované hráčky si musí vykopat angažmá v Praze, aby se mohly fotbalem živit alespoň poloprofesionálně. Strádání ženského fotbalu v Čechách vnímají i posily letenského týmu ze zámoří.
"Musím se přiznat, že jsem si Česko proklepla. Věděla jsem, že tady dominují Sparta se Slavií a zbytek ligy dost zaostává. Tušila jsem, že některé zápasy nebudou mít takovou úroveň, ale zase na druhou stranu - hrály jsme Ligu mistryň, co víc si přát," říká Rabenová, jež pravidelně nastupuje v základní sestavě.
"Já jsem se ptala přímo na Spartě, jak to vypadá. Na férovku mi řekli, že je tady velká rivalita se Slavií a že ty ostatní týmy nejsou tak kvalitní," dodává její parťačka z útoku.
Úroveň by však podle nich mohla brzy stoupnout. "Vidíme tady spoustu talentovaných hráček. Týmům chybí víc peněz a lepší zázemí, ale když se to zlepší, tak je jisté, že se ženský fotbal v Česku zvedne. Návštěvnost moc neřešíme, ale máme pocit, že to číslo diváků na tribunách roste," radují se z pokroků. "Minule jsme se jich nemohly dopočítat, to byly stovky a stovky lidí. Doufám, že dobrými výkony přitáhneme víc a víc fanoušků, protože je opravdová zábava se na naše zápasy koukat," lákají sparťanky příznivce.
Americký systém výchovy hráček funguje v podobném módu jako například NHL - prostřednictvím draftu si týmy v nejvyšší soutěži vybírají posily. Celá ženská fotbalová sekce se v posledních letech těší velké finanční podpoře, která se projevuje i na výsledcích a úrovni tamního ženského fotbalu.
"NWSL (nejvyšší americká soutěž) je velmi vyrovnaná, navíc díky skvělým výkonům amerických reprezentantek také hojně sledovaná. Jen na jejich přátelské zápasy chodí třeba 30 tisíc lidí. V NWSL hraje i spousta cizinek například z Francie či Austrálie, kvalita soutěže díky přísunu peněz stále roste," shodují se obě Američanky.
Tlak na mužský tým Sparty je obrovský
Obě posily ženského týmu mají možnost sledovat výkony svých mužských kolegů z první ruky. Rabenová i Kolanderová navštívily několik zápasů přímo na Letné. "Na pár utkáních jsme byly, ale všechny jsme neviděly. Užily jsme si to, ale docela chápeme, že klub není úplně spokojený s výsledky týmu," tvrdí zámořské posily.
Rabenová sleduje Spartu na sociálních sítích a občas se pokouší přeložit některé z komentářů pod příspěvky do své rodné řeči, takže nespokojenost s výkony mužského celku vnímá. Ženský tým Sparty to prý ale ovlivnit nemůže.
Kolanderová, rodačka z Minnesoty, výběr italského kouče Stramaccioniho hájí. "Je těžké být pod takovým tlakem veřejnosti. V trénincích dřou, ale pak se jim nepovede pár zápasů a hned se na ně všichni sesypou. Ale i my doufáme, že se jim začne znovu dařit," přeje si útočnice.
Platy mužů a žen ve fotbale se musí srovnat
Pravděpodobně nejznámější americká hráčka fotbalu, gólmanka Hope Solová, spustila před nedávnem kampaň Equal Play, Equal Pay (Stejná hra, stejný plat), která podporuje vyrovnání odměn mezi fotbalisty a jejich něžnými kolegyněmi.
"Jsou to celebrity, každý v Americe ví, kdo je Hope Solová nebo Alex Morganová. Je to podobné, jako Češi vnímají Tomáše Rosického, a je důležité, že se takové osobnosti ozvaly," říká Rabenová, původem z coloradského Denveru.
"Je to krok správným směrem. Ty rozdíly mezi platy hráčů a hráček jsou dost velké. A tím, že naše ženy byly docela úspěšné, tak se kampaň docela chytila. Začínají se ozývat hlasy, proč muži berou o tolik víc než ženy, když se ani nedokážou kvalifikovat na světový šampionát, zatímco my ho vyhráváme," doplňuje Kolanderová.
Obě ženy kromě fotbalu také myslí na to, co budou dělat, až s kariérou skončí. Mají slušně našlápnuto, v kapse drží tituly z prestižních univerzit v Severní Karolině (Rabenová) a Minnesotě (Kolanderová). Obě vystudovaly mediální studia, Rabenová se specializací na žurnalistiku.
"V Americe většina studentek chce po konci na univerzitě seknout s fotbalem a věnovat se nějaké práci, ale já jsem se do fotbalu zamilovala natolik, že jsem nedokázala přestat. A ráda bych u něj zůstala, takže proto žurnalistika," popisuje svou volbu stoperka Sparty. Jejího studijního zaměření už si všimli i v letenském celku, který uvažuje, že by Rabenové nabídl stáž i v tomto oboru.