Sparta porazila Trenčín, Plzeň padla s Legií Varšava

Aktualizováno 24. 1. 2015 19:24
Sparta zahájila slovenský dvojboj výhrou, Jablonec si zastřílel s Bohemians.

Praha - Fotbalisté Sparty první utkání dnešního slovenského dvojboje na Strahově zvládli. Svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky porazili díky brankám Davida Lafaty a Bořka Dočkala Trenčín 2:1, odpoledne je čeká další přípravný zápas s Trnavou.

Sparta se v souboji druhých celků české a slovenské ligy ujala vedení dvě minuty před přestávkou, kdy se zblízka trefil Lafata. Po hodině hry sice vyrovnal Holúbek, ale v 72. minutě vrátil Spartě vedení z penalty Dočkal. V přípravě se tak prosadil ve všech dosavadních zápasech a připsal si pátý gól.

Koné debutoval za Jablonec

Útočník Francis Koné v premiéře za Jablonec vstřelil dvě branky a pomohl k jasné výhře 7:0 v přípravném utkání s Bohemians Praha. Dvojnásobný reprezentant Toga výborným způsobem zahájil testy na severu Čech.

Koné se proti třetiligovému soupeři poprvé trefil už v osmé minutě pohotovou dorážkou, druhý zásah přidal hlavou v 58. minutě, kdy zvýšil už na 5:0.

O další branky Baumitu se postarali v první půli Pernica a po změně stran Doležal, Novák, Kopic a Beneš. Posledně jmenovaný stoper naskočil poprvé po vleklém zranění achilovky a hned po minutě na hřišti skóroval.

Plzni nepomohl Mahmutovičův gól

Plzeň prohráli i druhé utkání na soustředění v Turecku, Legii Varšava podlehli 1:2. Polský mistr ovládl první půli a získal dvoubrankové vedení. Viktoria sice po změně stran tlačila, ale dosáhla jen na snížení zásluhou hlavičky Aidina Mahmutoviče.

Lídr ligové tabulky v Turecku nestačil na bundesligový Hannover a chuť si nespravil ani proti nejlepšímu polskému celku. Legii poslal do vedení Kucharczyk, který se objevil sám na kraji vápna a tvrdou ranou překonal Bolka. Ještě do poločasu fauloval ve vápně Limberský a penaltu proměnil Orlando Sa.

Plzeň pak téměř kompletně protočila sestavu a do hry se dostal i kapitán Horváth. Právě on přispěl ke snížení, když v 83. minutě prodloužil Kovaříkův roh a Mahmutovič v malém vápně usměrnil míč do branky. Víc už ale Plzeň nestihla.

Hradec a  Budějovice ve finále zimní ligy

Hráči Hradce Králové a Českých Budějovice jsou finalisty zimní Tipsport ligy. V dnešním semifinále v Brozanech východočeši navázali na stoprocentní bilanci ze základní skupiny a druholigový Zlín jednoznačně přehráli 5:0. Všechny branky padly už v prvním poločase.

Hradec, který je v ligové tabulce na posledním místě, si finále zahraje vůbec poprvé. Předchozí dvě semifinále prohrál. Jeho soupeřem se stal vítěz duelu mezi obhájcem titulu Bohemians Praha 1905 a Českými Budějovicemi,který rozhodl až penaltový rozstřel.

"Votroci" už v závěru podzimu ukazovali zlepšenou formu a v zimní přípravě to zatím potvrzují. Vyhráli skupinu se třemi výhrami včetně duelu s favorizovanou Mladou Boleslaví a v semifinále si vyšlápli i na Zlín.

Vstup do utkání vyšel zejména Štípkovi, který nejprve sám zakončil brejk přes polovinu hřiště přesnou ranou a chvíli na to střelou do tyče připravil gólovou dorážku pro Dvořáka. Čermák pak technicky z 18 metrů trefil šibenici a prosadili se také Mareš a znovu Dvořák. Po změně stran už se utkání spíše dohrávalo, oba celky šetřily síly na nedělní zápasy o konečné umístění.

Gólem se uvedl i Bakoš v Liberci

Debut oslavil gólem také slovenský útočník Marek Bakoš, který Liberci pomohl k vítězství 4:0 nad Znojmem. Zimní posila z Plzně se trefila hlavou po hodině hry. V předchozím dnešním duelu Slovan zdolal jiný druholigový celek Varnsdorf 2:1.

Slavia na rozdíl od středy, kdy dvakrát prohrála, byla v obou dnešních duelech úspěšná. Pražané dopoledne porazili 2:1 Žilinu a poté si poradili rovněž s Pískem a zvítězili 2:0. Svěřenci Miroslava Beránka dali shodou okolností všechny branky už v úvodních poločasech.

Poprvé od podzimního návratu do Ostravy skóroval bývalý reprezentační kanonýr Milan Baroš. Baník v Třinci remizoval 2:2, poté co dvakrát neudržel vedení. Mladá Boleslav doma v souboji prvoligových celků překvapivě podlehla Jihlavě 0:3. Dva góly zaznamenal Jan Kliment, do vlastní sítě zamířil už v páté minutě Jan Kysela.

Výsledky přípravných fotbalových utkání:

Fotbalová Tipsport liga:

Semifinále (Brozany nad Ohří):

FC Hradec Králové - Zlín 5:0 (5:0)

Branky: 14. a 41. P. Dvořák, 11. Štípek, 31. A. Čermák, 40. P. Mareš.

Sestava Hradce: Koubek - Holeš, Chleboun, Nosek, P. Mareš - Janoušek - Štípek, Tito, A. Čermák, Halilovič - P. Dvořák. Trenéři: Barborík a Pilný.

Bohemians Praha 1905 - České Budějovice 0:0, na pen. 4:5

Bohemians - I. poločas: Švenger - Bartek, Novakovič, Škerle, Kalina - Jindřišek, Nerad - Moravec, Havel, Bratanovič - Lietava. II. poločas: Švenger - Pauschek, Novakovič, Reintam, Šírl - Cicman, J. Rada, Hubínek, Mosquera - M. Jarolím - Mikuš. Trenér: Pivarník.

Č. Budějovice: Křížek - Lima, Lengyel (69. P. Novák), Jarabica, Hanzlík - Kladrubský - Linhart (62. Řezáč), Volešák (59. Švantner), Benát, Vaněk - Michal Škoda. Trenér: Urban.

O umístění (Praha-Vyšehrad):

Dukla Praha - Táborsko 2:1 (1:1)

Branky: 38. Berger, 88. Kluk - 19. Traore.

Sestava Dukly: Chudý - Karavajev (72. Kluk), Polom, Jeřábek (46. Vorel), Matěj Hanousek (60. Preisler) - Marek Hanousek (60. Hlinka), Koval (46. Čajič), Považanec (60. Daniel Tetour) - Děrgačev (60. Juroška), Jakub Mareš (72. Reiter), Berger (60. Vopat). Trenér: Kozel.

Vlašim - Kolín 3:0 (2:0), Viktoria Žižkov - Most 3:1 (1:0).

Ostatní přípravné zápasy:

Slavia Praha - Žilina 2:1 (2:0)

Branky: 14. Kenija, 27. Zmrhal - 81. Škrinar z pen.

Sestava Slavie: Hrubeš - Mikula, Bílek, Fialka, Prošek - Deli, R. Hrubý - V. Vukadinovič (69. Juhar), Kenija, Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Slavia - Písek 2:0 (2:0)

Branky: 42. Bazal, 45. Routek.

Sestava Slavie: Rakovan - Dostál, Routek, Kodr, Juhar (46. Vavrouš) - Bazal, Piták - Mičola (66. Juhar), Diop (15. Batka), Mihajlovič - Červenka.

Sparta Praha - Trenčín 2:1 (1:0)

Branky: 43. Lafata, 72. Dočkal z pen. - 61. Holúbek.

Sestava Sparty: Štěch - Kadeřábek, Holek (46. J. Brabec), Kováč, Podaný - Mareček, Vacek (73. Přikryl), Shala - Dočkal, L. Krejčí (76. Breznaník) - Lafata (82. Picault). Trenér: Lavička.

Sparta - Trnava 0:0

Sestava Sparty: Vorel - Jánoš (46. Breznaník), J. Brabec, Švejdík, Costa - Konaté (83. Macháč), Vácha, Matějovský, Přikryl (83. Pešek) - Schick, Picault (77. Miskovič).

Viktoria Plzeň - Legia Varšava 1:2 (0:2)

Branky: 83. Mahmutovič - 21. Kucharczyk, 40. Orlando Sa z pen.

Sestava Plzně: Bolek - Řezník, Baránek (46. Hubník), Procházka (46. Hejda), Limberský (60. Tecl) - Hrošovský (67. Hořava), Vaněk (75. Horváth) - Petržela (46. Rajtoral), Kolář, Pilař (46. Kovařík) - Holenda (46. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.

Baumit Jablonec - Bohemians Praha 7:0 (2:0)

Branky: 8. a 67. Koné, 19. Pernica, 56. Martin Doležal I, 58. F. Novák, 71. Beneš, 87. Kopic.

Sestava Jablonce: Špit - Romera, Pernica (46. M. Kysela), Mišůn (70. Beneš), F. Novák - Rossi (46. Hübschman), Greguš (46. M. Pospíšil) - Čížek (46. Kopic), Šabala (46. Martin Doležal I), Crnkič (60. Mihálik) - Koné. Trenér: Šilhavý.

1. FK Příbram - Sokolov 5:2 (4:1)

Branky: 16. Pilík z pen., 24. Hnaníček, 31. Fořt, 41. Matějů, 58. Rys - 44. Šamánek, 65. Hrubý.

Sestava Příbrami: Boháč (46. L. Krbeček) - Matějů, Hájovský (46. Polanský), Zápotočný (46. Tregler), Divíšek - Pilík (46. Rys), Krameš (46. Hronek), Hnaníček, Zeman (46. Jiří Mareš) - Suchan - Fořt. Trenér: P. Tobiáš.

Slovan Liberec - Varnsdorf 2:1 (0:0)

Branky: 59. Luckassen z pen., 88. Frimmel - 50. Rudnytskyy.

Sestava Liberce: Zoul - Ondráček, Pimpara, Egert, Bělíček - Soungole (46. Henzl), Machuča - Frimmel, Moustapha, Kaiser - Luckassen. Trenéři: Kotrba a Csaplár.

Liberec - Znojmo 4:0 (1:0)

Branky: 17. a 70. Frýdek, 55. Hadaščok, 63. Bakoš.

Sestava Liberce: Hroššo - Mudra, Karišik, Pokorný (41. Henzl), Fleišman - Obročník, Djika - Frýdek, Josef Šural, Hadaščok - Bakoš.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 1:3 (1:2)

Branky: 35. Ševčík - 9. Čtvrtníček, 45. Pašek, 65. Sýkora.

Brno, I. poločas: Hladký - P. Buchta, Košťál, Jugas - Vávra, Pašek, Zavadil, R. Buchta, Keresteš - Markovič, Čtvrtníček. Trenér: Kotal. II. poločas: Martin Doležal II. - Malík, Schuster, Jakub Šural - Hyčka, Fischer, Serečin, Šumbera, Sýkora - Slančík, Klán.

Myjava - 1. FC Slovácko 1:1 (1:0)

Branky: 14. Pekár - 70. Civič.

Sestava Slovácka: Heča (64. Daněk) - Prajza, R. Mezlík (64. T. Rada), Břečka (64. Košút), Reinberk (64. Šimko) - Kerbr (64. Kalouda), Valenta (64. Šumulikoski), Sadílek (64. Havlík), Trávník (64. Civič), Hlúpik (64. Galuška) - Zajíc. Trenér: Habanec.

Třinec - Baník Ostrava 2:2 (1:1)

Branky: 45.+1 vlastní Kaša, 90. Tomeček - 25. Baroš, 74. Štěpán.

Sestava Ostravy: Šrom - Sukup (46. Štěpán), Kaša (46. Honiš), Frydrych (46. Stronati), Helešic (46. Byrtus) - Mensah (74. Kaša), Jirásek, Mehanovič (74. Helešic) - De Azevedo (46. Sivrič), Baroš (46. Zapata), Holzer (46. Narh). Trenér: Frňka.

FK Mladá Boleslav - Vysočina Jihlava 0:3 (0:2)

Branky: 38. a 66. Kliment, 5. vlastní J. Kysela.

Mladá Boleslav, I. poločas: Hruška - J. Kysela, Navrátil, Hůlka, Bořil - Ščuk, Charizopulos - Ďuriš, Magera, Končal - Wágner. Trenér: K. Jarolím. II. poločas: Šeda - Geissler, Kúdela, Koch, Thalamy - Šisler, Charizopulos - Zahustel, Ladra, Vukadinovič - Subbotin.

Jihlava, I. poločas: Hanuš - Kukol, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - Fulnek, Demeter, Bello, Šulek - Kliment, Kosak. Trenér: Klusáček. II. poločas: Kotnour - Kukol, Kryštůfek, J. Krejčí, Urbánek - Batioja, Fulnek (70. Bello), Demeter (61. Kučera), Vaculík - Kliment, Harba.

Drážďany - FK Teplice 3:1 (0:0)

Branky: 49. a 78. Stefaniak, 76. Dürholtz - 81. Laňka.

Sestava Teplic: Slavík - Matula, Jablonský, Takács - Hora, Balázs, Ljevakovič, Vachoušek (73. Táborský), Krob (68. Urma) - Salami (46. Potočný), Chukwuma (68. Laňka). Trenér: Ščasný.

před 12 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.