Film Dva nula jde do kin. Sparta si jej za rámeček nedá

Sport Sport, Jan Gregor
25. 10. 2012 16:11
Do distribuce jde jeden z mála filmů z fotbalového prostředí, točil se při derby Sparta - Slavia
Pusťte si oficiální trailer k filmu Dva nula, článek o něm najdete níže pod videem | Video:

Praha – Dva nula, jeden z mála český filmů tematizující fotbalové prostředí, jde dnes večer do kin.

Snímek který jeho tvůrci natočili dvěma desítkami kamer namířených převážně do publika při derby Sparta – Slavia, je do jisté míry sondou do fotbalového prostředí, v níž ale vystupují nejen fanoušci, ale třeba i majitel Sparty Daniel Křetínský nebo v ne úplně oslavné pozici komentátor České televize Pavel Čapek.

Filmaři v rozhovoru s filmovým recenzentem Aktuálně.cz prozradili, jak se při natáčení snímku chovali lidé z vedení Sparty nebo její fandové.

„Tenhle film si Sparta za rámeček nedá," napsal o něm po prvním zhlédnutí recenzent Aktuálně.cz Jan Gregor.

Tvůrčí duo Pavel Abrahám a Tomáš Bojar ale říká, že na Spartě kontroverzní snímek přijali dobře.

„Sparta zná náš předchozí počin - Českou RAPubliku - ví, co jsme zač a že bychom primárně nedělali nějaký oslavný počin. Jejich PR oddělení tušilo, že přijdeme s autorskou výpovědí," říká Pavel Abrahám. „Vedení Sparty je v tomto ohledu nečeské a osvícené, máme je lidsky rádi," dodal.

Průvan jako v politice

Platí to i o hojně medializovaném šéfovi Letenských Danielu Křetínském. „Nás potěšilo, že si ve svých časových možnostech našel hodinu a tři čtvrtě, aby se na to podíval a ještě další hodinu, aby si o tom s námi popovídal," říká Pavel Abrahám. „A film se mu opravdu líbil."

Co soudí filmaři o Křetínského legendární černé aktovce? Tomáš Bojar zákulisí svého oblíbeného sportu sleduje bedlivě: „Známe aféru s Ivánkem z roku 2004, víme, co se tady dělo celá devadesátá léta, víme, co se dělo před revolucí. Že to nebyla třeba síla peněz, ale politického vlivu, co ovlivňovalo zápasy. Mám oči a na těch stadionech ty zářezy vidím, takže je evidentní, že to z fotbalu nezmizelo. Je to ovšem podobné jako v politice: uplácí a krade se dál, ale začíná se to tu a tam i trestat a je na to čím dál víc vidět."

Herci - neherci a zpověď koulaře Machury

Nápad na film vznikl v lednu 2009. Po roce a půl pravidelných obhlídek na letenském stadionu vypracoval Tomáš Bojar asi osmdesátistránkový scénář s podrobnými charakteristikami postav.

„Když se někomu nepovedlo chovat se autenticky při předtáčkách, byl to pro nás signál, proč s ním dál nepracovat. Ale to prostředí je na fotbale takové, že když se zvedne hluková hladina a začne se něco opravdového dít, fanoušci na to reagují a velmi rychle se nechají strhnout atmosférou," říká Abrahám.

Příkladný je v tomto ohledu případ koulaře Remka Machury, který dělal na zápase pořadatelskou službu, a se svými kolegy ve filmu rozebírají aktivní braní nepovolených preparátů. Machura byl v době natáčení v dopingovém trestu. „My jsme tohle tak úplně nedohlédli," říká Tomáš Bojar. „Zároveň ale on věděl, že je natáčený a v minulosti asi fakt nějaké látky užil. Uvidíme, jak se tahle věc vyvine. Samozřejmě nás to spíš mrzelo, když se novináři ozvali," říká s tím, že skandalizovat svou postavu neměli v žádném případě v úmyslu.

Gorily v České televizi

Pikantní příchuť mají ve filmu také scény, které zabírají komentátorské studio České televize. Kromě výjevů, z nichž vychází komicky moderátor Pavel Čapek, nahrála tvůrcům do karet situace, v níž spolukomentátor Luděk Zelenka označí hvězdu Sparty Leonarda Kweukeho a jeho afrického kolegu Adenu v nadsázce za „gorily". Film pak obsahuje scénu, v níž za Zelenkou přijde televizní technik a oznamuje mu, že má průšvih. Kvůli jeho slovům se odehrál emotivní telefonní rozhovor mezi vedením Sparty a šéfem sportu v ČT Otou Černým.

„Oni na to z mého pohledu zareagovali docela adekvátně, takže tu televizi to podle mě nijak nedehonestuje," říká Pavel Abrahám. Jak se ale podařilo ČT, citlivou na jakýkoli off record únik z jejího vysílání, přesvědčit, aby se projektu zúčastnila? „Je zvláštní, že si na to nedali pozor," přiznává Tomáš Bojar a vysvětluje, že tvůrci celou věc předjednávali s produkční a v den vysílání byli komentátoři, kteří vyfasovali službu na derby, postaveni před hotovou věc, že mají podepsat souhlas s vysíláním.

„Je ale zajímavé, že když se po stadionu rozleje ta určitá vlna agrese, tak mají i malé děti od dospělých nacvičená stejná gesta a grify. Když tam ten aktivnější z nich rozhazuje rukama nad nějakou spornou situací, tak už v tom malém dítěti vidím padesátiletého strejce."

Tvůrci si svůj koncept nechali patentovat a uvažují, že ho nabídnou zahraničním producentům, třeba v Německu a Španělsku.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Tři desítky dětí na táboře na Novojičínsku ošetřili kvůli zažívacím obtížím záchranáři, případ řeší hygiena

Záchranáři ošetřili během víkendu tři desítky dětí z dětského tábora na Novojičínsku. Trpěly nevolností, průjmy a zvracely. Devět dětí skončilo v nemocnici. Ostatní, které měly zdravotní problémy, jely domů. Řekl to mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Děti se nakazily podle informací ČTK pravděpodobně ze svačiny, kterou některé nesnědly hned, ale až později odpoledne.

"Příčiny přesně neznáme. Zjišťuje je nemocnice a hygienici," uvedl Humpl. Dodal, že záchranáři se o situaci dozvěděli v sobotu před půlnocí. "Na místě zasahovalo pět posádek," dodal. Lékaři ošetřili 33 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy