Sparta a Slavia dávají FAČR kvůli volbě Damkové k soudu

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
15. 9. 2011 14:15
Oba kluby hrozí svazu prodejem televizních práv
Daniel Křetinský
Daniel Křetinský | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vedení fotbalové Sparty a Slavie vydalo na mimořádné tiskové konferenci společné prohlášení o tom, že podávají určovací žalobu na Fotbalovou asociaci České republiky.

Den před volbou nového předsedy FAČR se majitelé obou klubů Daniel Křetinský a Aleš Řebíček rozhodli dát českou asociaci k soudu, protože prý došlo k nezákonnému odvolání předsedy Komise rozhodčích FAČR Luďka Macely a následnému zvolení Dagmar Damkové.

Obě pražská S podpořily i další prvoligové kluby - Jablonec, Teplice, Příbram a Viktoria Žižkov. Všechny tyto kluby podávají podnět k Odvolací a revizní komisi FAČR, zda nebyly porušeny řády asociace.

Čtěte také: 
Předvolební boj: Rajchl dává delegátům lístky na Barcu

Zároveň vyzývají její předsedkyni Markétu Haindlovou, aby se jednání neúčastnila kvůli vazbám na kandidáta na předsedu FAČR a současného místopředsedu asociace Jindřicha Rajchla a člena výkonného výboru za 1. a 2. ligu Karla Poborského.

"Pokračujte a budeme si prodávat televizní práva sami"

Navíc pohrozili, že pokud bude výkonný výbor FAČR v podobném "kontroverzním" jednání pokračovat, neprodlouží po konci sezony s asociací smlouvu o prodeji televizních práv, na niž se solidárně podílejí všechny prvoligové kluby. Sparta a Slavia by si je prodávaly samy, čímž by svaz přišel zhruba o 100 milionů korun.

Aleš Řebíček
Aleš Řebíček | Foto: ČTK

"Za stávajících okolností, kdy nejsou respektovaná základní naše práva ani naše faktické postavení ve fotbale, nejsme připraveni v tomto systému pokračovat. Odvolání komise rozhodčích považujeme za zásadní porušení stanov fotbalové asociace a narušení politické kultury," uvedl v prohlášení Křetínský.

Podle něj může výkonný výbor FAČR jmenovat a odvolávat předsedu komise rozhodčích pro 1. a 2. ligu a jeho členy jen na návrh Ligového shromáždění, což se nestalo.

"Z politiky jsem byl zvyklý na ledacos, ale fotbal mi připadá někdy i horší. Očekáváme změnu přístupu," přidal se Řebíček.

Návrh na odvolání Macely a jmenování Damkové podal 5. září na jednání výkonného výboru FAČR majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík, k němuž se připojil i kandidát Rajchl či jeden z majitelů Dynama České Budějovice Poborský.

Výkonný výbor jej schválil v poměru 8:4.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy