Sparta a Slavia dávají FAČR kvůli volbě Damkové k soudu

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
15. 9. 2011 14:15
Oba kluby hrozí svazu prodejem televizních práv
Daniel Křetinský
Daniel Křetinský | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vedení fotbalové Sparty a Slavie vydalo na mimořádné tiskové konferenci společné prohlášení o tom, že podávají určovací žalobu na Fotbalovou asociaci České republiky.

Den před volbou nového předsedy FAČR se majitelé obou klubů Daniel Křetinský a Aleš Řebíček rozhodli dát českou asociaci k soudu, protože prý došlo k nezákonnému odvolání předsedy Komise rozhodčích FAČR Luďka Macely a následnému zvolení Dagmar Damkové.

Obě pražská S podpořily i další prvoligové kluby - Jablonec, Teplice, Příbram a Viktoria Žižkov. Všechny tyto kluby podávají podnět k Odvolací a revizní komisi FAČR, zda nebyly porušeny řády asociace.

Čtěte také: 
Předvolební boj: Rajchl dává delegátům lístky na Barcu

Zároveň vyzývají její předsedkyni Markétu Haindlovou, aby se jednání neúčastnila kvůli vazbám na kandidáta na předsedu FAČR a současného místopředsedu asociace Jindřicha Rajchla a člena výkonného výboru za 1. a 2. ligu Karla Poborského.

"Pokračujte a budeme si prodávat televizní práva sami"

Navíc pohrozili, že pokud bude výkonný výbor FAČR v podobném "kontroverzním" jednání pokračovat, neprodlouží po konci sezony s asociací smlouvu o prodeji televizních práv, na niž se solidárně podílejí všechny prvoligové kluby. Sparta a Slavia by si je prodávaly samy, čímž by svaz přišel zhruba o 100 milionů korun.

Aleš Řebíček
Aleš Řebíček | Foto: ČTK

"Za stávajících okolností, kdy nejsou respektovaná základní naše práva ani naše faktické postavení ve fotbale, nejsme připraveni v tomto systému pokračovat. Odvolání komise rozhodčích považujeme za zásadní porušení stanov fotbalové asociace a narušení politické kultury," uvedl v prohlášení Křetínský.

Podle něj může výkonný výbor FAČR jmenovat a odvolávat předsedu komise rozhodčích pro 1. a 2. ligu a jeho členy jen na návrh Ligového shromáždění, což se nestalo.

"Z politiky jsem byl zvyklý na ledacos, ale fotbal mi připadá někdy i horší. Očekáváme změnu přístupu," přidal se Řebíček.

Návrh na odvolání Macely a jmenování Damkové podal 5. září na jednání výkonného výboru FAČR majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík, k němuž se připojil i kandidát Rajchl či jeden z majitelů Dynama České Budějovice Poborský.

Výkonný výbor jej schválil v poměru 8:4.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy