Sparta chystá chytré turnikety, co rozpoznají lumpa

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 10. 2012 12:00
V Generalli Areně chystají investici v řádech miliionů pro větší bezpečnost na stadionu
Ti divočejší fanoušci Sparty umí na stadionech rozpoutat opravdové peklo
Ti divočejší fanoušci Sparty umí na stadionech rozpoutat opravdové peklo | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Pokusí se projít na stadion, ale na turniketu se rozsvítí červené světlo. Ne, tenhle pán na ligový zápas nepůjde, stroj rozeznal tvář chlapíka, který má fotbal zakázaný, protože se na něm neumí chovat.

Tohle je optimální technická varianta, která by jednou mohla fungovat i na českých stadionech.

První krok k tomu dělá pražská Sparta. Připravuje investici v řádech několika milionů korun, za kterou do Generali Areny pořídí nové, "chytré" turnikety, které zvládnou právě i rozeznávání tváří ze seznamu nežádoucích osob.

Databáze zatím nepovoluje legislativa

Stroj to sice bude umět, ale Sparta ho zatím tímto způsobem používat nesmí. "K tomu, aby se mohly sestavovat a používat takové databáze, zatím není připravena legislativa," vysvětluje Ondřej Kasík, ředitel komunikace fotbalové Sparty.

I tak ale budou "chytré" turnikety užitečné už teď. Například bez potíží samy, bez lidské asistence, přečtou permanentku, vstupenku koupenou na kase, ale i papírovou "vstupenku", kterou jste si na Spartu koupili na Ticketportalu.

Papírek vytištěný z Ticketportalu vám totiž dosud musel zkontrolovat pořadatel se speciální čtečkou.

"Obliba tohoto způsobu nákupu vstupenky průběžně stále roste. Je velmi zajímavá hlavně pro mimopražské fanoušky," dodává Kasík.

Nové turnikety by tak měly všechno uživatelsky zjednodušit.

Fanouškovská karta = budoucnost fotbalu

Chytré turnikety umožní do budoucna výrazně rozvinout fenomén, který je už v západní Evropě naprosto běžný: fanouškovské karty.

Na čipovou kartu se fanouškovi za peníze nahraje určitý počet bodů. Pak s ní může chodit na zápasy, právě na tuto kartu si na stadionu bezhotovostně kupovat občerstvení, dresy, šály ve fanshopu a podobně.

Samozřejmě platí, že nežádoucí osoby na fanouškovskou kartu nemají nárok.

To je ale z českého hlediska opět hudba budoucnosti. U nás stále pokračuje éra tradičních permanentek.

Podvodníci s permanentkami budou mít utrum

I v souvislosti s nimi budou mít nové, chytré turnikety na Spartě jednu funkci: Pokud přístroj zaznamená, že už s permanentkou někdo přes turniket prošel, jinou osobu už na daný zápas se stejnou permanentkou nepustí.

Co to znamená? Na Spartě zaznamenali případy, kdy osoba A prošla na permanentku na stadion a pak z ochozu hodila permanentku osobě B, která se na ni dostala do areálu také. A právě tomu nový systém zamezí.

Nové turnikety by se na Spartě měly objevit buď ještě v závěru podzimní sezony, nebo určitě v průběhu zimní přestávky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy